Alfa Romeo Milano bytter navn
16.4.2024 11:00:19 CEST | Stellantis Norge | Pressemelding
En representant for den italienske regjeringen har besluttet at navnet Milano er ulovlig og ikke kan brukes. Det nye navnet blir Alfa Romeo Junior.

Navnet Milano ble presentert allerede 14. desember i 2023. Nå er det klart at navnet ikke kan brukes.
- Alfa Romeo er et inkluderende bilmerke hvor entusiasme og kjøreglede står i fokus. Navnet Junior passer perfekt på merkets første elbil. Nye Junior skal, på samme måte som den originale Junior, tiltrekke seg nye kunder som ønsker seg eksklusivitet og kjøreglede, sier Lise Prydz Aarstrand, direktør for Alfa Romeo hos Bertel O. Steen.
Navnet Milano ble valgt etter en avstemning blant publikum om hva bilen skulle hete.
Til tross for at Alfa Romeo mente at navnet oppfylte alle juridiske krav, har de valgt å endre det for å få saken unna.
Under lanseringen i forrige uke fikk bilen massiv oppmerksomhet fra både publikum og presse, og nye Milano, som den het da, tapetserte sosiale medier.
Historien til navnet Junior
Etter suksessen med Giulia og Giulia Sprint GT coupé, designet av Giugiaro for Bertone, satte Alfa Romeos seg nye mål. De ville tiltrekke seg et yngre publikum som ville ha en sportslig og eksklusiv bil med moderate kjøps- og driftskostnader.
Den 26. september 1966 ble GT 1300 Junior lansert. Denne bilen skapte en ny generasjon Alfa Romeo.
GT 1300 Junior hadde en 1,3-liters motor med 89 hestekrefter og en toppfart på over 170 kilometer i timen. Dette var nesten samme ytelser som 1,6-literen. Ytelser og kjøreglede var på toppnivå og designet hadde et dedikert ungdommelig preg.
Den originale Junior ble en stor suksess. Den ble bestselgeren i Alfa Romeos modellserie og et regelrett statussymbol.
Nøkkelord
Kontakter
Stein PettersenPR og informasjonsdirektør Stellantis Norge
Tel:+4790080436stein.pettersen@bos.noBilder
Lenker
Om Bertel O. Steen
Bertel O. Steen importerer bilmerkene Mercedes-Benz, Kia, Peugeot, Citroën, DS, Opel, smart®, Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Setra og Fuso til Norge. Hovedtyngden av salget skjer gjennom vår egeneide forhandlerkjede.
Konsernet eier også Snap Drive AS, en frittstående verkstedkjede med 27 verksteder lokalisert i de største byene i Norge samt bildelingstjenesten Otto som tilbyr delebiler i flere kommuner og bedrifter. Bertel O. Steen er også deleier i bilabonnementstjenesten Fleks.
I Bertel O. Steen har vi satt oss et ambisiøst formål – «Vi bringer kundene og samfunnet fremover på en ansvarlig og enklere måte». Vi skal gjøre det mulig for folk å reise slik de vil, uten bekymringer. Bertel O. Steen er garantisten for kvalitet og trygghet. Vi bryr oss om hver eneste kunde, om samfunnet og om hverandre.
Følg pressemeldinger fra Stellantis Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stellantis Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stellantis Norge
Nye Jeep Compass: Firehjulsdrift, over 600 km rekkevidde og pris fra 509.900 kroner26.8.2026 12:02:26 CEST | Pressemelding
Jeep åpner nå for salg av nye helelektriske Compass i Norge. Modellen lanseres med firehjulsdrift som standard, opptil 605 kilometers rekkevidde (WLTP), 375 hestekrefter og kampanjepris fra 509.900 kroner inkl. frakt og levering.
Citroën Berlingo fyller 30 år – feirer med fem års forutsigbart bilhold24.8.2026 10:35:34 CEST | Pressemelding
Citroën Berlingo har vært en trofast arbeidshest for norske bedrifter gjennom tre tiår. Nå markeres 30-årsjubileet med et nytt leasingtilbud på elektriske Citroën ë-Berlingo: 4.995 kroner eks. mva. per måned, uten innskudd og med fem års fastrente på null prosent.
Opel gjør kostnadene ved elektrisk varebil forutsigbare i fem år24.8.2026 10:29:19 CEST | Pressemelding
Opel lanserer et nytt leasingtilbud på Combo Electric for norske bedriftskunder. Tilbudet kombinerer null kroner i innskudd og null prosent fastrente med service og 150.000 kilometer inkludert gjennom en femårig leasingperiode.
Nytt varebiltilbud gir bedriftene forutsigbare kostnader i fem år24.8.2026 10:15:30 CEST | Pressemelding
Citroën og Opel lanserer nye leasingtilbud på elektriske varebiler. Bedriftskundene får fem års leasing uten innskudd og med null prosent fastrente, fem års serviceavtale og 150.000 kilometer inkludert.
Jeep oppgraderer Avenger uten å øke prisen21.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Jeep åpner nå salget av nye Avenger i Norge. Modellen får oppgradert design, høyere utstyrsnivå og V2L-funksjon, samtidig som innstegsprisen beholdes på 299.900 kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom