Tyvbande stjeler hjul til jul
Denne helgen er alle fire hjul stjålet fra en bil som er blitt jekket opp og satt på klosser. På en annen bil måtte tyvene avbryte tyveriforsøket. Forsikringsselskapet If frykter at en hjulbande herjer nå.

Ifølge If er det stor grunn til å være ekstra på vakt i jule- og nyttårshelgen:
– Tyveriene skjer rett utenfor boligene til folk mens de sover. Tyvene jobber stille rett ved husveggen. Veldig ubehagelig, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
På Høvik i Bærum ble alle fire hjul på en BMW stjålet natt til lørdag, melder Budstikka. Bilen var jekket opp og plassert på treklosser. Samme natt ble en annen BMW satt på klosser bare noen kilometer unna, på Jar. Av en eller annen grunn ble tyveriforsøket avbrutt her, og eieren fant bilen jekket opp og på klosser på morgenen, med dekk og felger intakte, ifølge Budstikka.
– Det ser dessverre ut som en hjulbande kan være på ferde igjen. I høst har det vært mange tyverier av dyre felger og hjul i Sør-Norge. Disse hjulene smugles som regel ut av Norge, sier Clementz.
Det er de kostbare felgene tyvene er interesserte i. Et felgsett kan koste rundt 40 000–50 000 kroner.
Denne høsten har det vært tyverier av hjul på biler i blant annet i Oslo og Re i Vestfold.
– Dersom du ser aktivitet i nabolaget som ser ut som rekognosering eller forberedelser til tyveri, ta kontakt med politiet. Ikke oppsøk personene for å konfrontere dem. Ta signalement og noter bilnummer, bilmerke og -modell om du kan, sier kommunikasjonssjefen i If.
Det er i første rekke BMW-eiere som er rammet, men også felger fra andre biler kan være attraktive for tyvene.
– Biler parkert i låst garasje står tryggere. Parkerer du i oppkjørselen, vurder å installere lyskaster med bevegelsessensor. Slike tiltak kan gjøre det litt mindre aktuelt å stjele hjulene fra akkurat din bil, sier Sigmund Clementz.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If forsikrer alt som betyr noe i livet: mennesker, dyr, boliger, biler og mye mer. Vi hjelper også bedrifter slik at de kan fungere som normalt selv om de skulle få en skade. Takket være våre 7 900 dyktige medarbeidere kan 3,7 millioner kunder i Norden og Baltikum føle seg trygge på at de vil få den hjelpen de trenger - hvis noe skulle skje.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If: – Reiseforsikring dekker ikke frykt19.6.2025 11:56:03 CEST | Pressemelding
Enkelte nordmenn som har bestilt sommerferie på Kypros og noen steder i Tyrkia føler på krigsfrykt. Den siste tiden har flere ringt reiseskadesenteret til If Europeiske Reiseforsikring om dette.
Kollisjon? Dette grønne beviset bør du ha i bilen17.6.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Dokumentet Grønt kort kan spare deg for trøbbel med politiet og bot hvis du kolliderer eller er skyld i en bilulykke i utlandet. Sikre deg kortet i god tid før bilferien, anbefaler If.
If på Arendalsuka 202513.6.2025 09:09:30 CEST | Pressemelding
Vi i If er på plass under Arendalsuka i august. I år står forebyggende helse, helse og sykefravær, ekstremvær og klimatilpasning på agendaen.
Nordmenn fortsetter å jobbe når de er syke12.6.2025 07:37:35 CEST | Pressemelding
Sju av ti nordmenn jobber, selv om de føler seg syke, viser resultater i Nordisk Helserapport 2025 fra forsikringsselskapet If. Norske arbeidstakere skiller seg oppsiktsvekkende ut fra nordiske naboer.
Nordmenn følger ikke servicen, får motortrøbbel på bilferie9.6.2025 07:40:00 CEST | Pressemelding
Omstillingen fra småkjøring i lokalmiljøet til høye hastigheter på europeiske motorveier er tøff for mange biler i sommerukene. Forsikringsselskapet If får alene inn rundt 500 saker fra Europa utenom Norden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom