NBBL er rammet av dataangrep
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er rammet av dataangrep – et klassisk løsepengevirus (ransomware). Det gjelder NBBL og våre selskaper, som NBBL Fulltegningsforsikring AS, FF Boligsalg AS og Skadeforsikringsselskapet Borettslagenes Sikringsordning AS.
- Vi har enda ikke oversikt over hvem som står bak, eller hvilken type informasjon de har fått tilgang til da dette er under pågående hendelseshåndtering og etterforskning. Berørte parter er informert, og sikkerhetstiltak ble umiddelbart iverksatt for å minimere konsekvensene av hendelsen, sier kommunikasjonsdirektør i NBBL, Tonje Rock Løwer.
Angrepet ble oppdaget ettermiddagen 21.1, og er ikke et målrettet angrep mot NBBL. Ifølge Kripos ser vi en økning i datakriminalitet med krav om løsepenger, og dette er et stadig større samfunnsproblem.
- NBBL tar situasjonen alvorlig. Vi er trygge på at våre eksperter i Advania klarer å håndtere angrepet, analysere konsekvensene og gjenopprette våre systemer. Slik at vi snart blir tilgjengelige igjen, og minimerer uønsket informasjon på avveie, sier kommunikasjonsdirektør i NBBL, Tonje Rock Løwer.
Dataangrepet er rapportert til Datatilsynet, og anmeldt til politiet som etterforsker saken.
- Det er ikke aktuelt for NBBL å støtte kriminelle miljøer ved å betale ut løsepenger, avslutter administrerende direktør i NBBL, Bård Folke Fredriksen.
Kontakter
Tonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.noNorske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
– Regjeringen har glemt at de skal bygge 130.000 nye boliger15.10.2025 12:12:11 CEST | Pressemelding
– Statsbudsjettet er nesten kjemisk rent for boligpolitikk. Det bidrar ikke til at regjeringen når sitt eget mål om 130.000 nye boliger innen 2030, sier Bård Folke Fredriksen i Norske Boligbyggelags Landsforbund.
Økt skattelegging av boligbygging - Dette gir færre boliger til folk flest15.10.2025 10:21:09 CEST | Pressemelding
Ved å øke beskatning på boligbygging setter regjeringen en effektiv brems på for at nye boliger til folk flest kan bygges. – Dette er dramatisk og diskriminerende for boligbyggingen, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. i NBBL.
Borettslagsprisene økte 0,5 prosent i tredje kvartal2.10.2025 12:10:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 0,5 prosent fra andre til tredje kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
Mindre tro på rentekutt, men fortsatt høy boligprisoptimisme23.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene har fortsatt sterk tro på boligprisvekst, men færre venter rentekutt fremover. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for september.
130.000 nye boliger er målet: – Det er bare å brette opp ermene, Skjæran16.9.2025 10:15:04 CEST | Pressemelding
Ny boligstatsråd Bjørnar Skjæran skal levere 130.000 nye boliger innen 2030. – Skjæran må vise en fast hånd overfor landets ordførere, sier Bård Folke Fredriksen i NBBL.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom