Sidsel Ana Welden Gajardo tildeles årets Grimsrudstipend
Sidsel Ana Welden Gajardo har skrevet den kritikerroste romanen Du er min arv. I mai besøker hun Lillehammer for å motta Grimsrudstipendet.

Sidsel Ana Welden Gajardo (f. 1991) er en dansk-chilensk forfatter og billedkunstner, født og oppvokst i København. Hun er utdannet ved Skrivekunstakademiet i Bergen og studerer ved Det Kongelige Danske Kunstakademi.
Gajardo har mottatt flere priser for sine kunstprosjekter rettet mot dansk psykiatri. Hun debuterte med romanen I det hvileløse i 2021 som ble shortlistet til Munch-Christensens Debutantpris. Du er min arv er hennes første roman på norsk.
Nært samarbeid
31. mai tildeles Gajardo årets Grimsrudstipend på Lillehammer bibliotek, som en del av programmet til Norsk Litteraturfestival 2024. I år er det to stipendmottakere, og den andre mottakeren er Anna Rieder, som Gajardo har et nært litterært samarbeid med. De har blant annet skrevet antologien Hjertet er en fold med heste, og tre informasjonsbrosjyrer som de ga til psykiatriske avdelinger i Danmark.
Samarbeidsprosjektene handlet om å skrive fram et språk som kan bidra til å infiltrere medisinens kliniske betegnelser og forståelsesmodeller av pasienten. Hovedmotivasjonen for å tildele stipendet til Gajardo og Rieder er likevel bøkene de skriver hver for seg, fremhever juryen i sin begrunnelse.
Tydelig språklig uttrykk og nysgjerrighet
Til minne om forfatter Beate Grimsrud opprettet familien i 2023 Grimsrudstipendet som i år deles ut for andre gang under Norsk Litteraturfestival på Lillehammer.
I statuttene heter det at stipendet skal deles ut til en ung lovende skandinavisk forfatter for å hedre Beate Grimsruds minne gjennom å stimulere nye originale forfatterstemmer. Beate Grimsrud var i sin tidlige karriere helt avhengig av stipender for å kunne fortsette sitt forfatterskap. Derfor skal prisen gå til en ung skandinavisk forfatter som allerede har utgitt en eller to bøker og som har vist et talent og som representerer en ny og særegen stemme i skandinavisk litteratur, skriver Cappelen Damm i en pressemelding.
Grimsrud var opptatt av et tydelig språklig uttrykk, og ønsket er at denne prisen løfter fram tilsvarende språklig nysgjerrighet. Stipendet er på 50 000 kroner og skal deles ut tre år på rad.
Kan vi arve traumer?
I fjor høst ga Gajardo ut Du er min arv til strålende kritikker. Romanen utforsker hvordan krig går gjennom generasjoner og stiller spørsmålet: Kan vi arve traumer?
Vi møter vi en ung kvinne som flytter inn i dødsboet etter faren sin, en mann som slet med store psykiske problemer etter å ha levd under og flyktet fra Pinochets regime. Fra hun var ni år har hun måttet passe på ham, og ved å omgi seg med tingene hans erindrer hun scener fra livet deres, og forestiller seg hans tid som ung opposisjonell i Chile i tiden rundt militærkuppet.
– Min far var politisk flyktning fra Chile og kom til Danmark i 1980-årene. Dette påvirket oppveksten min og har inspirert Du er min arv, sier Gajardo.
Ta kontakt for anmeldereksemplar og intervju.
Nøkkelord
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
En magisk kalenderbok!1.12.2025 07:15:00 CET | Pressemelding
Tyvenes teater er en rikt illustrert julebok med 24 kapitler. Skrevet av kulturkommentator NRK Inger Merete Hobbelstad, og illustrasjonene er av Even Skaranger.
Tone Almhjells internasjonale bestselger Vindeltorn er tilbake – i ny, norsk og gjennomillustrert praktutgave26.11.2025 11:14:42 CET | Pressemelding
Den internasjonale barneboksuksessen Vindeltorn av Tone Almhjell relanseres nå som en rikt illustrert praktbok for hele familien. Utgaven er gjennomillustrert av en av landets fremste illustratører, Hans Jørgen Sandnes, sammen med scenograf Jon Løvaas. Boken er nå tilgjengelig i alle landets bokhandlere.
Sissel Kyrkjebø er aktuell med egen vuggesangbok21.11.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Bli med Sissel inn på barnerommet og syng sammen med henne de nydeligste låtene som finnes for våre minste.
Telemarks litteraturpris 2025 går til Hilde Lindset fra Skien20.11.2025 18:30:00 CET | Pressemelding
Årets litteraturpris går til Hilde Lindset for novellesamlingen Ørkenparet. Prisen ble delt ut under åpningen av Rjukan litteraturfestival i dag.
Nytt julehefte i bokform fra Unni Lindell og Terese Moe Leiner20.11.2025 14:57:12 CET | Pressemelding
Krimdronning Unni Lindell og designer Terese Moe Leiner er aktuelle med Hvit jul, en vakkert utformet gavebok.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom