Til deg som skal kjøre utenfor preparerte skiløyper i vinterferien
Det er snart vinterferie og mange har planer om en tur i skibakken. Flere velger også å kjøre utenfor skianleggenes preparerte løyper. Om området rundt skianlegget er skredterreng, må man være klar over at det er en risiko for å bli tatt av snøskred.

– De siste årene har flere barn og unge blitt tatt av snøskred i nærheten av skianlegg. Mange er kanskje ikke klar over det, men velger man å kjøre utenfor preparerte løyper må dette behandles som hvilket som helst annet toppturterreng. Generelt vil vi oppfordre foreldre til å sjekke hvor det kan gå snøskred og ikke la barn og unge ta seg ut i slikt terreng, sier snøskredvarsler i NVE Emma Julseth Barfod.
Du kan sjekke snøskredterreng i Varsom-appen
Snøskredterreng er terreng som er 30 grader eller brattere. Det er viktig å gjøre seg kjent med hvor det er snøskredterreng rundt skianlegget før du kjører utenfor preparerte bakker.
– Husk at i preparerte løyper og utenfor snøskredterreng slipper du å bekymre deg for å bli tatt av snøskred, sier Barfod.
Fire råd til deg som kjører utenfor preparerte løyper og i eller nært snøskredterreng:
- Last ned Varsom-appen og sjekk snøskredfaren på Varsom. Snøskredfaren er normalt størst over skoggrensen og i overgangen mellom snaufjell og skog.
- Kjør alltid med skredsøker, spade og søkestang. Bruk eventuelt ballongsekk. Tren på bruk av utstyret.
- Kjør alltid flere sammen, men hold avstand ned bratte heng. Stopp kun på trygge og oversiktlige steder.
- Vurder terrenget rundt deg. Er du i en terrengfeller? Hva skjer hvis det løsner et snøskred?
Kontakter
Snøskredvarslingen (NVE):
Telefon: 488 80 100, mellom klokken 07-20 alle dager, ikke SMS
E-post: snoskredvarsling@nve.no
Utenom vakttid kan du ta kontakt med NVEs pressetelefon: 489 97 667
Lenker
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE lanserer et nytt rammeverk for energi- og kraftmarkedsmodeller15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer et nytt rammeverk som skal gjøre det enklere og raskere å lage energi- og kraftmarkedsanalyser. Flere og bedre analyser bidrar til mer kunnskap når både myndigheter og energibransjen tar sine beslutninger. Verktøyet legges ut med åpen lisens, slik at hele bransjen og akademia kan ha nytte av det.
Presseinvitasjon: Norges energidager starter på torsdag13.10.2025 14:17:36 CEST | Presseinvitasjon
Torsdag og fredag denne uka samles hele kraftbransjen på Fornebu til Norges energidager 2025. På scenen møter dere blant annet Energiministeren, næringslivsledere, myndigheter fra både Norge og utlandet, forskere, interesseorganisasjoner og andre. Konferansen arrangeres av Norges vassdrags- og energidirektorat og Reguleringsmyndigheten for energi.
NVE justerer varselet for jord- og flomskredfare11.10.2025 12:15:13 CEST | Pressemelding
Det oransje varselet om skredfare opprettholdes i Møre og Romsdal og deler av Innlandet. Varselet nedgraderes til gult farenivå i Vestland fylke. Kommunene Ørsta, Volda og Nordfjordeid går fra grønt til gult farenivå.
NVE oppjusterer varsel for jord- og flomskredfare til oransje nivå for deler av Vestland, Møre og Romsdal og Innlandet10.10.2025 13:44:39 CEST | Pressemelding
NVE oppjusterer farevarselet for jord- og flomskredfare til oransje nivå for deler av Vestland, Møre og Romsdal og Innlandet. Varselet gjelder fra fredag morgen til søndag morgen.
NVE justerer farevarslene for flom og skred4.10.2025 13:17:13 CEST | Pressemelding
Ekstremværet “Amy” pågår fortsatt, og det er ventet mye vind og nedbør i varslingsområdet. NVE har justert opp sine farevarsler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom