Ingeborg Volan blir ny direktør i Gyldendal Litteratur
28.2.2024 10:04:29 CET | Gyldendal | Pressemelding
Volan kommer fra stillingen som administrerende direktør for De Norske Bokklubbene, og hun har tidligere redaktør- og ledererfaring fra blant annet Dagens Næringsliv, NRK og Adresseavisen. Hun har bred erfaring med å utvikle publisistiske virksomheter med en lang historie, samt betydelig erfaring med digital innovasjon og innholds- og idéutvikling. Volan sitter også i styret for Norsk PEN.

– Vi står i en tid der leservaner og markedet for litteratur forandrer seg raskt. Å opprettholde og styrke lesingens plass i samfunnet, er en viktig utfordring for å ivareta både norsk litteratur og demokrati. Jeg er imponert over hvordan Gyldendal har tilnærmet seg denne utfordringen, sier Volan.
- Gyldendal har en særlig tradisjon som utgiver av litteratur med høy kvalitet og som garantist for ytringsfrihet i kunsten. Forlaget utmerker seg ved å fortsatt satse på kvalitet samtidig som mulighetene teknologi og endrede leservaner gir, møtes med nysgjerrighet og kreativitet. Å få lede dette arbeidet videre er en fantastisk mulighet, og jeg ser fram til å utforske nye måter å engasjere norske lesere og lyttere på sammen med det svært kompetente fagmiljøet i Gyldendal Litteratur, sier Volan.
Arne Magnus, administrerende direktør for Gyldendal Norsk Forlag, er glad for ansettelsen:
– Ingeborgs bakgrunn og lidenskap for både litteratur og teknologiutvikling gir henne de aller beste forutsetningene for å lede Gyldendal Litteratur. Vi er overbeviste om at hun vil bringe ny energi og verdifulle perspektiver til en av de mest spennende jobbene i det norske litteraturfeltet.
Ingeborg Volans oppstartsdato vil bli bekreftet på et senere tidspunkt.
Fakta om Gyldendal Litteratur:
Gyldendal Litteratur er et ledende allmennforlag som utgir bøker i alle formater innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur.
Kontakter
Steffen AagedalKommunikasjonssjef, konsern
Tel:40 84 51 95steffen.aagedal@gyldendal.noOm Gyldendal ASA
Gyldendal ASA er det ledende konsernet i den norske bokbransjen, og har virksomheter i alle ledd i verdikjeden, fra forlag og innholdsproduksjon til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. Selskapets hovedmål er å skape og formidle verdier innenfor kultur- og kunnskapsfeltet.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
Gyldendal sikrer seg k-pop-suksess23.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Gyldendal Norsk Forlag har kjøpt de norske rettighetene til K-Pop Demonjegerne, en internasjonal fantasy-suksess som kombinerer k-pop, overnaturlig action og drama. 25. mars kommer de første bøkene ut i Norge.
Gyldendal styrket markedsposisjonene og forbedret lønnsomheten i 202519.3.2026 08:06:57 CET | Pressemelding
2025 ble et godt år for den norske bokbransjen. Gyldendal omsatte totalt for 2,9 milliarder kroner, som er en vekst på 7 prosent mot året før. Inkludert forholdsmessig andel av inntekter fra deleide selskaper passerer konsernet for første gang totale inntekter på 3 milliarder kroner.
1178 netter. Historien om et tvangsekteskap – nå ute som lydserie2.2.2026 13:52:58 CET | Pressemelding
Den kritikerroste boken 1178 netter av Marte Spurkland får nytt liv som lydserien Barnebruden hos Fabel. Barnebruden er en kraftfull og rystende dokumentarserie i seks episoder om den mest alvorlige saken om tvangsekteskap i Norge. 2. februar slippes de to første episodene.
Anne Holt, Pascal Engman, Val McDermid, Lisa Jewell, Jens Henrik Jensen, Hjorth & Thorsson og Hans Olav Lahlum til Oslo: Krimfestivalen 2026 samler internasjonale og nordiske stjerner15.1.2026 10:03:36 CET | Pressemelding
Krimfestivalen vender tilbake 19.-21. mars 2026 med et program som samler noen av de mest markante krimstemmene fra Norge, Norden og Storbritannia. Blant de første navnene til årets festival er internasjonale stjerner som Val McDermid (UK), Pascal Engman (SE), Lisa Jewell (UK), Jens Henrik Jensen (DK), og Hjorth & Thorsson (SE/IS), samt norske toppnavn som Anne Holt og Hans Olav Lahlum. Festivalen arrangeres i forlagshusene til Aschehoug, Gyldendal og Cappelen Damm.
Suksess for Tore Skeie: "Hardråde" inntar Europa11.12.2025 11:14:20 CET | Pressemelding
Tore Skeies kritikerroste Hardråde gikk rett inn på bestselgerlistene da den ble lansert 20. november. Nå får tre nye land oppleve den siste vikingkongen: Boken er solgt til England, Nederland og Danmark.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom