Dagens fraværsgrense bør bestå
– Vi støtter forslaget om å beholde dagens fraværsgrense på 10 prosent. Samtidig er Lektorlaget skeptiske til å erstatte legeerklæring med egenmelding ved helsefravær, sier Lektorlagets leder Helle Christin Nyhuus.

I dag kom forslaget til nye fraværsregler for videregående skole. Utdanningsdirektoratet kommer med to alternativer i høringsforslaget. De anbefaler forslaget som innebærer å øke fraværsgrensen til 15 prosent, at alt fravær skal telle og innføring av egenmelding.
Det andre forslaget i høringen er basert på dagens regler med fraværsgrense på 10 prosent, men innebærer også å innføre egenmelding i stedet for krav om legeerklæring ved sykefravær.
–Direktoratet anbefaler å øke fraværsgrensen til 15 prosent. Det er svært høyt, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
– Nærvær på skolen er en forutsetning for læring, og for å bygge gode fellesskap. For å kunne delta aktivt i opplæringen, slik elevene plikter å gjøre etter ny opplæringslov, må en først være til stede, legger hun til.
Det anbefalte forslaget innebærer også at fravær ikke skal føres på vitnemål og kompetansebevis, og en plikt til oppfølgingssamtale med elever som har nådd en viss prosent fravær i et fag.
–Når fraværet ikke lenger skal føres på vitnemål og kompetansebevis, frykter vi at vi får en situasjon tilsvarende den vi hadde under pandemien, med tomme klasserom særlig på slutten av skoleåret, sier Nyhuus.
–Vi vil også peke på at det er viktig å unngå at arbeidet med fravær ikke blir enda mer tidkrevende enn det er i dag. Å både legge til rette for at elever kan ha høyt fravær og pålegge lærerne ekstra oppfølging av det høye fraværet, er uheldig.
Lektorlaget mener dagens fraværsregler har fungert, og har vært åpen for at det kan være rom for justeringer. Det andre forslaget i høringen er basert på dagens regler, men innebærer også å innføre egenmelding i stedet for krav om legeerklæring ved sykefravær.
– Dagens regler har ført til at flere elever har vært mer til stede på skolen, og til at de har fått bedre karakterer. Vi støtter det andre forslaget om å videreføre dagens fraværsgrense på 10 prosent. Imidlertid er Lektorlaget skeptiske til innføring av egenmelding, sier Nyhuus.
Lektorlaget skal sette seg inn i hele høringsforslaget og vil hente innspill fra egne medlemmer. Høringsfristen er 8. april.
Kontakter
Siri StangKommunikasjonssjef
Tel:99 59 49 51siri.stang@norsklektorlag.noBilder

Om Norsk Lektorlag
Norsk Lektorlag er en fagforening for universitets - og høyskoleutdannede lektorer og andre akademikere med tilsvarende utdannelse. Våre medlemmer har mastergrad eller hovedfag. De fleste jobber med undervisning, kulturformidling, personalledelse eller veilednings- og informasjonsarbeid.

Følg pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Lektorlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Roser forslag om deling av voldshistorikk16.6.2025 15:34:32 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å endre loven slik at videregående skoler kan få mer informasjon om elever fra ungdomsskolen, blant annet voldshistorikk. – Dette er et viktig forslag. Vi som jobber i skolen har samme rett til et forsvarlig arbeidsmiljø som de som jobber på andre arbeidsplasser, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
Økning i frie midler til kommunene må komme skolene til gode15.5.2025 15:43:11 CEST | Pressemelding
– Vi frykter at forslaget til reviderte nasjonalbudsjett og kommuneproposisjonen ikke er tilstrekkelig for å styrke kommuneøkonomien som allerede rammer skoler hardt, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
Nytt system for kompetanse- og karriereutvikling i skolen: Frykter at tilbudet forringes for lektorer og lærere5.5.2025 10:07:19 CEST | Pressemelding
– Lektorlaget frykter at det nye systemet for kompetanse- og videreutvikling visker ut lektorenes og lærernes særskilte ansvar for det faglige og pedagogiske tilbudet, sier leder Helle Christin Nyhuus.
Må gjøre lektoryrket mer attraktivt28.4.2025 12:16:27 CEST | Pressemelding
Søknadstallene for høyere utdanning er klare etter at søknadsfristen gikk ut 15. april. For syvende år på rad synker antall førstevalgssøkere til lektorutdanningene.
Rødt bommer med forslag om å fjerne masterkrav i lærerutdanningene27.2.2025 11:32:30 CET | Pressemelding
Programkomiteen til Rødt foreslår å fjerne masterkravet og karakterkrav i lærerutdanningene. – Forskning viser at kvalifiserte lektorer og lærere er den viktigste faktoren for å få til god undervisning, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom