Arva investerte for 715 millioner kroner i 2023
6.5.2024 07:00:00 CEST | Arva | Pressemelding
Høy aktivitet og store investeringer preget fjoråret for Arva, Nord-Norges største nettselskap. Selskapet styrket kraftnettet for 715 millioner kroner – et historisk høyt beløp - og ansatte 39 nye medarbeidere i fjor.

Det viser tall fra Arvas års- og bærekraftsrapport.
– Aldri har vi investert mer enn vi gjorde i fjor, konstaterer Arvas administrerende direktør, Eirin Kjølstad. Investeringene på 715 millioner kroner i kraftnettet er et ledd i ei storstilt nettutbygging Arva er i gang med.
Dobler kapasiteten
– Vi skal doble kapasiteten i kraftnettet vårt område og investere mellom 6 og 11 milliarder i den neste tiårsperioden, sier Kjølstad.
Arvas strømnett strekker seg over store deler av Nordland og Troms. Godt over halvparten av befolkninga i Nord-Norge er tilknyttet Arvas nett som strekker seg over 16.000 kilometer, over land, i sjøen og i lufta. Nettet overvåkes 24 timer i døgnet, i storm og stilla.
Store prosjekter
– Utbygginga er nødvendig for å sikre stabil strømforsyning, møte fremtidas kraftbehov og – ikke minst – kravene til bærekraft. Elektrifiseringa av samfunnet fører til økt etterspørsel av strøm, både til privat forbruk og næringsutvikling, utdyper Kjølstad.
Det er flere store kunder i kø i Arvas region, men nå er det bevegelse i køen. En rekke prosjekter bidrar til å øke kapasiteten: Bygging av Saltstraumen transformatorstasjon utenfor Bodø, Finnfjord transformatorstasjon i Troms, ei ny kraftlinje mellom Bardufoss og Finnfjordbotn, sjøkabel til Myken og Smart Senja-prosjektet (utplassering av batteri), for å nevne noen.
Smartere bruk av nettet
– Men selv om Arva skal doble kapasiteten, betyr ikke det å doble antall stolper og kraftlinjer. Ny teknologi gjør det mulig å bruke kapasiteten som allerede finnes i nettet på en smartere måte, forteller Kjølstad.
Teknologiske nyvinninger hjelper Arva med å finne ledig kapasitet i nettet. Også forbrukerne kan bidra, for eksempel gjennom å installere smarte varmvannsberedere som varmer vann når det er god kapasitet i kraftnettet.
– Vi oppfordrer også våre kunder til å lade elbilen om natta når nettleia er som lavest. Slik flytting av forbruk vil frigjøre kapasitet som kan brukes til andre ting, fortsetter hun.
Nye medarbeidere
For å gjennomføre sine planer, trenger Arva kompetent arbeidskraft. I 2023 ansatte selskapet 39 nye medarbeidere, deriblant mange elektroingeniører og energimontører. Dermed er antall ansatte økt til 240, hvorav fem er lærlinger i montørfaget.
– Å få inn flere kompetente hoder og hender styrker vår organisasjon og evne til å nå mål. Gjennom å investere i lærlinger, viderefører vi kunnskap og ferdigheter om det å jobbe med kraftnett. Det er lurt med tanke på rekruttering, og det gagner både oss, bransjen og samfunnet, sier Kjølstad.
Hele rapporten finner du her:
Nøkkelord
Kontakter
Stina SønvisenSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:90 02 60 28stina.sonvisen@arva.noBilder


Om Arva
Arva skal inspirere til effektiv energibruk og sikre stabil strømforsyning i dag og for morgendagen. Vi er landsdelens største nettselskap med mer enn en fjerdedel av Nord-Norges befolkning som våre kunder. Sammen skal vi realisere ei felles elektrisk fremtid.
Følg pressemeldinger fra Arva
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arva på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arva
Derfor mistet nesten 4000 strømmen i Bodø11.2.2026 10:29:48 CET | Pressemelding
En feil i Vestbyen trafostasjon førte til et større strømbrudd i Bodø tirsdag kveld. Stasjonen er under ombygging og driftes med mindre fleksibilitet enn normalt. Dermed fikk en mindre feil større konsekvenser enn den ellers ville fått.
Livsfarlig snødumping under kraftlinjer23.1.2026 14:33:35 CET | Pressemelding
Her ser vi en høy snøhaug rett under ei av Arvas høyspentlinjer. Det gir altfor kort avstand til bakken, og kan i verste fall føre til dødsulykke dersom noen kommer borti ledningene.
Har rettet mange strømbrudd, men noen må vente enda litt28.12.2025 17:05:42 CET | Pressemelding
Etter gårdagens kraftige uvær jobber Arva fortsatt med omfattende feilretting i strømnettet. Alt tilgjengelig mannskap er ute i felt, men noen kunder må belage seg på å være uten strøm enda ei stund.
Feilretting kommer til å ta tid27.12.2025 15:04:03 CET | Pressemelding
En del av Arvas kunder, særlig i distriktene og ute på øyene, må belage seg på å være uten strøm ei god stund. Så lenge uværet raser er det ikke forsvarlig med båttransport og arbeid i stolper. Arva er også nødt til å prioritere innsatsen.
Uværet skaper strømbrudd i Nordland27.12.2025 10:38:26 CET | Pressemelding
Arva har kalt inn ekstra mannskaper og jobber nå på spreng med å gjenopprette strømforsyning til de som har mistet strømmen. Der det er forsvarlig sender Arva mannskaper ut for å rette feil.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom