Skal finne hundrevis av nye arter på havdypet
8.5.2024 12:07:16 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Pressemelding
Nylig forlot forskningsfartøyet Kronprins Haakon havna i Tromsø på vei mot Framstredet. Ekspedisjonen Ocean Census Arctic Deep skal utforske og oppdage det skjulte livet på havdypet i Arktis.

Ekspedisjonen vil bruke avansert teknologi for å studere sjeldne og uutforskede marine miljøer. Dette inkluderer alt fra hydrotermiske ventiler til dype sjøfjell og mystiske dyphavsområder.
Ekspedisjonen skal bruke REV Ocean sitt fjernstyrte undervannsfartøy, ROV Aurora, for å samle prøver og filme i Framstredet mellom Grønland og Svalbard. Målet er å oppdage nye arter og bedre forstå det rike, men lite kjente livet som finnes i disse ekstreme havområdene.

– Kunnskapen vil beskytte planeten vår
Ekspedisjonslederen Giuliana Panieri er fra UiT, og flere forskere og studenter fra UiT deltar. Ekspedisjonen foregår i samarbeid med The Nippon Foundation-Nekton Ocean Census Alliance og REV Ocean. Total deltar 36 forskere og andre ansatte fra 15 institusjoner.
– Jeg er spent på å samarbeide med et team av forskere og studenter fra hele verden og med viktige institusjoner, og stolt over at kunnskapen vi har samlet ved UiT så langt har vært avgjørende for å planlegge denne reisen nøye. Innsikten vi får vil ikke bare fremme vitenskapelig forståelse, men vil også være avgjørende for å utvikle strategier for å beskytte planeten vår, sier Panieri.
Noen av jordens mest ekstreme leveområder
Resultatene fra ekspedisjonen vil ikke bare utvide vår viten om havets biodiversitet, men også bidra til bevaring av disse unike og sårbare økosystemene.
– Ocean Census har en sjelden mulighet til å fordype seg i noen av jordens mest ekstreme og uutforskede leveområder. Disse bemerkelsesverdige miljøene huser en overflod av uoppdaget liv, og vi forventer å avdekke hundrevis av nye arter, fra svamper til koraller, sjøanemoner, snegler, små krepsdyr og dyr som lever av kjemisk energi som skjeggormer, sier vitenskapelig direktør for Ocean Census, Alex Rogers.
Utstopping og bevaring på universitetsmuseet i Tromsø
Etter ekspedisjonen, i oktober 2024, vil en taksonomisk workshop bli arrangert av Ocean Census og UiT, på UiTs universitetslaboratorier.
Den nye samlingen av arter fra ekspedisjonen vil bli huset av Norges arktiske universitetsmuseum i Tromsø, og vil bli en verdifull ressurs for fremtidig forskning og bidra til den globale forståelsen av det biologiske mangfoldet i regionen.
***
Ekspedisjonen har et digitalt nyhetsrom og bildegalleri: https://www.apmultimedianewsroom.com/multimedia-newsroom/partners/oceancensus
Nyhets- og medieorganisasjoner kan gjøre videointervjuer med teamet under ekspedisjonen og ellers fritt bruke video, bilder og skriftlig innhold som publiseres fra hele ekspedisjonen, men med kildehenvisning.
Du kan også følge med på Ocean Census' nettsider, deres sosiale medier, samt UiTs sosiale medier for oppdateringer og spennende funn fra denne unike reisen til Arktis' skjulte dyp.
Ekspedisjonen returnerer til Tromsø 24. mai.
Kontakter
Giuliana PanieriprofessorUiT
Institutt for geovitenskap
Kira ColeyKommunikasjonssjefOcean Census
Tel:+44 (0) 7734 591 811kira@oceancensus.orgLawrence HislopKommunikasjonsdirektørREV Ocean
Tel:485 00 514lawrence.hislop@revocean.orgKjetil RydlandKommunikasjonsrådgiverUiT Norges arktiske universitet
Tel:95176509kjetil.rydland@uit.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
UiT-prisene 2025: Dette er vinnerne!27.3.2026 10:27:54 CET | Pressemelding
Seks priser ble delt ut under Årsfest-seremonien ved UiT Norges arktiske universitet. Alle vinnerne har utmerket seg med ekstraordinær innsats og engasjement.
– Etter i dag kan jeg tenke meg å bli lærer25.3.2026 13:46:58 CET | Aktuelt
Det sier videregående-elev Elvina. Hun var med på inspirasjonsdag for lærerutdanninga sammen med ordførere og vg 2-elever fra 12 kommuner i Troms.
UiT gir studiepoeng for militær befalsutdanning24.3.2026 09:55:07 CET | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet åpner nå for at utvalgte militære lederutdanninger kan gi uttelling i form av studiepoeng i bachelorutdanninger.
Tid for Årsfest ved UiT19.3.2026 10:47:22 CET | Pressemelding
Siste uka i mars står i feiringens tegn ved UiT Norges arktiske universitet. Det blir blant annet doktorpromosjon, prisutdelinger og hyllest av nye akademiske stjerner.
UiT-konferanse: Når havet blir sikkerhetspolitikk18.3.2026 11:29:08 CET | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet samler forskere, myndigheter og næringsliv til havkonferansen Blått Kompass i Tromsø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom