Dagligvarebransjen tåler å bli sett i kortene
Konkurransetilsynet publiserte i dag sin studie av marginene i norsk dagligvarehandel. Rapporten fastslår at dagligvarebransjen ikke har utnyttet den ekstraordinære prisveksten i kjølvannet av Russlands invasjon av Ukraina. Tvert imot har lønnsomheten gått ned i takt med kostnadsveksten i hele verdikjeden for mat.

- Det siste året har dagligvarebransjen blitt sett i kortene ved en rekke anledninger. Jeg tror vi kan fastslå at dagligvarebransjen har tålt offentlighetens søkelys: Hver gang viser det seg at forholdene i bransjen er ryddige, og at påstandene fra politisk hold har vært for unyanserte. Denne gangen fremgår det også at marginene hos dagligvarekjedene er lave og stabile over tid, sier Bendik Solum Whist, direktør for Virke dagligvare.
I tillegg til Konkurransetilsynets nylige marginstudie, utarbeidet Samfunnsøkonomisk Analyse i fjor, på oppdrag fra Nærings- og fiskeridepartementet, en detaljert rapport om dagligvarekjedens egne merkevarer (EMV). Den viste at EMV er bra for konkurransen i Norge, til tross for påstander om det motsatte.
- Jeg håper den nye næringsministeren setter seg grundig inn i undersøkelsene av bransjen, også undersøkelsen som viser betydningen av egne merkevarer. I tillegg håper jeg mistenkeliggjøringen av bransjen nå er et tilbakelagt kapittel, sier Whist.
Høy prisvekst er problematisk for alle
Konkurransetilsynets rapport viser at dagligvarebransjen ikke har utnyttet den høye prisveksten som oppstod i kjølvannet av Russlands angrepskrig i Ukraina. Tvert imot konkluderer tilsynet med at marginene har gått ned i denne perioden, og at prisene har økt omtrent like mye som i Danmark, men vesentlig mindre enn i Sverige og snittet for EU.
- Tilsynet konkluderer med at dagligvarehandelens marginer falt når prisveksten var på sitt høyeste. Det viser at høy prisvekst er problematisk for hele samfunnet. Dagligvarekjedene er en stor innkjøper av både varer, tjenester, energi og arbeidskraft. Derfor rammes også bransjen kraftig av prisveksten, sier Whist.
Han mener konkurransen mellom aktørene i det norske markedet er knallhard, noe som har bidratt til at prisveksten har vært lavere enn i Sverige og EU.
- Kampen om dagligvarekundene er steinhard. Marginene er mye lavere i sisteleddet enn for eksempel hos de store leverandørene. Vi mener det er på tide å løfte blikket, og se på andre deler av verdikjeden for mat. Nå er dagligvarehandelen i hvert fall grundig gjennomanalysert, uten at noen har funnet noe galt, sier Whist.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
Fortsatt lave omsetningsnivåer i byggevarehandelen13.10.2025 11:42:36 CEST | Pressemelding
I årets andre tertial økte omsetningen til byggevarehusene med 3,9 prosent fra andre tertial 2024. Det var omsetningsvekst i store deler av landet, med unntak av Telemark, Vestfold og Oslo. Sterkest var oppgangen i Nordland, etterfulgt av Troms og Finnmark.
Nordmenn velger høstferie i år også24.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hovedorganisasjonen Virkes Reisepuls viser at 22 prosent av nordmenn planlegger å ta høstferie i 2025. Det er omtrent på samme nivå som i fjor. Blant disse planlegger 51 prosent utenlandsreise, mens 47 prosent velger å feriere i Norge.
Obs BYGG kåret til årets handelsbedrift 202518.9.2025 14:46:17 CEST | Pressemelding
Obs BYGG er vinner av Handelsprisen 2025. Med imponerende vekst, høy digital modenhet og en tydelig posisjon i en bransje preget av sterk konkurranse, har selskapet vist hvordan tradisjon kan kombineres med nyskaping og samfunnsansvar.
Maskineriet, Norrøna og Cobrief er vinnere av Virkeprisene 202518.9.2025 13:00:57 CEST | Pressemelding
Virke hedrer i år tre virksomheter som på hver sin måte bidrar til et mer inkluderende, bærekraftig og innovativt næringsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom