Slik unngår du både bilkøen og ladekøen i påskeutfarten
Det er mange som skal ut på veien i påsken og da blir det fort kø både på veiene og ladeplassene. - Tenk alternativt om tidspunktet du reiser på, da unngår du køer, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Onsdag før helligdagene i påsken er en stor utfartsdag. Det kan gi økt press på veiene og ladeplassene. Statens vegvesens tall viser at trafikktoppen ut av byene er mellom klokken 12 og 14 onsdagen før skjærtorsdag.
- Vi er flokkdyr og har en tendens til å legge ut på ferieturen samtidig. Onsdag før påske er det stort trykk på veiene ut fra de største byene, sier Sødal. - Velg et annet tidspunkt enn alle andre, så slipper du å starte ferien i kø, fortsetter han.
Stadig flere ladere for elbil bygges langs veiene og dekningen er bra i store deler av Norge. Likevel blir det stort press på en del ladeplasser på store utfartsdager.
- Det er flere måter å unngå ladekøen på. En ting er det samme som for bilkø, nemlig å reise utenom utfartsdagene. En annen måte å unngå ladekø på, er å velge ladere utenom ladeplassene med mest trafikk, sier Sødal.
For det er nemlig på mange av de største ladeplassene det blir ladekø. Det er mange som sikter seg inn på disse og det kan føre til stort press på utfartsdagene.
- Det ligger ladestasjoner i tettsteder langs hovedveiene. Der er det sjelden mye folk. Så et tips er å ta en kort avstikker fra hovedveien for å lade, sier NAF-rådgiveren. - Riktignok kan det hende ladingen går noe tregere da, men uten kø taper du ikke tid på det. I tillegg får du sett et sted som du ikke ville stoppet ved ellers, sier Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
NAF: - For selvsikre menn bak rattet16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 45 prosent av norske menn tror de er bedre til å kjøre bil enn de fleste andre. - Selvsikkerheten er høy, men det er menn som krasjer oftest, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Dette irriterer mest i trafikken8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Manglende bruk av blinklys, farlige forbikjøringer og bruk av mobiltelefon under kjøring, er topp tre irritasjonsmomenter i trafikken. - Over halvparten irriterer seg over dårlig blinklysbruk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom