NVE gir overtredelsesgebyr på to millioner til Green Mountain
Green Mountain Innlandet AS får et overtredelsesgebyr på 2 millioner kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat. Bakgrunn for gebyret er at selskapet har bygget elektriske anlegg i Hamar uten å ha nødvendig tillatelse. Anlegget skal forsyne et planlagt datasenter, der Tik-Tok er en av kundene. NVE vil fremover skjerpe tilsynet med ulovlig bygging av energianlegg.

– Å sette i gang bygging av elektriske anlegg uten tillatelse, er et alvorlig brudd på en svært sentral bestemmelse i energiloven. Når aktører setter i gang arbeidet uten å ha tillatelse, undergraver det hele konsesjonsordningen, sier Anne Johanne Kråkenes, seksjonssjef i NVE.
For å sikre at bygging av elektriske anlegg skjer på en samfunnsmessig rasjonell måte, stiller energiloven tydelige krav om at aktører må ha konsesjon. NVE mener at Green Mountain har brutt bestemmelsen i energiloven § 3-1 om at elektriske anlegg ikke kan bygges uten konsesjon.
Ulovlig bygging i Hamar kommune
Green Mountain begynte å bygge Heggvin transformatorstasjon i Hamar kommune før de hadde fått tillatelse av NVE. Anlegget skal forsyne et planlagt datasenter med strøm.
NVE ble varslet om det ulovlige forholdet i januar 2024, da konsesjonsbehandlingen var i sluttfasen. Byggearbeidet ble da stanset. I februar ga NVE selskapet den nødvendige tillatelsen for å bygge anlegget. NVE varslet samtidig et mulig gebyr for den ulovlige byggingen.
Flere aktører bygger ulovlig
NVE opplever en økning i antall saker med ulovlig bygging av energianlegg.
– Vi har en rekke saker på bordet der bygging har skjedd uten tillatelse, og dette er noe vi ser svært alvorlig på. Aktører som bygger elektriske anlegg uten konsesjon må forvente at vi følger opp, sier Anne Johanne Kråkenes, seksjonssjef i NVE.
Det pågår nå en gjennomgang av kjente brudd på konsesjonsplikten i NVE. I tiden framover vil det være økt fokus på ulovlig bygging av elektriske anlegg i NVEs tilsyn. Selskap som skal bygge nettanlegg må sette seg inn i gjeldende regelverk, og kontakte NVE dersom de er usikre på hvordan regelverket skal forstås.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Johanne Kråkenes, seksjonssjef i miljøtilsynet
E-post: ajk@nve.no
Tlf: 92 42 99 61
Dokumenter
Lenker
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Den første internasjonale bredagen markeres 21. mars21.3.2025 05:00:00 CET | Pressemelding
FNs generalforsamling har erklært 2025 som det internasjonale året for brebevaring - "International Year of Glaciers’ Preservation". Samtidig er 21. mars utnevnt som den internasjonale bredagen fra og med 2025. Fredag 21. mars markeres dagen for første gang i Oslo.
Økende snøskredfare i Troms og Vest-Finnmark i helgen20.3.2025 15:32:02 CET | Pressemelding
På lørdag øker snøskredfaren igjen i deler av Nord-Norge. Årsaken denne gangen er stigende temperaturer, vind og regn, og det er ventet at skred kan løsne av seg selv.
Gjerdelva Kraft AS får overtredelsesgebyr på 1 million kroner19.3.2025 10:32:39 CET | Pressemelding
Norges vassdrags og energidirektorat gir gebyret etter brudd på konsesjonsvilkåret om sikring av drikkevannsforsyningen, da Gjerdelva kraftverk ble bygget. Dette førte til forurenset drikkevann for hele Lyngseidet sentrum, i Troms. Gjerdelva Kraft AS er eid av Småkraft AS og Hywer AS.
Stor snøskredfare i Nord-Norge17.3.2025 11:45:30 CET | Pressemelding
Mye vær på et allerede svakt snødekke fører til stor snøskredfare i Nord-Norge. Snøskred kan løsne av seg selv og bli store.
Hvor mye strøm brukes i kommunene?13.3.2025 14:10:27 CET | Pressemelding
Nå får alle kommunene i Norge et nytt verktøy for å følge energibruken innenfor sitt geografiske område. Det nye energiregnskapet er utviklet av NVE og viser bruk av strøm og fjernvarme i kommunene fordelt på sektor, og inkluderer også strømforbruket til husholdninger og industri. Dette vil være et godt verktøy for å identifisere muligheter for energieffektivisering, som kan bidra til å redusere energikostnader.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom