Kulturdirektoratet kartlegger kulturlivets arbeid med klima og miljø
Hvordan arbeider det norske kulturlivet for å nå klimamålene? På vegne av Kulturdirektoratet sender Verian nå ut en undersøkelse til flere hundre av landets kunst- og kulturaktører.

Norge har sluttet seg til FNs Agenda 2030 og de 17 bærekraftsmålene. Innen år 2030 skal vi redusere våre CO2-utslipp med 50 %, og fra 2050 er målet nullutslipp. Klima- og miljømessig bærekraft er et prioritert område, og Regjeringens politikk på dette området bygger på at alle samfunnssektorer bidrar.
600 kulturaktører over hele landet har nå mottatt invitasjon til å svare på undersøkelsen per e-post. Rapporten basert på arbeidet er planlagt å være ferdig innen utgangen av første kvartal 2024.
Viktig innsikt for videre bærekraftarbeid
Kartleggingen henvender seg til virksomheter som mottar støtte over Kultur- og likestillingsdepartementets budsjett. Dette inkluderer både aktører som får midler direkte over nasjonalbudsjettet og som mottar støtte gjennom organene Kulturrådet og Fond for lyd og bilde.
– Undersøkelsen vil gi oss viktig innsikt for at vi skal kunne utvikle bedre tjenester og et mer treffsikkert virkemiddelapparat for grønn omstilling. Vi vet at en del kulturaktører allerede er kommet godt i gang med omstillingen, men vi vet også at det er stor variasjon i sektoren, både når det gjelder kompetanse og ressurser til å jobbe med klima- og miljøtiltak. Vi ønsker å ta rede på hva aktørene gjør i dag, hva som er «hemmere» og «fremmere», og hvordan vi best kan bistå feltet videre i omstillingen til et lavutslippssamfunn, sier Nina Kulås, Avdelingsdirektør for innovasjon og partnerskap i Kulturdirektoratet.
Oppdrag fra Kultur- og likestillingsdepartementet
Bakgrunnen for undersøkelsen ligger i oppdraget fra Kultur- og likestillingsdepartementet til underliggende etater om å styrke arbeidet med bærekraft, spesielt innen klima og miljø.
Undersøkelsen utføres av Verian (tidligere Kantar Public) på vegne av Kulturdirektoratet.
Nøkkelord
Kontakter
Mari GlommenKommunikasjonsrådgiver
Tel:922 39 939mari.glommen@kulturdirektoratet.noFølg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
50 000 nye elevar får no bøker frå Kulturrådet på skulebiblioteket sitt9.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
Talet på skular som deltek i Kulturrådets skulebibliotekordning aukar frå 380 til 540 dei neste to åra. Alle biblioteka som no er inne på ordninga vil få endå fleire bøker enn før. Dette er eit resultat av styrkinga til regjeringa av ordninga med over 13 millionar kroner.
1 090 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2025 10:20:14 CET | Pressemelding
5 207 kunstnere søkte Statens kunstnerstipend i 2025. Nå er det klart hvem som får.
Ny undersøkelse: Folk flest mener det er riktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur31.1.2025 09:00:09 CET | Pressemelding
Samtidig ønsker 7 av 10 nordmenn å øke eller beholde den offentlige finansieringen til kunst og kultur.
Kulturdirektoratet starter klima- og miljøprogram for kultursektoren29.1.2025 14:02:58 CET | Pressemelding
Kulturdirektoratet er klare med et nytt klima- og miljøprogram for kultursektoren. Fem prioriterte tiltak skal få fart på det grønne skiftet i kulturlivet.
Ny rapport: Konsertinntektene falt i 202327.1.2025 10:19:12 CET | Pressemelding
Inntektene i den norske musikkbransjen gikk ned med 10 prosent i 2023, etter et rekordår i 2022. Den største årsaken er en kraftig nedgang i inntekter fra store konserter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom