Avvikler den praktiske drosjesjåførprøven: Håper på økt rekruttering av drosjesjåfører i distriktene
– Vi ser at drosjenæringen i distriktene sliter med rekrutteringen, og regjeringen ønsker å bidra til økt rekruttering. Selv om det sannsynligvis er flere grunner til at færre velger dette yrket i distriktene, kan vi ikke utelukke at prøvekravene kan spille en rolle. Derfor avvikler vi nå kravet om praktisk drosjesjåførprøve, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

I dag må personer som søker om kjøreseddel for drosje bestå både en teoretisk og en praktisk drosjesjåførprøve hos Statens vegvesen for å kunne bevise at de har god nok fagkompetanse. Nå har Samferdselsdepartementet bedt Statens vegvesen avvikle den praktiske drosjesjåførprøven. Det betyr likevel ikke at en kan få kjøreseddel uten å bevise fagkompetanse, da kravene om teoretisk drosjesjåførprøve er uendret.
– Selv om den praktiske drosjeførerprøven avvikles, stilles det fortsatt høye kompetansekrav til drosjesjåfører i Norge. Det er viktig, fordi folk må kunne ha tillit til at drosjesjåførene kan jobben sin, og det bidrar den teoretiske prøven til, sier samferdselsministeren.
Den praktiske drosjesjåførprøven har i dag kun vært tilgjengelig på utvalgte trafikkstasjoner i landet, og for noen har dette gitt både lang reisevei og noe ventetid for å få ledig time. Den teoretiske prøven er billigere for kandidaten å gjennomføre, har kort ventetid for ledig time og er tilgjengelig på alle Statens vegvesens trafikkstasjoner.
Samferdselsdepartementet skal evaluere og vurdere virkningene av tiltaket senere.
Regjeringen ønsker en trygg drosjenæring, og har allerede innført strengere regler for å styrke kvaliteten og seriøsiteten i næringen. Blant annet ble det fra 1. juni 2023 innført krav om fagkompetanse for løyvehaverne.
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny rekord i togreiser og flere tog i rute i fjor – Nygård med nye grep for å få jernbaneaktørene til å levere enda bedre togtilbud19.1.2026 14:23:17 CET | Pressemelding
2025 ble andre år på rad med ny rekord i antall togreiser. Etter et par år med negativ utvikling, var flere persontog i rute i fjor. Samferdselsministeren har blant annet innført et nytt styringssystem som i 2026 skal gi en enda bedre jernbane for passasjerer og næringsliv.
Nye kontrakter sikrer fortsatt levering av papiraviser til hele landet16.1.2026 14:32:46 CET | Pressemelding
– Alle som ønsker det, skal få lokalavisen på papir. Lokalavisen er fortsatt viktig for folks informasjonstilgang og ytringsfriheten, og for de redaktørstyrte medienes økonomi. Derfor fortsetter staten å kjøpe distribusjon til områder som ikke har kommersiell avisdistribusjon, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren held Jernbanetalen 202614.1.2026 11:21:48 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård held jernbanetalen for 2026 i Oslo måndag 19. januar hos Bane NOR. Etter talen blir det panelsamtalar om oppfølging av styringssignala frå samferdselsministeren og om kva som skal til for å gjere kundane fornøgde.
111 døde i trafikken i 20251.1.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
2025 ble et mørkt år for trafikksikkerheten med 111 drepte på norske veier. Samferdselsministeren er bekymret for utviklingen, spesielt når det gjelder unge og myke trafikanter.
Vil etablere et nasjonalt kjøreseddelregister22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og Politidirektoratet har, på oppdrag fra Samferdselsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet, utredet muligheten for å etablere et nasjonalt kjøreseddelregister.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom