– Alle kvinner bør få voldsalarm
Myriam H. Bjerkli er rystet over den økende volden mot kvinner. – Alle som trenger voldsalarm, bør få det, mener krimforfatteren.

– Jeg blir opprørt og har vanskeligheter med å konsentrere meg, sier Myriam H. Bjerkli og henviser til det dystre nyhetsbildet i årets første uker.
Hennes nye krimroman, «Samiras død», er blitt mer relevant enn hun noensinne kunne forestille seg.
– Vold mot kvinner er et sentralt tema i boken. Det er jo dessverre blitt ekstra aktuelt nå på nyåret med så mange døde i nære relasjoner, sier hun.
Utsatt for vold
Hovedpersonen Sigrid blir truet av eks-kjæresten sin, og han går til drastiske skritt for å skade henne og sønnen.
– Jeg har selv, som så altfor mange andre kvinner, dessverre hatt erfaring med voldelige menn. Derfor er dette et tema som engasjerer meg sterkt og som jeg utforsker i «Samiras død», sier en åpenhjertig Bjerkli.
– Ta dette med voldsalarm for eksempel. Vi har ikke råd til å «spare» eller være knappe her. Alle som beviselig er truet av voldelige menn, bør få det. Ellers vil garantert flere liv gå tapt, sier hun.
Prisbelønt forfatter
«Samiras død» er syvende bok i den populære krimserien om Håkon Haakonsen. Denne gang er Håkon lykkelig med kjæresten Sigrid og hennes sønn David. Så forsvinner begge.
Sigrids voldelige ekskjæreste har rømt fra fengselet, og en eldre dame blir kjørt ned og drept på en øde vei utenfor Sandefjord. David har også hatt større problemer på skolen enn Håkon har kunnet forestille seg. Har alt dette noen sammenheng?
Myriam H. Bjerkli (f. 1963) er forlegger, forfatter, oversetter og frilansjournalist. Bjerkli debuterte som krimforfatter i 2017 med «Lille Linerle». Boken ble nominert til Mauritz Hansen-prisen «Nytt blod» og fikk strålende anmeldelser. I 2023 vant hun Sølvkniven, og ble nominert til Riverton-prisen for krimromanen «Grønnøyd monster» (utgitt i 2022).
«Samiras død» lanseres 13. februar. Ta kontakt for anmeldereksemplar og intervju.
Nøkkelord
Kontakter
Kim Daniel LindegaardPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:920 61 162kim.daniel.lindegaard@bonnierforlag.noBilder





Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Jørn Lier Horst og Thomas Enger er endelig tilbake!13.6.2025 07:17:27 CEST | Pressemelding
Serien om Alexander Blix og Emma Ramm er enormt populær. Nå lanseres bok nummer seks i rekken, Utskudd.
Ny bok av dronningen av TikTok og romantasy!6.6.2025 07:02:18 CEST | Pressemelding
Sarah J. Maas går viralt og har solgt nærmere 40 millioner bøker. Nå er Ildens og skyggens hus, tredje bok i den populære Crescent City-serien, klar i norsk oversettelse.
Voldtekt går viralt2.6.2025 07:13:00 CEST | Pressemelding
En 16 år gammel jente blir voldtatt og en video av hendelsen går viralt. Videoen utløser en nasjonal proteststorm i Tyskland, og en voldelig ytre høyre-bevegelse får fotfeste.
Samuel Bjørk er tilbake med eksplosiv thriller!30.5.2025 07:15:20 CEST | Pressemelding
Etter to år er ventetiden endelig over: Samuel Bjørk gir ut Bomberen, hans sjette krimroman om leserfavorittene Holger Munch og Mia Krüger.
En bok for mer fakta og mindre følelser i debatten om skjerm i skolen19.5.2025 10:27:46 CEST | Pressemelding
Hvordan gir vi barna det beste læringsmiljøet – i en tid preget av skjermer, algoritmer og kunstig intelligens? 77 elever, lærere, foreldre og fagpersoner samles i én bok som inviterer til en mer kunnskapsbasert samtale om teknologi og læring i norsk skole.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom