Gyldendal

Ingeborg Volan blir ny direktør i Gyldendal Litteratur

28.2.2024 10:04:29 CET | Gyldendal | Pressemelding

Del

Volan kommer fra stillingen som administrerende direktør for De Norske Bokklubbene, og hun har tidligere redaktør- og ledererfaring fra blant annet Dagens Næringsliv, NRK og Adresseavisen. Hun har bred erfaring med å utvikle publisistiske virksomheter med en lang historie, samt betydelig erfaring med digital innovasjon og innholds- og idéutvikling. Volan sitter også i styret for Norsk PEN.   

Foto: Geir Anders Rybakken Ørslien
Foto: Geir Anders Rybakken Ørslien

– Vi står i en tid der leservaner og markedet for litteratur forandrer seg raskt. Å opprettholde og styrke lesingens plass i samfunnet, er en viktig utfordring for å ivareta både norsk litteratur og demokrati. Jeg er imponert over hvordan Gyldendal har tilnærmet seg denne utfordringen, sier Volan.  

- Gyldendal har en særlig tradisjon som utgiver av litteratur med høy kvalitet og som garantist for ytringsfrihet i kunsten. Forlaget utmerker seg ved å fortsatt satse på kvalitet samtidig som mulighetene teknologi og endrede leservaner gir, møtes med nysgjerrighet og kreativitet. Å få lede dette arbeidet videre er en fantastisk mulighet, og jeg ser fram til å utforske nye måter å engasjere norske lesere og lyttere på sammen med det svært kompetente fagmiljøet i Gyldendal Litteratur, sier Volan.  

Arne Magnus, administrerende direktør for Gyldendal Norsk Forlag, er glad for ansettelsen:  
– Ingeborgs bakgrunn og lidenskap for både litteratur og teknologiutvikling gir henne de aller beste forutsetningene for å lede Gyldendal Litteratur. Vi er overbeviste om at hun vil bringe ny energi og verdifulle perspektiver til en av de mest spennende jobbene i det norske litteraturfeltet. 

Ingeborg Volans oppstartsdato vil bli bekreftet på et senere tidspunkt.  

Fakta om Gyldendal Litteratur: 

Gyldendal Litteratur er et ledende allmennforlag som utgir bøker i alle formater innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. 

Kontakter

Om Gyldendal ASA

Gyldendal ASA er det ledende konsernet i den norske bokbransjen, og har virksomheter i alle ledd i verdikjeden, fra forlag og innholdsproduksjon til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. Selskapets hovedmål er å skape og formidle verdier innenfor kultur- og kunnskapsfeltet.

Følg pressemeldinger fra Gyldendal

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Gyldendal

Anne Holt, Pascal Engman, Val McDermid, Lisa Jewell, Jens Henrik Jensen, Hjorth & Thorsson og Hans Olav Lahlum til Oslo: Krimfestivalen 2026 samler internasjonale og nordiske stjerner15.1.2026 10:03:36 CET | Pressemelding

Krimfestivalen vender tilbake 19.-21. mars 2026 med et program som samler noen av de mest markante krimstemmene fra Norge, Norden og Storbritannia. Blant de første navnene til årets festival er internasjonale stjerner som Val McDermid (UK), Pascal Engman (SE), Lisa Jewell (UK), Jens Henrik Jensen (DK), og Hjorth & Thorsson (SE/IS), samt norske toppnavn som Anne Holt og Hans Olav Lahlum. Festivalen arrangeres i forlagshusene til Aschehoug, Gyldendal og Cappelen Damm.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye