Velg Braut Haalands superdrikk neste treningsøkt!
13.5.2024 12:00:00 CEST | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding
Ønsker du å yte bra på trening nå som sommeren nærmer seg med stormskritt? Erling Braut Haalands «magiske drikk» kan være vel så bra som proteinpulver.

Mange som trener jevnlig er opptatt av å få i seg nok protein i forbindelse med treningen. Proteiner er viktige blant annet for å bygge og vedlikeholde muskler i kroppen, og for mange har proteindrikken derfor blitt et ritual.
Men visste du at proteinpulver som regel inneholder proteiner fra melk, som myseproteiner og kasein?
Et stort glass melk og en porsjon cottage cheese kan derfor være et mer råvarebasert alternativ, spesielt for deg som driver med enkel hverdagstrening. Forskning viser at vanlig melk kan ha like stor effekt på musklene som proteintilskudd, og fotballspiller Erling Braut Haaland har selv omtalt melk som sin «magiske drikk» - selv som toppidrettsutøver.
- De fleste som trener enkelt et par ganger i uka, kommer mer enn langt nok med påfyll av vanlig mat, som et glass melk og en brødskive med ost og skinke. Inkluderer man gode proteinkilder som melk og meieriprodukter, kjøtt, fisk og egg i kostholdet, trenger mosjonister som regel ikke å ta tilskudd av proteiner, sier Randi Irene Norheim, klinisk ernæringsfysiolog hos Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK).
Melk inneholder dessuten en rekke andre viktige næringsstoffer som kalsium, jod og vitamin B12.
Helsemyndighetene anbefaler tre porsjoner magre meieriprodukter daglig, og et glass melk i forbindelse med trening kan være en av disse. Og vet du at du kan velge sjokolademelk for likt resultat, hvis hvit melk ikke er favoritten? Velg en variant uten tilsatt sukker og nyt med god samvittighet!
Kontakter
Karoline PedersenKommunikasjonsrådgiver
Tel:97956423karoline@melk.noTerese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver, presseansvarlig
Tel:951 95 129terese@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vårt oppgave er å øke kunnskapen om melk og meieriprodukter basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. Melk.no besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Havregrøt har blitt trendy blant unge kvinner22.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Havregrøt har fått en ny generasjon fans. Hele 36 prosent av kvinner under 30 år spiser havregrøt minst én gang i uken, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Fredag 23. oktober er det grøtdagen, og den gamle klassikeren har fått en moderne vri.
Osteoporosedagen: Unge kvinner får i seg minst kalsium19.10.2026 07:02:00 CEST | Pressemelding
Norske kostholdsundersøkelser viser at mange kvinner ikke får i seg nok kalsium, og verst står det til med de unge. Verdens osteoporosedag 20. oktober er en god anledning til å minne om at unge kvinner bør være ekstra oppmerksomme på kalsiuminntaket mens skjelettet fortsatt bygges.
Melk og meieriprodukter får nytt kostholdsmål14.10.2026 14:03:10 CEST | Pressemelding
For første gang får melk og meieriprodukter med mindre fett et eget mål i samarbeidet mellom helsemyndighetene og matbransjen. MELKs 3 om dagen-merkeordning får en sentral rolle i satsingen.
Vi har aldri spist mer yoghurt15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Vi har aldri spist mer yoghurt. I første halvår ble det solgt rundt 38 millioner kilo yoghurt i Norge, 11 prosent mer enn året før, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Bak veksten ligger flere av de store mattrendene akkurat nå.
Fra cottage cheese til helmelk: Dette velger vi mer av2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Proteinrike produkter som cottage cheese og kvarg fortsetter den kraftige veksten. Samtidig øker salget av helmelk og smør. Nye tall for 1. halvår 2026 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser to tydelige, men ganske forskjellige trender blant produktene som vokser mest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom