Stor økning i antall voksne menn som dør eller blir hardt skadd på motorsykkel
Menn over 45 år står for den største økningen i antall drepte og hardt skadde på motorsykkel. – Trygg Trafikk frykter en stygg sommersesong for motorsyklistene.

Allerede i vår har vi hatt flere alvorlige ulykker på MC. I fjor omkom totalt 20 personer på MC.
– Jeg er redd vi kan få en trist sommer med mange ulykker på motorsykkel. Dessverre har vi hatt en forferdelig start på sesongen, og jeg håper virkelig det stopper opp nå, sier Christoffer Solstad Steen, pressesjef i Trygg Trafikk.
Antall drepte og hardt skadde over 45 år har økt med over 200 prosent
Antall drepte og hardt skadde motorsyklister over 45 år har økt med over 200 prosent når vi sammenlikner årene 2000-2003 med årene 2020-2022.
– Vi ser en voldsom økning i akkurat denne gruppen motorsyklister. Det er et stort problem, og noe vi må ta tak i. Denne betydelige økningen har pågått over tid, og vi har ikke klart å stoppe den negative trenden for de eldste MC-førerne. Dette står også i sterk kontrast til aldersgruppen 25-45 år som har hatt en nedgang, sier Steen.
Dobling av MC-bestanden
En av forklaringene til økningen har sammenheng med at MC-bestanden er doblet de siste 20 årene. Dette forklarer likevel ikke hvorfor de godt voksne er mest utsatt.
– Det er langt flere motorsykler på veien enn før. Det igjen kan føre til flere ulykker. Du er først og fremst langt mer sårbar på en motorsykkel enn i en bil. En liten feilvurdering og et øyeblikks uoppmerksomhet - utfallet kan fort bli dramatisk. Du kan rett og slett ikke være frakoblet på MC-en, sier Steen.
Motorsyklistene må være i verdensklasse
Når bakgrunnen for de ulike MC-ulykkene er vurdert over tid, deles de gjerne i to kategorier. Den ene gruppen er de som bevisst bryter regler, som å kjøre altfor fort, i rus eller uten hjelm. Den andre gruppen holder seg stort sett innenfor fartsgrensen, men kjører likevel av veien eller kolliderer i vegkryss på dager med fint vær.
– Dette sier oss at i motsetning til bilen, hvor føreren kan lene seg langt mer på førerstøttesystemer og teknologi, er motorsyklisten helt avhengig av egen kompetanse. Hver eneste motorsyklist må være i verdensklasse når det gjelder å velge riktig fart, plassering og kjøreteknikk. I tillegg må noen vurderinger gjøres i løpet av millisekunder, fastslår Steen.
Mange bilførere har problemer med å se, forstå og beregne motorsyklistens avstand og hastighet i samhandlingssituasjoner, ifølge Steen.
– Derfor stilles det ekstra store krav til motorsyklistene. De må til enhver tid prøve å forutse det uforutsette og kan aldri forvente at andre trafikanter oppdager dem tidsnok, avslutter Steen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Morten JohansenFagsjef trafikksikkerhet
Tel:91 33 70 46johansen@tryggtrafikk.noChristoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91888799steen@tryggtrafikk.noFølg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
7 av 10 unge som dør eller blir hardt skadet i trafikken, er gutter4.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
De tar størst risiko i trafikken, er bekymret for egen fremtid, og føler seg oversett i samfunnsdebatten. Det er ikke enkelt å være ung mann i dagens samfunn. Nå går Trygg Trafikk og Volvo sammen for å redde liv og gi gutta en stemme.
Fem menn mistet livet i trafikken i januar3.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Trafikkåret 2025 startet med fem dødsulykker. I fire av dem var tunge kjøretøy involvert. På samme tid i fjor omkom fire personer.
Fortsatt mye rus i trafikken9.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Ruspåvirkning er grunnen til hver femte dødsulykke på norske veier. Det kom frem i den ferske rapporten fra Statens vegvesens ulykkesanalysegruppe (UAG). Samtidig viser statistikken at aldersgruppene blant de omkomne har endret seg de siste 15 årene.
Husk refleksvesten i snøværet!7.1.2025 12:29:35 CET | Pressemelding
Tog og busser innstilles, og det kan ta tid før gangveier og fortau brøytes. Nå oppfordrer Trygg Trafikk fotgjengere til å ta på refleksvest når de skal ut i trafikken.
Nedgang i antall drepte i trafikken i 20242.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Foreløpige tall viser at 90 personer omkom i trafikken i fjor, fem av dem i årets siste måned. Dette er en nedgang på nesten 20 prosent færre drepte, sammenliknet med 2023. Ikke siden 2021, da 80 omkom, har så få mistet livet i trafikken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom