En god dag for idretten
3.5.2024 13:45:15 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding
Regjeringen har i dag fordelt 3 723 millioner kroner av Norsk Tippings overskudd til idrettsformål. Dette er ny rekord og en økning på 288 millioner kroner fra i fjor.

1 886 millioner kroner – 51 prosent – av midlene blir tildelt idrettsanlegg rundt om i hele landet. Dette er en økning på 180 millioner kroner fra i fjor.
I tillegg er de lokale aktivitetsmidlene (LAM) som fordeles ut til idrettslagene, økt med 38,5 millioner kroner til 485 millioner kroner. Det er i tillegg satt av 130 millioner kroner til idrettslag i områder med høy andel barn i lavinntektsfamilier. LAM er økt med 38,5 millioner kroner fra i fjor og utgjør fortsatt 13 prosent av den totale tildelingen til idrettsformål.
– Dette er en fordeling i tråd med våre ønsker. Regjeringen viser en tydelig vilje til å gjøre noe med to av idrettens største utfordringer: mangel på anlegg, og at mange ikke har råd til å delta, sier konstituert idrettspresident Arne Bård Dalhaug og legger til:
– Å stimulere til økt anleggssatsing er en viktig forutsetning for å sikre økt idrettsdeltakelse, og at idretten blir et sted å høre til – for alle. Vi har for få idrettsanlegg, samtidig som vi vet at det bygges færre anlegg enn før. Det er bekymringsfullt. Derfor er vi glad for økte bevilgninger til idrettsanlegg.
Styrking av inkluderingstiltak i idrettslagene
Regjeringen bevilger 130 millioner kroner som en ekstra satsing til idrettslagenes arbeid med å inkludere barn og unge mellom 6-19 år.
– Det er svært gledelig at regjeringen ønsker at flere barn og unge skal ha muligheten til å delta i idrettsfamilien – og at de fordeler ytterligere 130 millioner kroner til dette formålet. Nå kan idrettslagene fortsette det gode inkluderingsarbeidet, sier Dalhaug.
– Vi vet at veldig mange idrettslag strekker seg langt for å inkludere flere barn og unge. De siste års kostnadsøkninger gjør det vanskelig både for familier og idrettslag å få endene til å møtes. Midlene kommer svært godt med i arbeidet for å sikre at alle barn og unge fortsatt kan delta i idrettsaktivitet, avslutter idrettspresidenten.
Regjeringen antyder at formålet og modellen for tildeling av midler blir den samme som for de 225 millionene regjeringen bevilget til samme formål i 2023.
Kontakter
Pressevakt NIF
(Hverdager 16.00-23.00, lør/søn 09.00-23.00)
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Flere sier ifra om rasisme i idretten, og det er mer mangfold i idrettene28.4.2026 11:41:57 CEST | Pressemelding
En ny rapport om rasisme og mangfold i idretten viser at det siden 2020 har blitt flere som sier ifra om rasisme i idretten, og at det er mer mangfold i idrettene. Samtidig viser rapporten at det fremdeles synes å være strukturelle barrierer i idretten som hindrer lik deltakelse fra personer med og uten synlig minoritetsbakgrunn.
Presseinvitasjon: Lansering av «Statusrapport 2025: Idrettens arbeid for mangfold og mot rasisme»23.4.2026 12:59:54 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 28. april lanserer Norges idrettsforbund og Antirasistisk senter en ny statusrapport om idrettens arbeid for mangfold og mot rasisme.
Åpen time for pressen 23. april20.4.2026 11:08:37 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 23. april kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 11.
NIF/Olympiatoppen inngår intensjonsavtale med Sunnaasstiftelsen9.4.2026 10:31:23 CEST | Aktuelt
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) har siden 2015 jobbet for å bygge et nytt nasjonalt toppidrettssenter ved Sognsvann. I påvente av en politisk beslutning om bygging, jobber NIF/Olympiatoppen parallelt med finansiering og driftsmodeller. Som en del av dette, er det inngått en intensjonsavtale med Sunnaasstiftelsen om bruk av dagens bygninger og fasiliteter når Olympiatoppen flytter inn i nytt senter. De eksisterende bygningene vil bli brukt til et nytt nasjonalt senter for Aktiv rehabilitering.
Åpen time for pressen 19. mars16.3.2026 10:38:12 CET | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. mars kl. 09.45-10.15 etter idrettsstyremøte nr. 10.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom