Slukking av 2G må ikke bli en ny DAB-overgang
Allerede i 2025 vil Norge stenge 2G-nettet. Det er tidligst i Europa. Andre land i Europa har valgt å vente til nærmere 2030. – Dette kan gå utover trafikksikkerheten, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Nå advarer NAF mot at slukking av 2G-nettet blir en reprise av da FM-radio ble lagt ned ved at det stenges ned før viktige funksjoner er ivaretatt. 2G-nettet er viktig for mange områder i samfunnet. Den største konsekvensen for bileiere er at den livsviktige funksjonen eCall vil slutte å virke.
– Denne funksjonen er livreddende fordi den varsler nødsentralene om du krasjer og ikke er ved bevissthet, sier Nils Sødal. – Opp til 400 000 biler kan miste denne funksjonen når 2G-nettet slukkes. Det er dramatisk, fortsetter han.
Må ivareta sikkerheten
Noen husker nok fortsatt debatten rundt overgangen til DAB for radio i Norge. Norge slukket FM-radio og gikk over til DAB i 2017. Kun Sveits har gjort det samme, mens andre europeiske land har beholdt FM-nettet.
– Nå er det samme i ferd med å skje ved at teleselskapene skal stenge den tidlige teknologien for mobiltelefoni og nett, sier Sødal. – Dette går utover både sikkerhetsfunksjoner og kan påvirke annen funksjonalitet i alle biler som har 2G-sender installert. Det kan være så mange som 400 000 biler, fortsetter han.
Nils Sødal i NAF mener teleselskapene, som eier 2G-nettet, og staten, ved Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) må vurdere konsekvensene av slukkingen.
– Det er viktig at norske teleselskaper og staten puster med magen og ikke slukker før man er trygge på at både eCall og andre systemer kan fungere i bilene. Dette har med trafikksikkerheten til mange norske bilister å gjøre, sier Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Nasjonalt månedskort blir et bymånedskort4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Et nasjonalt månedskort som kan brukes på all kollektivtransport i landet, skal utredes. - Et slikt månedskort blir fort et bymånedskort, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Krever rask avklaring om månedspris på bombrikke2.12.2025 09:45:41 CET | Pressemelding
Norges største tilbyder av bombrikker, AutoSync, vil doble månedsprisen for sine kunder. – Vi forventer raske avklaringer på hva kundene faktisk må betale for, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Ja til mer bruk av 30-sone1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Nå kan det bli flere soner med 30 km/t fartsgrense i byene. - NAF ønsker dette velkomment, ikke minst fordi det vil føre til tryggere skolevei for veldig mange.
NAF: - Ikke undervurder underkjølt regn28.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Vi er inne i den tiden av året der været varierer fra vått og mildt til kaldt vintervær. - Vekslende vær øker faren for glatte veier. Så det gjelder å følge godt med, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Barnestoltest: - Styr unna test-taperen21.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
En barnestol gjør det dårlig i fersk barnestoltest. - Maxi Cosi Nomad Plus gir dårlig sikkerhet ved en kollisjon. Denne stolen kan vi ikke anbefale, sier Janne Pedersen, forbrukerrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom