Norge donerer 76 kjøretøy til Nord-Makedonia
Norge har donert 40 lastebiler og 36 feltvogner til Nord-Makedonia. Donasjonen gjør at landet kan etablere en infanteribataljon som skal inngå i NATOs stående beredskap.

Donasjonen er også en indirekte støtte til Ukraina. Nord-Makedonia har donert en betydelig mengde militært utstyr til Ukraina og den norske donasjonen vil bidra til at landet får reanskaffet materiell som er donert.
Videre fyller NATO 75 år den 4. april. Nord-Makedonia har vært medlem av alliansen siden 2020, mens Norge har vært NATO-medlem siden alliansen ble etablert i 1949. NATOs evne til å respondere i en krise eller konflikt er ikke avhengig av en nasjon men av styrken og solidariteten til samtlige medlemmer. Nord-Makedonia har tatt flere steg for å utvikle forsvaret sitt etter NATO standarder siden landet ble medlem i 2020. Norge og Nord-Makedonia har et tett samarbeid som strekker seg flere år tilbake.
- Nord-Makedonia er en av våre nære NATO-allierte. Det er viktig at Norge nå bidrar til å bygge opp landets militære kapasitet ved å donere et stort antall lastebiler og feltvogner. Dyktige ansatte ved verkstedene våre har lagt ned en stor innsats for at kjøretøyene som doneres er i god stand, sier brigader Anders Jernberg, sjef i Forsvarets logistikkorganisasjon.
- Nord-Makedonia får nå kjøretøy som er forholdsvis lite brukt og i god teknisk stand, til tross for alderen. Donasjonen inneholder blant annet kjøretøy som ble tatt ut av bruk til fordel for pansrede kjøretøy i Afghanistan, sier Øyvind Heien, sjef Landsystemavdelingen i Forsvarsmateriell
Bilder fra donasjonen er tilgjengelig her
Nøkkelord
Bilder





Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Forsvarets sanitet utvikles18.12.2025 14:38:30 CET | Pressemelding
Med bakgrunn i den sikkerhetspolitiske situasjonen skal både faget og operative leveranser styrkes: Fra 1. januar 2026 har Forsvarets sanitet (FSAN) ny organisering.
Sjøforsvaret trener og øver – Arctic Advance gjennomføres langs kysten21.11.2025 11:20:22 CET | Pressemelding
I siste halvdel av november gjennomfører Sjøforsvaret sin årlige øvelse Arctic Advance 25 langs norskekysten – fra Horten i sør til Loppa i nord, med hovedaktivitet i Andfjorden og Vestfjorden.
Minedykkerkommandoen gjennomfører sprenging utenfor Horten18.11.2025 14:03:19 CET | Pressemelding
Fra 17. til 28. november vil Sjøforsvaret og Minedykkerkommandoen (MDK) gjennomføre deler av øvelsen Arctic Advance i Horten-området. Denne øvelsen har som hovedmål å trene spesialiserte maritime enheter innen eksplosivrydding, i et tidligere minelagt område fra annen verdenskrig.
Tørr luft hovedårsak til neseblødninger blant soldater på Skjold11.11.2025 11:11:06 CET | Pressemelding
Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) har gjennomført en omfattende undersøkelse av inneklimaet ved flere av Forsvarets kaserner etter meldinger om økt forekomst av neseblødninger blant soldater ved Skjold garnison.
Marinejeger blir søkbar førstegangstjeneste3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Unge som vil teste seg selv mot Forsvarets tøffeste krav, får nå en unik mulighet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom