Liv Fiksdahl blir sjef for Cyberforsvarets IT-avdeling
11.6.2025 13:00:02 CEST | Forsvaret | Pressemelding
Liv Fiksdahl kommer fra stillingen som Vice President, Bank og Forsikring, i Capgemini Invent. Hun har tidligere vært konserndirektør for IT & Operations i DNB.

Cyberforsvarets IT-avdeling (CIT) har det overordnede ansvaret for å utvikle, drifte og vedlikeholde Forsvarets IT-løsninger og digitale systemer. Avdelingen sørger for at Forsvaret har sikre, stabile og moderne IT-tjenester i fredstid, krisesituasjoner og under operasjoner.
Som Forsvarets største IT-miljø, er CIT en nøkkelaktør i den digitale utviklingen av forsvarssektoren – og en avgjørende del av det digitale forsvaret av Norge. Avdelingen med over 400 ansatte ble etablert 1. januar 2025 og består av tidligere avdelinger fra Cyberforsvaret og Forsvarsmateriell.
Bred erfaring
Liv Fiksdahl har omfattende toppledererfaring innen teknologi, drift, og innovasjon. Som konserndirektør i DNB for både IT og hele driftsorganisasjonen ledet hun den digitale transformasjonen som skjedde på konsernnivå. Hun var også tungt engasjert i etableringen og utviklingen av mobilbetalingsløsningen Vipps. Som konserndirektør i 10 år spilte hun en sentral rolle i DNBs omstilling fra en tradisjonell bank til et teknologidrevet selskap.
− Det er med ydmykhet og glede jeg tiltrer som leder av Cyberforsvarets nye IT-miljø. Det er en rolle med stort ansvar i en tid hvor verden preges av økende konflikt, krig og mangel på stabilitet, sier Fiksdahl.
Hun tiltrer i stillingen i begynnelsen av september.
− Vår vilje til å styrke våre teknologi- og cyberkapasiteter vil være avgjørende for vår forsvarsevne. Mitt hjerte brenner for transformasjon og ledelse, og sammen med alle de erfarne og kompetente folkene i CIT, skal vi bygge et attraktivt og slagkraftig IT-miljø, sier Liv Fiksdahl.
Etterspurt kompetanse
Sjef Cyberforsvaret, generalmajor Halvor Johansen, ser frem til å få den nye sjefen på plass:
− Fiksdahl har svært relevant kompetanse innen teknologi, innovasjon og digitalisering. Hun har i tillegg erfaring med å omstille organisasjoner for å møte digitale utfordringer og muligheter. Dette er kompetanse vi har behov for i Cyberforsvaret og i den nyetablerte IT-avdelingen vår. Vi ser frem til å få Liv Fiksdahl med på laget, sier Johansen.
Nøkkelord
Kontakter
Hanne Stine KindKommunikasjonssjef i Cyberforsvaret
Tel:92 26 38 36hakind@mil.noLenker
Om Forsvaret
På oppdrag frå politikarane løyser Forsvaret ei rekkje oppdrag for å halde Noreg trygt. Forsvaret er det sterkaste verkemiddelet norske styresmakter har. Politikarane har bede Forsvaret om å løyse fleire oppgåver på vegner av samfunnet. Vi har samanfatta oppgåvene våre i fem hovudoppdrag:
- Forsvare Noreg og Noregs allierte
- Overvake og drive etterretning
- Trygge grensene og sikre handlefridom for politikarane
- Samarbeide internasjonalt
- Støtte det sivile Noreg

Følg pressemeldinger fra Forsvaret
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvaret på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvaret
Militær helikopteraktivitet over Bergen onsdag 4. februar4.2.2026 09:54:07 CET | Pressemelding
Militære helikopter vil være synlig i Bergen i forbindelse med en planlagt beredskapsøvelse.
Allierte skal trene ubåtjakt på Vestlandet30.1.2026 09:56:55 CET | Pressemelding
De to neste ukene gjennomføres øvelse Arctic Dolphin 26. Dette er en årlig øvelse hvor norske og allierte klarerer ubåtsjefer og trener på ubåtjakt i krevende, arktiske forhold.
Minedykkerkommandoen skal trene på Sørlandet sammen med allierte28.1.2026 10:55:13 CET | Pressemelding
Minedykkerkommandoen gjennomfører årlig EOD-øvelse Arctic Specialist. Øvelsen gjennomføres fra Kjevik Garnison i Kristiansand i perioden 02-13.februar.
Nå sender Forsvaret ut forberedte rekvisisjoner for 202619.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Forsvaret sender 19. januar 2026 ut digital melding til utvalgte eiere av kjøretøyer, maskiner, båter og eiendom i Norge om forberedt rekvisisjon av deres eiendel.
Forsvarets sanitet utvikles18.12.2025 14:38:30 CET | Pressemelding
Med bakgrunn i den sikkerhetspolitiske situasjonen skal både faget og operative leveranser styrkes: Fra 1. januar 2026 har Forsvarets sanitet (FSAN) ny organisering.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom