Ta høyde for halvering av rekkevidden på elbilen i Sibir-kulda
4.1.2024 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Sibir-kulda skal legge seg over store deler av Sør-Norge, med temperaturer på minus 20 og kaldere. - I så kaldt vær må du regne med nær en halvering av rekkevidden på elbilen din, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

NAFs store elbiltester viser at rekkevidden til elbiler reduseres med opptil 36 prosent selv i moderate vintertemperaturer.
- I vanlige vintertemperaturer mellom null og minus ti grader viser testene våre at det er lurt å regne med at du kommer 20 til 30 prosent kortere med elbilen enn det du gjør i sommervarmen, sier Sødal. - Når gradestokken kryper ned til 20 minus og mer, vil rekkeviddetapet bli enda større, fortsetter han.
Kortere rekkevidde krever mer planlegging
Skal du ut på langtur med elbilen i den strenge vinterkulda, krever det mer planlegging enn du er vant til fra sommerferien.
- Beregn minst ett ladestopp på strekninger du kan kjøre uten å lade om sommeren, råder Sødal.
Vinterkulda kan også føre til at det blir trangere på ladeplassene. Dette skjer av to årsaker; flere må lade fordi bilen kjører kortere og ladingen går tregere i kulda.
- For å komme raskere av gårde og gi plass til andre strømtrengende bilister, er det lurt å bruke forvarming av batteriet om bilen din har den funksjonen, sier Sødal.
Slik får du mest rekkevidde på elbilen om vinteren
-
Kjørestil
Din egen kjørestil påvirker rekkevidden mye. Derfor er det lurt å kjøre økonomisk for å spare strøm. Unngå brå akselerasjon, hold jevn fart og slipp gassen tidlig istedenfor å måtte bremse hardt. Her hjelper det å ha blikket langt frem slik at du har god oversikt over trafikken og kan planlegge jevnest mulig hastighet. -
Forvarming
Skru på varme på klimaanlegget før avreise, mens bilen fortsatt er koblet til laderen. Oppvarmingen av kupé og batteri skjer da ved hjelp av strøm fra strømnettet, istedenfor at batteriet tappes i starten av kjøreturen.
Mange biler har også mulighet til å forvarme batteriet før kjøring. Batteriet presterer dårligere i kulda, og det krever mye energi å varme det opp. Du sparer rett og slett strøm, og dermed også rekkevidde på å varme opp kupéen og batteriet før du kjører av gårde. -
Kjør i eco-modus
Elbiler har ulike kjøremoduser, og bilen bruker mindre strøm om du velger bilens eco-program. Noen biler har begrensninger på klimaanlegget og andre funksjoner når eco-modus er påskrudd, mens andre kun hjelper deg med å ikke være for hard på gasspedalen. Du bør lære deg hva eco-programmet gjør på din bil. -
Klimaanlegg
Klimaanlegget er blant funksjonene som trekker mest strøm av komfort-funksjoner.
Vi sier ikke at du skal skru av klimaanlegget, for det trenger du for å ha det godt på kjøreturen. Imidlertid er det lurt å være bevisst på hvor varmt du egentlig trenger å ha det.
Setevarme og rattvarme krever betydelig mindre strøm enn klimaanlegget. -
Dekktrykk
Det er viktig å ha riktig trykk i dekkene på bilen din. Da ruller de lettest og strømforbruket blir mindre. Riktig dekktrykk er også viktig for trafikksikkerheten. -
Med eller uten skiboks
Kjører du med takboks på bilen øker forbruket med rundt 10 prosent. Det er derfor økonomisk og gir elbilen bedre rekkevidde om takboksen kun brukes når du faktisk trenger den, og ikke lar den være permanent på. -
Kjørerute
Dersom du kan unngå motorvei og heller velge en rute med lavere hastighet, vil du spare strøm.
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Finnmark fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Finnmark fylke gikk 6465 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 148 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Troms fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Troms fylke gikk 7274 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er langt over landsgjennomsnittet, og er en oppgang på 1240 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Trøndelag fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Trøndelag fylke gikk 3809 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er under landsgjennomsnittet, men en oppgang på 216 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Så mye brukte Vestland fylke på vedlikehold av veier i fjor18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I Vestland fylke gikk 4364 kroner per innbygger til drift og vedlikehold av fylkesveiene i fjor. Det er blant de høyeste i landet, men er likevel en nedgang på 53 kroner fra året før. – Vi er sterkt bekymret for tilstanden på fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom