Fortsatt mange som gjennomfører førerprøver
-Vi gjennomførte nær 152000 oppkjøringer og 190.000 teoriprøver i 2023, sier avdelingsdirektør Heidi-Kristin Herbst i Statens vegvesen.

-Statens vegvesen gjennomførte 151.656 oppkjøringer og 190.001 teoriprøver i 2023. 78% har bestått oppkjøringene og 57% teoriprøvene i 2023. En sammenlikning med resultatene for 2022 viser at det har vært mindre etterspørsel etter oppkjøringer og større etterspørsel etter teoriprøver i 2023. Beståttprosenten for teoriprøver har gått ned de siste årene og kan forklare noe av nedgangen i etterspørselen etter oppkjøringer sist år, økt stryk på 3% for teoriprøvene fra 2022 til 2023 utgjør faktisk 5700 flere utsatte prøver, sier avdelingsdirektør Heidi-Kristin Herbst i Statens vegvesen.
Resultater: | 2023 andel bestått | 2022 Andel bestått |
Oppkjøringer | 151.656 78% | 158.007 79% |
Teoriprøver | 190.001 57% | 180.564 60% |
Et godt råd:
-Når du har bestemt deg for å ta førerkort må du legge mye arbeid i prosessen med å bli en bilfører som vi i Statens vegvesen tør slippe ut på veiene våre. Jeg, vil anbefale at man sammen med trafikkskolen lager en plan over hvordan man best mulig skal tilegne seg kunnskap. Det er helt nødvendig å lese teori, og ikke minst viktig å øvelseskjøre så mye som mulig, sier Heidi-Kristin Herbst.
Et tips: Vi har erfart at de som har øvelseskjørt mye også lettere klarer å tilegne seg teorien, sier Herbst.
Noen fun-facts til slutt:
- Per 1.januar 2024 er det 3,7 millioner bilførere med gyldig førerkort i Norge, nær 3 millioner av disse har lastet ned og fått godkjent digitalt førerkort.
- Andel kandidater i Norge som har kjørt opp i bil med automatgir har økt fra 51% i 2022 til 57% i 2023, for fem år siden var andelen på 17%.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi-Kristin HerbstAvdelingsdirektør i Trafikantavdelingen, Statens vegvesenTrafikant
Tel:41763571heidi.kristin.herbst@vegvesen.noPressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E14 Stjørdal-Hegramo: Åtte vil bygge gang- og sykkelveg6.6.2025 10:55:12 CEST | Pressemelding
Åtte entreprenører har levert inn tilbud i konkurransen om oppdraget med å bygge gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal-Hegramo. – Vi er godt fornøyde med at det er så stor interesse for prosjektet blant entreprenørene, sier seksjonsleder Anni Kari Pedersen i Statens vegvesen.
Slutt på nattarbeid Åsbrekkegjelet-Skromle bru6.6.2025 10:26:37 CEST | Pressemelding
Vegvesenet er etter planen ferdige med nattarbeid ved E16 Kvarmakløvet i denne omgang.
Arbeid i Lotetunnelen6.6.2025 10:00:14 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal montera evakueringslys og nye nødstasjonar i E39 Lotetunnelen.
Fortsatt nedgang i klimagassutslipp fra veitrafikken6.6.2025 09:14:42 CEST | Pressemelding
Utslipp av klimagasser fra veitrafikken gikk ned med 6,1 prosent i 2024. Den viktigste årsaken er at flere velger elbil.
– Vis omsyn i siste innspurten, vi vil at alle skal komma seg trygt heim4.6.2025 14:54:25 CEST | Pressemelding
– Vi er snart ferdige med arbeida på Drange-Hanaleite. La oss unngå ulukker i siste innspurten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom