YS fornøyd med Holden-utvalgets rapport: - Viktig at vi holder fast ved fronfagsmodellen
YS mener Holden-utvalgets rapport danner grunnlaget for at vi fortsatt kan ha en kollektiv lønnsdannelse i årene som kommer. Frontfaget har tjent oss godt frem til nå, og vil også gjøre det fremover fremhever YS i sin kommentar.

I dag leverte Holden IV-utvalget sin rapport til Finansminister Trygve Slagsvold Vedum. Utvalget har i sin utredning sett på utfordringer for den tradisjonelle norske lønnsdannelsen og skulle blant annet vurdere om det er utviklingstrekk som kan svekke oppslutningen om frontfagsmodellen. Sjeføkonom i YS Merete Onshus deltok i utvalget.
«Vi er fornøyde med at utvalget slutter seg til frontfagsmodellen. De viser til at det inntektspolitiske samarbeidet og samspillet har vært viktig for en positiv og balansert vekst i norsk økonomi. En koordinert lønnsdannelse bidrar til å dempe ulikhet og økende forskjeller i større grad enn andre modeller, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
I likhet med Holden III-utvalget i 2013 konkluderer utvalget med at lønnsveksten for arbeidstakere og funksjonærer i industrien skal være normgivende for lønnsveksten i resten av økonomien. Det skal verken være et gulv eller tak for lønnsveksten, men en norm som andre forhandlingsområder skal forholde seg til over tid.
«Det har vært viktig for YS å få beskrevet og stadfestet forståelsen av frontfagsrammen som gis som et anslag i forbindelse med frontfagsforhandlingene. Akkurat dette har utvalget gjort, ved å tydeliggjøre at anslaget for frontfagsrammen skal hverken være et gulv eller tak i de forhandlingsområdene som følger utover våren og året, men at alle forhandlingsområdene skal forholde seg til denne som en norm over tid, sier YS-lederen.
Utvalgets konklusjoner er ikke enstemmige på alle punkter. YS’ representant har imidlertid stilt seg bak hele rapporten, sammen med et stort flertall i utvalget.
«I YS har vi selvfølgelig også særinteresser hvor vi kunne tenkt oss litt andre formuleringer rundt noen av punktene som er behandlet. Jeg mener likevel at alle partene har strukket seg langt for å imøtekomme hverandres synspunkter, også våre. YS kan derfor stå inne for det som er flertallets forslag, avslutter Skjæggerud.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf A. VestvikKonstituert kommunikasjonssjef
Tel:48 89 33 13rolf.vestvik@ys.noMerete OnshusSjeføkonom i YS
Tel:93 23 71 58merete.onshus@ys.noFølg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
- Betydelig lønnsvekst i Oslo kommune30.4.2025 23:00:00 CEST | Pressemelding
– Vi er fornøyd med å oppnå betydelig lønnsvekst for alle våre medlemmer, sier forhandlingsleder i Oslo Mona Bjørnstad.
YS Stat er enig med staten i årets lønnsoppgjør30.4.2025 22:15:08 CEST | Pressemelding
Det er enighet i lønnsoppgjøret mellom YS Stat og staten. – Vi har fått et oppgjør som er bra for våre medlemmer, sier YS Stat-leder Jens B Jahren.
Brudd i kommuneoppgjøret – fare for streik30.4.2025 21:00:01 CEST | Pressemelding
– Tilbudet fra KS var ikke godt nok for våre viktige yrkesgrupper. Avstanden mellom partene var for stor til å fortsette, sier Trond Ellefsen, leder i YS kommune.
Forventer et godt lønnsoppgjør med betydelig reallønnsvekst25.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
– Vi har en klar forventning om et godt lønnsoppgjør for våre medlemmer i Oslo kommune, med fortsatt reallønnsvekst, sier leder for YS i Oslo kommune, Mona Bjørnstad.
Nå forhandles lønna til 500 000 kommuneansatte: YS Kommune krever solid reallønnsøkning24.4.2025 12:01:08 CEST | Pressemelding
– YS kommune krever solid reallønnsøkning i årets lønnsoppgjør for kommuneansatte. Vi trenger at lønna stiger mer enn prisene, sier Trond Ellefsen, forhandlingsleder for YS Kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom