Lyset på for fotohuset Deich
18.4.2024 07:00:00 CEST | Møller Eiendom | Pressemelding
Bygget åpner ikke før i 2027, men allerede nå er DEICH-skiltet tent på det kommende fotohuset på Hammersborg.

- Vi vil vise at folk kan begynne å glede seg allerede nå. Vi lover å ta godt vare på det klassiske bygget som mange har et nært forhold til. Samtidig skal vi skape et helt nytt samlingspunkt, med foto som ramme, sier Siri Løining, konsept og utviklingssjef for Deich i Møller Eiendom.
Møller Eiendom kjøpte det gamle biblioteksbygget på Hammersborg av Oslo kommune i 2020. Da hadde Deichman allerede flyttet til Bjørvika. I tiden etter overtakelsen jobber Møller tett med arkitekter og Byantikvaren for å gi huset nytt liv som byens store fotohus, med museum, restauranter, møtesteder og rom for foto i alle former.
- Vi jobbet lenge med å finne et helt nytt navn. Til slutt ga det seg egentlig selv. Huset har allerede en sentral plass i Oslo, i historien og i folks hjerter. Det skal selvsagt være med når vi nå skal bytte ut bøker med bilder. Navnet Deich er akkurat passe lokalt og internasjonalt, historisk og fremtidsrettet. Og det er veldig gøy å gjenbruke det gamle skiltet, med nytt lys i de originale bokstavene, sier Løining.
Nytt liv til gamle bokstaver
Fasadeskiltet med det gamle navnet «Deichmanske bibliotek» har vært preget av et langt liv på sørveggen av bygget. Tidlig i våres ble de første fem bokstavene forsiktig løftet ned, møysommelig pusset opp og reinstallert med nye lysrør. Nå lyser «DEICH» i rødt ned på byggeplassen til det nye regjeringskvartalet og over byen, som et tegn på hva som er i vente.
Når dørene åpner i 2027, vil Deich huse en av Norges største fotosamlinger, Møllersamlingen, i tillegg til et nytt fotomuseum. Museet vil inneholde utstillinger fra alt fra internasjonale stjerner til nye, norske talenter. Hele 14.000 kvadratmeter skal fylles med alle former for foto, fra kunst til historiske bilder og pressefoto, i tillegg til spisesteder, møte- og eventlokaler. Fotohuset Deich vil få uteservering rundt hele bygget, som en forlengelse av den nye Regjeringsparken.
Nøkkelord
Kontakter
Siri LøiningKonsept- og utviklingssjef Deich
Tel:+47 480 98 814siri.loining@mollereiendom.noBilder












Lenker
Følg pressemeldinger fra Møller Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Møller Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Møller Eiendom
Norsk hotellveteran skal lede The Hoxtons første hotell i Norden7.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
The Hoxton har ansatt June Johansson som hotelldirektør for sitt første hotell i Norden. Når hotellet åpner på Hammersborg i Oslo høsten 2027, blir det samtidig kjedens første etablering i Norge.
Møller Eiendom tar over Hjerte 24/7 AS og samler eiendomsbransjen om livreddende dugnad21.9.2026 09:47:29 CEST | Pressemelding
Hjerte 24/7 har en enkel og kraftfull ambisjon: Å øke overlevelsesraten ved hjertestans ved å tilgjengeliggjøre hjertestartere hele døgnet der hvor folk ferdes. Møller Eiendom overtar nå driften av selskapet Hjerte 24/7 AS.
Fra bensinstasjon til offentlig byrom - Balders Plass offisielt åpnet18.9.2026 12:06:29 CEST | Pressemelding
Torsdag samlet naboer, politikere og byutviklingsaktører seg på Balders Plass på Frogner for å markere åpningen av et nytt offentlig byrom i Oslo.
Drammensveien 35 vinner av Frogner historielags rehabiliteringspris11.9.2026 08:06:42 CEST | Pressemelding
Møller Eiendoms bygg i Drammensveien 35 ble denne uken tildelt Frogner historielags rehabiliteringspris for 2026. Prisen er en anerkjennelse av den grundige fasaderehabiliteringen som har gitt den 127 år gamle bygningen nytt liv, og gode forutsetninger for 100 nye år.
Magnat Medisinske Senter åpner på Harbitz Torg19.8.2026 09:25:01 CEST | Pressemelding
Møller Eiendom og Harbitz Torg ønsker Magnat Medisinske Senter velkommen som fremtidens aktør på det populære handelstorget på Skøyen. Åpningen er allerede i september 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom