Restriksjoner for droner og sivile flyvninger under Nordic Response
20.2.2024 13:05:42 CET | Forsvaret | Pressemelding
Den store vinterøvelsen gir økt norsk og alliert militærtrafikk i norsk luftrom. Det fører til restriksjoner for sivil lufttrafikk – også droner.

I forbindelse med øvelse Nordic Response innføres det restriksjoner for ubemannede luftfartøy og sivile flyvinger i deler av Nord-Troms og Finnmark. Disse gjelder i tidsrommet 4.–15. mars 2024 og innføres for å ivareta flysikkerheten under øvelsen. For eksempel vil det være rundt 110 fly og helikoptre i sving, og restriksjonene skal bidra til å unngå uheldige situasjoner med blant annet droner.
Dispensasjon for visse typer flyvninger
Kart over områdene hvor restriksjonene gjelder, finnes i AIP AIRAC SUP 02/24. Merk at flyvning med alle typer sivile droner i disse områdene må godkjennes av Norwegian Joint Air Operations Centre (JAOC) minst 72 timer før flyvningen starter. Merk også at flygningen skal ha en spesiell samfunnsnytte for å få godkjenning. På denne siden kan du lese hvordan du søker dispensasjon.
Det finnes unntak fra restriksjonene for politi, ambulanser, brann eller søk- og redningsoppdrag. En del andre prioriterte flyvninger har også unntak.
Restriksjoner også i Finland og Sverige
Det er også restriksjoner for finsk og svensk luftrom av samme grunn. Det kan du lese mer om her: restriksjoner i Finland og restriksjoner i Sverige. Når det gjelder svensk og finsk luftrom, må dispensasjoner til sivil flyving, inkludert droner, gis i henhold til landenes egne rutiner.
Forsvaret vil uoppfordret anmelde alle brudd på restriksjoner i norsk luftrom til politiet.
Eventuelle spørsmål kan sendes til Norwegian Joint Air Operations Centre (JAOC) på e-post: jaoc@mil.no
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Nordic Response
Tel:+47 40 43 80 83info@mil.nowww.forsvaret.no/nrLenker
Nordic Response 2024
- Kva: Norsk og nordisk militær vinterøving. Øvinga bygger på den tradisjonsrike norske vinterøvinga Cold Response, og ho er ein del av den rekordstore NATO-øvinga Steadfast Defender som finn stad vinteren og våren 2024.
- Kven: 20 000 soldatar frå 13 nasjonar tar del i Nordic Response. Halvparten av dei øver på land, medan resten øver på sjøen og i lufta. Rundt 50 fartøy og over 110 fly og luftfartøy deltar.
- Når: Hovuddelen av øvinga skjer 3. til 14. mars 2024, men det blir ein del aktivitet og transport før og etter dette.
- Kvar: Øvinga finn stad i det nordlege Noreg, Sverige og Finland – inkludert luftrommet over og i havområda utanfor Nord-Noreg. I Noreg skjer det meste av aktiviteten i Troms og Vest-Finnmark.
- Kvifor: Øvinga skal teste NATOs og Nordens evne til å beskytte og forsvare eigne område. Dette omfattar òg evna til å ta imot og handtere allierte forsterkingar.
- Les meir om øvinga på forsvaret.no

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Sterkere sammen etter Cold Response 202620.3.2026 15:49:58 CET | Pressemelding
Over 30 000 soldater fra 14 nasjoner har trent sammen i nord. Øvelsen har gitt oss økt operativ evne, og vist verdien av alliert samarbeid.
Enveiskjøring for militære kjøretøy i indre Troms17.3.2026 19:07:37 CET | Pressemelding
Det er innført enveiskjøring for militære kjøretøy mellom Bardufoss og Sørreisa, og mellom Bardufoss og Skjold. Store sivile kjøretøy anbefales å gjøre det samme.
NATO-sjefen besøker Cold Response16.3.2026 13:05:19 CET | Presseinvitasjon
Onsdag 18. mars besøker NATOs generalsekretær Mark Rutte øvelse Cold Response i Troms. Pressen er invitert til å delta.
Nå trener Heimevernet i Østfold og Vestfold14.3.2026 11:53:53 CET | Pressemelding
Fra 13. til 22. mars gjennomfører rundt 1000 befal og soldater i Oslofjord HV-distrikt 01 sin årlige trening. Dette omfatter HV-områdene Moss, Sandefjord, Slagen, Andebu, Færder og Larvik.
Christian Øverli ny kommunikasjonssjef i Forsvaret2.3.2026 16:11:01 CET | Pressemelding
Forsvaret har ansatt brigader Christian Øverli som ny kommunikasjonssjef for Forsvaret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom