118 døde i trafikken i 2023: Utviklingen de siste to årene er urovekkende
1.1.2024 16:02:41 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
– 2023 ble nok et mørkt år for trafikksikkerheten på norske veier. Ulykkesbildet vi har hatt de siste to årene er svært bekymringsfullt, og viser at vi må intensivere innsatsen i trafikksikkerhetsarbeidet, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Ifølge foreløpige tall fra Statens vegvesen, mistet 118 personer livet på norske veier i 2023. Det er to flere enn i 2022, da 116 personer omkom i veitrafikken i Norge. I tillegg var det mange som ble hardt skadd i trafikken i 2023. De endelige tallene for hardt skadde i 2023 er ennå ikke klare.
– Utviklingen vi har sett de to siste årene er urovekkende. Etter flere år med nedgang i dødsulykker i trafikken, har tallene økt kraftig i både 2022 og 2023. Selv om statistikken viser at norske veier er de tryggeste i Europa, kan ikke dette bli en hvilepute. Vi har ingen å miste, sier samferdselsministeren.
Alle dødsulykker analyseres
Alle dødsulykker blir gjennomgått av Statens vegvesens ulykkesanalysegruppe. Selv om analysene for 2023 ikke er klare ennå, ser vi at det har vært økning i ulykker med unge førere, ulykker der tungbil er involvert og ulykker med flere drepte. Tallet på motorsykkelulykker er stabilt høyt, med 20 omkomne i 2023. Nær halvparten av dødsulykkene i fjor var møteulykker.
Analysene av årsakene til dødsulykkene i 2022 ble nylig publisert. Disse viser at trafikkulykker er sammensatte, og det er sjeldent mulig å peke på kun én grunn til at ulykker skjer. Likevel viser analysene at førerfeil ved uoppmerksomhet eller risikoadferd er to av hovedårsakene.
– Det er lett å bli fristet til å gjøre noe annet enn å kjøre bil, men uoppmerksomhet er en medvirkende årsak i én tredel av dødsulykkene i trafikken. Når vi setter oss bak rattet er vi ansvarlig for både egen og andres sikkerhet, og da må hovedfokuset være på å kjøre bil, sier Nygård.
Intensiverer arbeidet for å nå nullvisjonen
– Mine tanker går til pårørende som har mistet sine nære og kjære i trafikkulykker i året som har gått, og til de som er blitt skadet. Det skal være trygt å ferdes på norske veier, sier Nygård.
Nullvisjonen om ingen drepte og hardt skadde er fortsatt førende for trafikksikkerhetsarbeidet i Norge.
– Det jobbes systematisk, målrettet og godt med trafikksikkerhet fra mange ulike aktører, og det har blitt gjort i flere tiår. Dette arbeidet må fortsette i 2024, samtidig som vi må forsterke innsatsen for trafikksikkerhet. Vi har fortsatt en lang vei å gå for å nå målene våre med nullvisjonen, sier Nygård.
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Presseinvitasjon: Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård besøker Geiranger 4. mai30.4.2026 14:26:50 CEST | Pressemelding
Mandag 4. mai besøker statsråden ulike aktører innen vei, reiseliv, intrastruktur og samfunnssikkerhet. Journalister og fotografer er velkomne til å dekke besøket.
Utlysing av ny konkurranse om regional flyrutedrift i Sør-Noreg23.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har i dag lyse ut ny konkurranse om drift av regionale flyruter i Sør-Noreg. Tilbodsfristen er 23. juni 2026.
En mer treffsikker TT-ordning13.4.2026 13:04:12 CEST | Pressemelding
Tilrettelagt transport (TT) er et viktig tilbud for mennesker som ikke kan bruke ordinær kollektivtransport. Nå justerer regjeringen fordelingen av de statlige TT-midlene for 2026, slik at midlene i større grad treffer behovene og gir et mer forutsigbart tilbud i hele landet.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren til Kongsberg tysdag 14. april13.4.2026 11:02:28 CEST | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård skal til Kongsberg tysdag 14. april. Tema for besøket er transportbehov i lys av industriveksten og folkeauken i byen, og utvikling av teknologi.
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom