Norge og Danmark anerkjenner hverandres Tempo 100-tilhengere
15.3.2024 08:17:07 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
For å kjøre lovlig i 100 km/t med tilhenger, må du ha en tilhenger som oppfyller visse tekniske krav og et eget merke bak på tilhengeren.

- Nå har Norge og Danmark blitt enige om å anerkjenne hverandres godkjenninger, sier Kurt Ottesen i Statens vegvesen.
Det betyr at en norskregistrert tilhenger og campingvogn med norsk Tempo 100-merke kan kjøre i opptil 100 km/t i Danmark, uten å måtte ha et eget dansk Tempo 100-merke.
Tilsvarende kan utenlandsregistrert tilhenger og campingvogn med dansk Tempo 100-merke kjøre i hastighet opp til 100 km/t i Norge.
Totalt 1780 tilhengere i Norge har Tempo 100–godkjenning. Ordningen ble tilgjengelig i Norge i 2022. Den gjensidige anerkjennelsen mellom Norge og Danmark gjelder fra mandag 18. mars 2024.
100 km/t – kun hvis forholdene tillater det
- 100 km/t grensen gjelder naturligvis kun dersom fartsgrensen og forholdene på stedet tillater slik hastighet, sier Kurt Ottesen i Statens vegvesen.
Regelendringen gjør det litt enklere å ta med seg tilhenger eller campingvogn med Tempo 100- godkjenning mellom Danmark og Norge.
Tekniske krav
De øvrige kravene for Tempo 100-kjøring er like i Norge og Danmark. Det stilles tekniske krav både til trekkbilen og til kombinasjonen trekkbil og tilhenger, for å sikre at kjøretøykombinasjonen er stabil også i 100 km/t.
For de som eier en norskregistrert tilhenger og kun har dansk Tempo 100-merke, er det viktig å være klar over at Tempo 100-kjøring i Norge betinger norsk Tempo 100-merke. Dette fordi norskregistrert tilhenger skal ha norsk Tempo 100-godkjenning.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Streknings-ATK åpnes på E10 – et viktig trafikksikkerhetstiltak16.3.2026 15:59:06 CET | Pressemelding
Onsdag 18. mars kl. 12.00 starter automatisk gjennomsnittsfartsmåling (streknings-ATK) på E10 mellom Lenvika og Bogen. Tiltaket er innført for å redusere fart og bidra til færre alvorlige trafikkulykker på strekningen.
E134 Etne: Kolonnekøyring fra fredag 20. mars klokka 15.0016.3.2026 15:33:31 CET | Pressemelding
Frå fredag 20. mars klokka 15.00 sett Statens vegvesen opp kolonne for passering av skredstaden i Fjæra.
Vegvesenet utløser OPS opsjoner16.3.2026 13:09:47 CET | Pressemelding
Gir mer ny rv. 83 mot Harstad, økt trafikksikkerhet i Fauskevåg og mer sammenhengende sykkelveg nord og sør for Tjeldsundbrua.
Isachsen skal bygge Roa-fortau16.3.2026 12:28:34 CET | Pressemelding
Entreprenøren er tildelt trafikksikkerhets-prosjekt på Hadeland.
Brenner hus i Bodø for å øve13.3.2026 14:34:15 CET | Pressemelding
Mandag 16. mars gjennomfører Salten Brann IKS en kontrollert nedbrenning av et utrangert bygg i Bodø. Vegvesenet stenger gangvei og ber publikum om å holde avstand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom