Rakvåg Glass investerer for fremtiden
Til tross for redusert aktivitet i norsk byggebransje investerer Rakvåg Glass AS i Molde. – Med et nytt automatisert glassbearbeidingssenter, møter vi både øket konkurranse og rigger bedriften for fremtiden, sier daglig leder Roy Rakvåg.

Rakvåg Glass AS produserer alle typer isolerglass, herdet og laminert glass, samt brannglass og annet spesialglass. Fabrikken på Hjelset utenfor Molde, har en stor maskinpark som består av avanserte CNC-maskiner, herdeovn og laminatlinje, isolerglasslinje, ulike skjærebord og polerings- og slipemaskiner. I tillegg til stadig å oppgradere maskinparken har familiebedriften satset stort på robotstyrt mating til og fra produksjonslinjene.
Siste tilskudd til maskinparken er et Systron proHD glassbearbeidingssenter med integrert vannskjæringsteknologi. Senteret utførere kantbearbeiding, fresing, boring, sliping og polering. Med den patenterte vannskjæringsteknologien kan man bore hull og lage alle mulige utskjæringer i glass, helt opp til formater i 2.5 ganger 3.5 meter.
Effektivisering
– Denne investeringer gir en betydelig effektiviseringsgevinst. Vi vil mer enn halvere produksjonstiden per glass, selvfølgelig avhengig av antall glass per kjøring. Hele 7 stativ med ulike glass kan klargjøres for en produksjon. Stativene med glass trilles frem manuelt og tomme stativ settes klare på mottakersiden. Derifra tar robotene over og all inn- og utmating skjer automatisk. Dermed kan vi i praksis kjøre høye volum med ubemannet maskin, sier produksjonskoordinator Bendik Rakvåg.
Råkvåg Glass har gått fra 30 til 22 ansatte de siste to årene, selv om omsetningen har ligget stabilt rund 40 millioner kroner.
– Alle kostnader øker, men vi vinner ikke anbud ved å øke prisene tilsvarende. Skal vi kunne konkurrere i et stadig tøffere marked, er denne typen investeringer nødvendige.
– Vi skal levere til hva markedet forventer. Derfor er vi parallelt med effektiviseringsprosessen i gang med å implementere systemer for å produsere EPD’ er for alle våre produkter, forklarer Råkvåg.
Nøkkelord
Kontakter
Harald AaseRedaktor/KommunikasjonsrådgiverMember Media AS - Glass og Fasadeforeningen
aase@gffn.no
Bilder



Om oss
Glass og Fasadeforeningen (GF) er en interesseorganisasjon for bedrifter med virksomhet innenfor forvaltning, rådgivning, prosjektering, produksjon, bearbeiding, montering og handel/salg av glass- og tilhørende produkter.
Følg pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glass og Fasadeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Integrert varmepumpe i balkonginnglassing11.12.2025 15:48:37 CET | Pressemelding
Vil du ha varmepumpe, men opplever at utedelen er lite estetisk, tar for mye plass eller skaper problemer med kondens i en innglasset balkong? Balkongentreprenøren AS lanserer nå et patentert innglassingssystem, der varmepumpens utedel er integrert i selve konstruksjonen – og dermed eliminerer disse utfordringene.
Tilbyr mesterbrevutdanning i glassfaget10.12.2025 13:06:08 CET | Pressemelding
Glass og Fasadeforeningen tilbyr mesterbrevutdanning gjennom Blimester.com. Den nye glassfaglige veilederen er bergenseren Hans-Peter Hole. – Vi tar nå imot søknader til kullet som starter opp i januar, sier han.
Investerer i norsk glassbransje3.11.2025 14:41:50 CET | Pressemelding
Glassprodusenten Rakvåg Glass AS følger opp sin investeringsplan og har nå kjøpt inn en ekstra isolerglasslinje. – Vi har tro på markedet, og vi dobler kapasiteten, sier daglig leder Roy Rakvåg.
Bøckmann Glassindustri reddet24.10.2025 16:28:14 CEST | Pressemelding
Seks dager etter at Bøckmann Glassindustri i Fredrikstad gikk konkurs, er videre drift sikret. Trond Veggeberg har gjennom Glasshuset Norge AS kjøpt konkursboet og satser videre med ansatte og lokaler.
Ny glassmesterkjede i Norge9.10.2025 08:15:56 CEST | Pressemelding
Andr. L. Riis AS (153) er landets eldste bedrift innenfor bil- og bygningsglass. Nå tar Trønderen nasjonale steg og danner kjeden Riis Mesterglass. – Vi skal bygge en sterk merkevare for bygningsglass i Norge, sier styreleder Frithjof Riis.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom