Ny byggestart på Fornebu
OBOS og Skanska går i gang med å bygge 121 leiligheter, rekkehus og omsorgsboliger i boligprosjektet Nansenløkka på Fornebu.

Dette er én av svært få byggestarter i Oslo-området de siste månedene.
– Med Skanska både på eiersiden og som utførende entreprenør, har vi klart å løfte prosjektet til byggestart i et marked som har vært utfordrende en stund. Vi ser nå tydelige tegn til mer optimisme og interesse for å kjøpe ny bolig generelt og på Fornebu, og boligsalget har tatt seg opp den siste tiden. Da mener vi det er riktig å sette i gang, sier Kristine Tveitnes, administrerende direktør i OBOS-Fornebu.
Byggingen av den første delen av Nansenløkka startet i 2021, og de første beboerne flytter inn denne våren.
Prosjektet – som bygges i etapper – vil bestå av rundt 600 boliger når det står ferdig.
Nå går OBOS og Skanska i gang med kvartal 4 med 103 leiligheter, 8 rekkehusleiligheter og 10 omsorgsboliger.
Boligene varierer fra 32 til 135 kvadratmeter. 40 av leilighetene er toroms, resten familieboliger i ulike størrelser.
Mange av boligene tilbys med boligkjøpsmodellene Deleie og Bostart, som senker terskelen til boligmarkedet. Etterspørselen etter disse løsningene har vært stor. I Oslo-området ble nesten halvparten av alle solgte nye OBOS-boliger i fjor solgt med disse ordningene.
Holder hjula i gang
Det blir vanligvis ikke satt i gang bygging uten at rundt halvparten av boligene er solgt. Nå velger OBOS og Skanska likevel å sette i gang – til tross for lavere forhåndssalg.
– Vi har generelt tro på at markedet er i bedring og er glade for at vi kan være med på å tette et boligunderskudd i Oslo. Sammen med OBOS har vi valgt å bruke vår finansielle styrke til å starte byggingen av Nansenløkka, et prosjekt med høye miljøambisjoner som vil sikre aktivitet for oss og for våre samarbeidspartnere, sier Pål Aglen, konserndirektør for eiendomsutvikling i Skanska.
Det tette samarbeidet med Skanska ble i fjor styrket ytterligere da selskapet kjøpte seg inn i Nansenløkka-prosjektet.
Miljøsatsing
Nansenløkka er OBOS sitt første FutureBuilt-prosjekt. Det betyr høye miljøambisjoner med et overordnet mål om å redusere klimagassutslippene med mellom 30 og 50 prosent.
Her blir det lettere å leve et miljøvennlig liv. Byggene skal være energieffektive og ha deleløsninger som felleslokaler for beboerne og urbant landbruk.
Byggingen av et nabolagshus mellom blokkene er i full gang. Det skal stå ferdig i løpet av året.
Nøkkelord
Kontakter
Pål Aglen
Konserndirektør for eiendomsutvikling i Skanska
Telefon: 993 89 224
pal.magnus.aglen@skanska.no
Kristine TveitnesAdministrerende direktør OBOS Fornebu
Tel:957 74 713kristine.tveitnes@obos.noOm OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 580 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, og forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Slik blir nye Nydalen7.5.2025 08:32:22 CEST | Pressemelding
700 boliger, en stor park og nytt liv i de karakteristiske trykkerihallene. Nå er planene for det store byutviklingsprosjektet i Nydalen i Oslo klare.
Bedring i boligutvikling for OBOS: – Vi gjør vårt ytterste for å holde aktiviteten oppe6.5.2025 13:13:14 CEST | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 154 millioner kroner i første kvartal 2025. Bank og forvaltning har solide positive bidrag, mens verdiendringer på næringseiendom og finansielle instrumenter trekker ned.
OBOS-prisene falt kraftig i april2.5.2025 10:50:33 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 3,8 prosent fra mars til april. På landsbasis falt prisene 3,2 prosent.
God førstekvartalsvekst for OBOS-banken29.4.2025 15:47:40 CEST | Pressemelding
9,4 prosent vekst i sum netto inntekter og 10,1 prosent resultatvekst er fasiten for OBOS-banken i årets første kvartal. – Det er mange bankkunder som er i bevegelse, sier banksjef Tore Weldingh.
Hurra-tall for Holmlia Senter15.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
OBOS’ kjøpesentre omsatte for 1,13 milliarder kroner i første kvartal. Blant de mange sentrene med omsetningsvekst er Holmlia Senter porteføljens sterkeste i kvartalet med 11 prosent omsetningsvekst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom