Lorns Bjerkan er ansatt som ansvarlig redaktør i Nidaros
Lorns Bjerkan (33) blir ansvarlig redaktør og daglig leder for avisa Nidaros i Trondheim.

Lorns Bjerkan kommer fra stillingen som sjefredaktør i Steinkjer24, der han har vært siden 2021. Til den stillingen kom han nettopp fra Nidaros, der han hadde vært frontsjef siden oppstarten i januar 2020. Han har tidligere vært i VG, Aftenposten, Adresseavisen og Trønder-Avisa i stillinger som journalist, frontsjef og nyhetssjef.
Nå tar han altså over roret som ansvarlig i Amedias avissatsing i Trondheim. Styreleder Ingrid Skogrand er veldig fornøyd.
– Lorns har skapt imponerende gode resultater i Steinkjer24 og vist at han kan å drive digital avis. Han har bred erfaring med å leve i et hektisk nyhetsbilde, noe han har gjort som både journalist og redaktør. Han har bred ledererfaring og liker utfordrerrollen, og han kjenner Trondheim godt. Jeg er meget tilfreds med at vi har greid å få ham tilbake til Nidaros, sier Skogrand.
Bjerkan ser frem til å komme tilbake til Nidaros og Trondheim.
– Dette blir en spennende utfordring som jeg bare måtte kaste meg over. Jeg gleder meg til igjen å bli en del av en redaksjon med mange unge, dyktige og talentfulle journalister. Sammen skal vi fortsette å lage en superlokal og nyskapende avis som er først med det siste, som setter dagsorden og som er nær folk og deres hverdag. Trondheim fortjener å ha ei avis som bryr seg om livene til menneskene i byen.
33-åringen mener at Nidaros har et helt spesielt oppdrag i Trondheim.
– For meg er det lite som er mer spennende enn å drive en utfordreravis i trønderhovedstaden. For bare noen år siden eksisterte det et mediemonopol i byen. Det førte til at viktige saker ikke ble satt på dagsorden, at de svakeste i samfunnet ikke ble sett om byens eneste avis sviktet sitt samfunnsoppdrag, og at nyheter først ble publisert når det passet avisa, ikke leserne best. Slik skal det ikke være i landets tredje største by, sier Bjerkan.
Han ser nå fram til å kaste seg over utfordringen.
– Trondheim er en svært spennende by der det kommer til å skje mye framover, og som ikke minst vil møte en del utfordringer. Da er det viktig at vi har medier som vil stille spørsmål, som vil få fram et mangfold av stemmer og som vil utfordre, sier den nye ansvarlige redaktøren.
Lorns Bjerkan tiltrer stillingen som ansvarlig redaktør og daglig leder 25. mars.
Kontakter
Lorns Bjerkan, ansvarlig redaktør og daglig leder i Nidaros - telefon 926 01 376
Ingrid Skogrand, styreleder i Nidaros - telefon 951 34 674
Om Amedia
Amedia er landets største utgiver av lokale medier. Daglig når konsernets medier to millioner lesere.
Amedias redaksjonelle medarbeidere er hver dag til stede i lokalsamfunn over hele landet for å rapportere om det som skjer. Samtidig bidrar våre selgere til å skape lokale markedsplasser gjennom å koble lokale næringsdrivende med kunder. Sammen dekker disse funksjonene vårt samfunnsoppdrag i alle lokalesamfunn hvor Amedia er til stede. Verdiene som ligger til grunn for Amedias tolking av samfunnsoppdraget finner man i vår forretningsidé og vår utgivererklæring.
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Edvard Muli Langen blir redaktør i Lierposten11.7.2025 13:32:59 CEST | Pressemelding
Edvard Muli Langen er ansatt som ansvarlig redaktør og daglig leder i Lierposten. Fra før har han tilsvarende rolle i Eikerbladet, Sande Avis og Svelviksposten, og blir dermed ansvarlig for alle de fire lokalavisene Amedia eier i Drammensområdet.
Amedia blir medeier i Slipper3.7.2025 10:00:50 CEST | Pressemelding
Amedia kjøper seg inn i det norske teknologiselskapet Slipper, som har utviklet en app for automatisk sammenligning og bytte av strømavtaler.
Kristine Bentestuen Ludvigsen blir ny redaktør i Hadeland27.6.2025 11:56:06 CEST | Pressemelding
Kristine Bentestuen Ludvigsen (33) er ansatt som ansvarlig redaktør og daglig leder i avisa Hadeland på Gran. Hun har vært konstituert i stillingen siden februar, og tiltrer nå permanent.
Vekst for Amedia i 202425.6.2025 12:00:04 CEST | Pressemelding
Amedia leverte i 2024 et brutto driftsresultat (EBITDA) på 390 millioner kroner, opp fra 287 millioner kroner i 2023. Resultatveksten var drevet av flere abonnenter, økte digitale abonnementsinntekter og kostnadsbesparelser etter strukturelle tilpasninger i papirverdikjeden.
400.000 unge får nå fri tilgang til Amedias aviser23.6.2025 08:30:33 CEST | Pressemelding
Fra mandag 23. juni åpner Amedia over 120 norske aviser for alle mellom 15 og 20 år. Nå kan unge over hele landet lese lokale og nasjonale nyheter digitalt – helt gratis.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom