Computas og DFØ nominert til Brukeropplevelsesprisen
12.4.2024 08:30:05 CEST | Computas | Pressemelding
Computas er sammen med Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ) nominert til Brukeropplevelsesprisen for Nye Doffin. Prisen deles ut under Yggdrasilkonferansen i Sandefjord mandag 15. april.

Brukeropplevelsesprisen hedrer utviklere, designere og virksomheter som har utviklet digitale løsninger som oppfyller prinsippene for universell utforming, god design og gode brukeropplevelser.
Prisen deles ut for første gang i år, som et tiltak i regjeringens handlingsplan for universell utforming 2021-2025: “Bærekraft og like muligheter – et universelt utformet Norge”. Årets finalister er Computas og DFØ med Nye Doffin og NAV med arbeidsavklaringskjema.
Juryen består av seks personer, med solid kompetanse på universell utforming og brukeropplevelse (UX), frontend-utvikling og brukererfaring. I forbindelse med nominasjonen uttaler juryen følgende:
– Den digitale løsningen DFØ og Computas har utviklet demonstrerer evner til å lytte til brukernes behov, forstå deres utfordringer og levere løsninger som virkelig gjør en forskjell. Som finalister til Brukeropplevelsesprisen har de vist at de er blant de beste innen universell utforming, grensesnittutvikling, god design og ja, god brukeropplevelse. Vi mener denne innsatsen fortjener anerkjennelse og feiring.
Avgjørende infrastruktur for norsk næringsliv og offentlig sektor
Doffin er den norske databasen for kunngjøringer fra offentlig sektor. Plattformen gjør det enklere for leverandører å finne relevante anskaffelseskonkurranser og delta i dem. Doffin er en helt avgjørende infrastruktur for norsk næringsliv og offentlig sektor, og gevinstene med kunngjøring tilsvarer 740 milliarder kroner i året. Databasen kobler leverandører og oppdragsgivere effektivt sammen, med mål om å stimulere næringsutvikling, samt å sikre effektiv ressursbruk og transparens.
– Vi har samarbeidet tett og godt med DFØ om å utvikle og designe Nye Doffin. Å motta en slik nominasjon fra en fagsterk jury er en viktig anerkjennelse av at vi sammen med DFØ har lyktes med å gjøre den nye løsningen mer effektiv med forbedret søkefunksjonaliteten og mer brukervennlig design, avslutter Trond Eilertsen, administrerende direktør i Computas.
Nøkkelord
Kontakter
Johanne LøvslandMarkeds- & kommunikasjonsdirektør
Tel:+47 982 04 701jlo@computas.comTrond EilertsenAdministrerende direktør
Tel:+47 905 92 335te@computas.comLenker
Om Computas
Computas er en nordisk leverandør av IT-løsninger og rådgivningstjenester innen teknologisk innovasjon. Vi utvikler verdiskapende og samfunnsnyttige løsninger til offentlig og privat sektor, og har særlig spisskompetanse innenfor offentlig forvaltning, justis, tilsyn, helse, logistikk, kraft og energi. Våre tverrfaglige team tilbyr den kompetansen som kreves gjennom hele digitaliseringprosessen. Vi jobber i tett samarbeid med våre kunder for å utvikle skreddersydde løsninger med høy brukernytte. Selskapet er Google Cloud Premier Partner med Europas største Google Cloud-sertifiserte miljø, Atlassian Gold Partner og Microsoft Gold Partner.
Computas ble etablert i Norge i 1985. Vårt hovedkontor ligger i Akersgata i Oslo sentrum. Vi har også kontor i Trondheim, København og Bucuresti, Romania (Computas Development Center).
Følg pressemeldinger fra Computas
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Computas på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Computas
Frokostseminar hos Computas: Slik navigerer Nasjonalarkivet og Hafslund fra KI-ambisjoner til reell verdi22.9.2026 15:51:50 CEST | Pressemelding
Norske virksomheter bruker kunstig intelligens som aldri før. Likevel er det få som kan dokumentere at teknologien faktisk skaper verdi. Nettopp dette – hvordan man faktisk kan få reell verdi med KI, var utgangspunktet da Computas inviterte til en inspirasjonsfrokost om KI-paradoksene 2026. Fra scenen fikk de fremmøtte høre fra to av Computas sine kunder, Nasjonalarkivet og Hafslund som ga et innblikk i sine KI-strategier og pågående initiativer.
Ny rapport: Rekordmange bruker KI, men få vet om det virker10.8.2026 13:54:43 CEST | Pressemelding
65 prosent av norske virksomheter planlegger å bruke kunstig intelligens til effektivisering det neste året. Likevel har bare 8 prosent dokumentert at teknologien faktisk skaper gevinster. Det viser den nye rapporten «KI-paradoksene 2026» fra Computas, basert på en landsdekkende Norstat-undersøkelse blant tusen norske ledere.
Caroline Helmersen blir ny markedsdirektør i Computas7.8.2026 10:53:40 CEST | Pressemelding
Caroline Helmersen begynte i Computas i 2015, i et to ukers vikariat i resepsjonen. Elleve år senere tar hun plass i ledergruppen som selskapets nye markedsdirektør (CMO). Caroline overtar rollen etter Johanne Dahl Løvsland, som de siste årene har ledet markeds- og kommunikasjonsarbeidet i Computas.
Computas selger Atlassian-miljø til Communardo19.6.2026 10:01:57 CEST | Pressemelding
Det norske IT-selskapet Computas AS har inngått avtale med en av Europas fremste Atlassian-partnere om salg av sitt datterselskap Computas Opus. Opus-leder Rune Hagbartsen får nå ansvar for Communardos norske virksomhet.
Årets sommerstudenter er på plass hos Computas19.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken inntok tolv sommerstudenter Computas' kontorer i Akersgata. De er valgt ut blant over 700 søkere, og skal de neste syv ukene jobbe med reelle KI-oppdrag hos kunder som UDI og Azets.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom