Brudd i forhandlingene mellom Parat og NHO Reiseliv
22.3.2024 10:16:47 CET | Parat | Pressemelding
Parat har brutt forhandlingene med NHO Reiseliv om revisjon av riksavtalen, som omfatter Parats medlemmer i hotell-, restaurant og flycateringbransjen.
– Det har vært lite bevegelse, og arbeidsgiversiden har dessverre ikke kommet oss i møte på våre krav. Oppgjøret går nå til mekling, sier Parats forhandlingssjef Turid Svendsen.
Blant Parats krav i forhandlingene for medlemmer på riksavtalen er generelle kronetillegg, lavlønnstillegg, økning i personlige tillegg, økning av satsene for arbeid på kveld, natt og helg og økning av minstelønnssatsene.
Parat har medlemmer blant annet på Grand Hotel Oslo, Oslo Plaza, Holmenkollen Park Hotel, Hotel Amerikalinjen, Peppes, Gate Gourmet, Select servicepartner, Newrest, og ISS som følger riksavtalen. Blir det ikke enighet i den kommende meklingen, kan Parat-medlemmer i disse og andre virksomhetene bli tatt ut i streik.
Parat er en partipolitisk uavhengig arbeidstakerorganisasjon tilsluttet Yrkesorganisasjonenes sentralforbund (YS) med over 40 000 medlemmer i alle sektorer i arbeidslivet, og i de fleste yrker og bransjer.
Kontakter
Turid SvendsenForhandlingssjef i Parat
Tel:913 08 745turid.svendsen@parat.comParat
Parat er en partipolitisk uavhengig arbeidstakerorganisasjon tilsluttet Yrkesorganisasjonenes sentralforbund (YS) med over 40 000 medlemmer i alle sektorer i arbeidslivet, og i de fleste yrker og bransjer.
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Brudd i frontfaget: Parat og Norsk Industri går til mekling26.3.2026 11:00:31 CET | Pressemelding
Parat har i dag brutt forhandlingene med Norsk Industri i årets frontfagsoppgjør. Partene har ikke kommet hverandre i møte på sentrale krav, og oppgjøret går nå videre til Riksmekleren for å forsøke å unngå konflikt.
Parat krever reallønnsvekst og trygghet23.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Mandag overleverer Parat sine krav til Norsk Industri i årets frontfagsoppgjør. Parats forhandlingsleder, Kjell Morten Aune, varsler tøffe forhandlinger der reallønnsvekst, forskuttering av sykepenger og kompetanseutvikling står sentralt.
Parat-advokat: – Deltidsansatte straffes for lovlige rettsprosesser2.3.2026 15:12:27 CET | Pressemelding
Arbeidsgiverorganisasjonenes anbefaling om å nekte deltidsansatte ekstravakter er uryddig og i strid med loven, mener Parat. – Arbeidsgiverne forsøker å omgå fortrinnsretten med å innføre mottiltak, for å hindre rettslige prinsipper, sier Parat-advokat Sigurd Øyvind Kambestad.
Parat mener NHO og Spekter oppfordrer til lovbrudd27.2.2026 19:00:00 CET | Pressemelding
Parat reagerer sterkt på at arbeidsgiverorganisasjonene NHO og Spekter nå ber sine medlemsbedrifter om å skvise ut deltidsansatte til fordel for tilkallingsvikarer. – Dette er et brudd på arbeidsmiljøloven og en grov diskriminering av deltidsansatte, sier Parat-leder Unn Kristin Olsen.
Årets tillitsvalgt i Parat 202625.2.2026 23:07:09 CET | Pressemelding
Odd Gunnar Skogheim fra Gjerdrum er kåret til Årets tillitsvalgt i Parat 2026. Med sitt sterke engasjement, tydelige stemme og urokkelige fokus på medlemmer og arbeidsmiljø, har han markert seg som en tillitsvalgt som virkelig gjør en forskjell.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom