Ingeniørene om forsvarsplanen: – Må bety et kompetanseløft
– En nødvendig opprustning av forsvarssektoren. Vi forventer et stort kompetanseløft framover, sier Kjetil Lein, visepresident i NITO, Norges største fagforening for ingeniører og teknologer.

NITO mener de overordnede hovedlinjene i regjeringens langtidsplan for forsvarssektoren er gode og inneholder viktige satsinger som gjør Norge bedre rustet for framtiden. Likevel peker Lein på viktigheten av nok folk med riktig kompetanse.
– Forsvarssektoren blir stadig større og krever mer kompetanse. Norge står allerede overfor en kompetansekrise og vi må nå sikre at vi får nok folk med riktig kompetanse. Dette gjelder både i forsvarssektoren og alle bedriftene som får økt oppdragsmengde. Planen vil bidra til gigantiske investeringer på infrastruktur, byggeprosjekter og en økende oppdragsmengde for verft, entreprenører og produksjonsbedrifter innen forsvarsindustrien, sier Lein.
– Det må et storstilt kompetanseløft til, både militært og sivilt, skal vi nå målene. Samtidig må regjeringen sørge for at ringvirkningene treffer norske leverandører og industri. Det krever blant annet gode anbudsprosesser og gjenkjøpsavtaler, sier Lein
NITO håper Stortinget finner sammen i et bredt forlik som sikrer forsvarssektoren og -industrien trygge og gode rammevilkår over hele landet i årene framover.
– Vi lever i en urolig verden og forsvarssektoren må tilpasse seg en ny hverdag. Regjeringen skal ha skryt for at de tar utfordringene på alvor og legger fram en storstilt satsing de kommende årene. Nå har vi store forventninger til årene framover, sier Lein.
Kontakter
Eirik SchrøderKommunikasjonsrådgiver
Tel:995 86 342eirik.schroder@nito.noOm NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 100.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Brik fra Alta får ansvar for 15.000 studenter28.4.2025 11:04:39 CEST | Pressemelding
Birk Tangen (25) ble valgt til 2. nestleder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Sofie fra Halden valgt til leder for 15.000 studenter27.4.2025 17:27:54 CEST | Pressemelding
Sofie Strøm Olsen (23) ble valgt til leder under helgens landsmøte i NITO Studentene.
Lønnsoppgjøret i staten starter i dag: - Kompetanse koster, også i staten24.4.2025 10:53:33 CEST | Pressemelding
NITO jobber for å sikre konkurransedyktig lønn og økonomisk handlingsrom lokalt når lønnsforhandlingene i staten starter i dag.
Innlandets ingeniørkonferanse 2025: Hvordan milliardinvesteringer vil forvandle regionen22.4.2025 08:45:34 CEST | Pressemelding
Strategiske satsinger som gjør Innlandet til et attraktivt sted å bo, jobbe og investere. Det skal diskuteres når NITO inviterer til årets viktigste konferanse for ingeniører og teknologer på Innlandet.
Ut i påsketrafikken? Fem gode råd for køkjøring20.4.2025 15:23:04 CEST | Pressemelding
Kollisjoner i kø utgjør en fare for bilister, spesielt i påsketrafikken. Siw Tyldum, sjefsingeniør i Statens vegvesen og tillitsvalgt i NITO, deler fem ekspertråd som hjelper deg med å kjøre tryggere og mer effektivt i kø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom