Pressekonferanse på onsdag: Informasjonssikkerhet i forskningsinstitusjoner
Informasjon og kunnskap fra forskning kan være av stor interesse både for etterretningsorganisasjoner og kommersielle virksomheter. Riksrevisjonen har undersøkt hvordan universiteter, høyskoler og andre forskningsinstitusjoner sikrer forskningsdata mot dataangrep.

Riksrevisjonen har også undersøkt hvordan Kunnskapsdepartementet ivaretar sitt overordnede ansvar for informasjonssikkerhet i høyere utdanning og forskning.
Pressekonferanse i Storgata 16 i Oslo
Tid: Onsdag 17. januar kl. 11:30
Sted: Riksrevisjonens lokaler i Storgata 16 i Oslo
Riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen presenterer resultatet av undersøkelsen. Han og ekspedisjonssjef Annette Gohn-Hellum er tilgjengelige for intervjuer etter presentasjonen.
Du kan også følge pressekonferansen digitalt: Presentasjon: Informasjonssikkerhet i forskning innenfor kunnskapssektoren (vimeo.com)
Hva blir offentlig?
Noe informasjon i den fullstendige rapporten er unntatt offentlighet fordi innsyn ville lette gjennomføring av dataangrep. Enkelte opplysninger er i tillegg gradert begrenset etter sikkerhetsloven.
Riksrevisjonen offentligjør en åpen versjon av rapporten. Vi har hatt en god dialog med Kunnskapsdepartementet og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) om hva slags informasjon vi kan offentliggjøre.
Den åpne rapporten er tilgjengelig på riksrevisjonen.no fra kl. 11:30 på onsdag.
Nøkkelord
Kontakter
Siri Bentserud WingereiKommunikasjonssjef
Tel:990 39 479sbw@riksrevisjonen.noSissel Elisabet HelminsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:977 27 237seh@riksrevisjonen.noOm oss
Riksrevisjonen er Stortingets største og eldste kontrollorgan. Gjennom revisjon av regnskap og undersøkelser sjekker vi hvordan regjeringen og statsforvaltningen gjør jobben sin.
Følg pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksrevisjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksrevisjonen
Konsulentavtale: Betydelig overskridelse og lite oppfølging20.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Departementene har brukt 187 millioner kroner mer enn rammeavtalen tilsier når de har kjøpt konsulenttjenester til IKT. Overskridelsen er betydelig og DSS har ikke fulgt opp, mener Riksrevisjonen.
Flere unge bryter loven – forebyggingen har sviktet18.6.2025 13:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Unge som bryter loven, blir stadig yngre og lovbruddene mer alvorlige. – Undersøkelsen vår viser at myndighetene har sviktet i det forebyggende arbeidet. Det er kritikkverdig, sier riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen.
Pressekonferanse i dag: Ny rapport om ungdomskriminalitet18.6.2025 07:30:00 CEST | Presseinvitasjon
Riksrevisjonen har undersøkt hva myndighetene har gjort for å forebygge og håndtere barne- og ungdomskriminalitet. Velkommen til pressekonferanse i dag kl. 13.
Pressekonferanse: Myndighetenes innsats mot ungdomskriminalitet13.6.2025 13:14:24 CEST | Presseinvitasjon
Hva har myndighetene gjort for å forebygge og håndtere ungdomskriminalitet? Det har Riksrevisjonen undersøkt. Velkommen til pressekonferanse onsdag 18. juni kl. 13.
Langt igjen til samanhengande digitale tenester11.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Arbeidet med livshendingane har i liten grad gitt innbyggjarane betre samanhengande digitale tenester. Usikker finansiering og dårleg samordning er hovudproblema.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom