En kasakhstansk parlamentariker snakket om sitt lands tiltak innen atomsikkerhet
14.12.2023 18:19:38 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
Medlem av Kasakhstans parlament Edil Zhangbyrshin talte på et kasakhstansk-norsk seminar om atomsikkerhet som var arrangert av Norges direktorat for strålevern og atomsikkerhet i Drammen 4.-7. desember 2023.

Zhangbyrshin er leder for miljø- og naturressurskomiteen på Parlamentets underhus Mazhilis og kom til Norge med en delegasjon med representanter for landets energidepartement, utenriksdepartement, helsedepartement, miljødepartement, det nasjonale atomselskapet Kazatomprom og Nukleærteknologisk sikkerhetssenter (NTSC).
Formålet med seminaret var gjennomgang av fremdriften i lovvedtakelse som er utviklet gjennom bilateralt samarbeid mellom Komiteen for nukleær- og energitilsyn og kontroll i Kasakhstans energidepartement og Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet. Møtet er en oppfølging av seminaret "Interessentengasjement og -dialog ved lovvedtakelse i Kasakhstan" som ble holdt 28.–29. august 2023 i byen Almaty, Kasakhstan.
"Republikken Kasakhstan er medlem av Ikkespredningsavtalen og har gitt avkall på verdens fjerde største atomvåpenarsenal. Landet jobber aktivt mot nedrustning og styrking av regimet for ikke-spredning av masseødeleggelsesvåpen," sa Zhanbyrshin. I 1997 undertegnet Kasakhstan Felleskonvensjonen om sikkerhet ved håndtering av brukt kjernebrensel og sikkerhet ved håndtering av radioaktivt avfall. Gjennom årene etter uavhengigheten har Kasakhstan vedtatt en rekke lover for å regulere håndteringen av radioaktivt avfall, blant annet lov om strålesikkerhet for befolkningen, lov om bruk av kjernekraft og en miljølov.
Zhangbyrshin ledet gruppen som utarbeidet lov om atomsikkerhetssonen Semipalatinsk som ble vedtatt i år. Loven tar sikte på å rehabilitere atomprøveanleggets område for å skape muligheter for et gradvis økonomisk gjenbruk. Det tidligere atomprøveanlegget omfatter 18 500 kvadratkilometer. 456 atomprøvesprengninger er blitt gjennomført der (86 atomvåpenprøver i luften, 30 på bakken og 340 under bakken).
"Erfaringen fra arbeidet med nedbygging av infrastrukturen gjorde det mulig for Kasakhstans nasjonale atomsenter å begynne med prosjekter for å fjerne prøvesprengningenes konsekvenser – utbedring av bestemte deler av atomprøveanlegget. Forskningsbasen, de høyt kvalifiserte spesialistene og de betydelige samlede forskningserfaringene bidrar til en bred utvikling av internasjonalt samarbeid," sa den folkevagte.
Han opplyste at det arbeides med et utkast til lov om håndtering av radioaktivt avfall.
I Oslo besøkte Zhangbyrshin også Stortinget og møtte stortingsrepresentant og medlem av Energi- og miljøkomiteen Bård Ludvig Thorheim.
De to parlamentarikerne diskuterte utsiktene for samarbeid innen energi, miljø, håndtering av klimaendringer og andre områder.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan på 41.-plass i verden for offentlig orden og sikkerhet30.10.2026 09:38:02 CET | Pressemelding
Kasakhstan er rangert som nummer 41 av 143 land og jurisdiksjoner innen offentlig orden og sikkerhet i 2026-utgaven av rettsstatsindeksen til World Justice Project (WJP). Det er én plass høyere enn året før, viser organisasjonens siste rapport.
Kasakhstans president Tokayev presenterer et omfattende byggeprogram og økonomiske reformer i sin tale om nasjonens tilstand29.10.2026 12:51:27 CET | Pressemelding
Pressemelding ASTANA, 28. oktober 2026 Kasakhstans president, Kassym-Jomart Tokayev, kunngjorde et omfattende landsdekkende infrastrukturprogram og redegjorde for prioriteringene innen investeringer, energisikkerhet, teknologisk utvikling og økonomiske reformer i sin tale om nasjonens tilstand, «Kasakhstans aktuelle prioriteringer i en ny historisk syklus», som ble holdt 28. oktober.
President Tokayev lover 14,3 milliarder dollar til infrastruktur – setter mål om kraftoverskudd innen 202928.10.2026 11:18:43 CET | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan vil bevilge 6,5 billioner tenge (14,3 milliarder dollar) fra Nasjonalfondet innen utgangen av 2029 for å modernisere infrastrukturen i hele landet. Det opplyste president Kassym-Jomart Tokayev i sin årlige tale til nasjonen 28. oktober.
Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev framhever republikkdagens historiske betydning23.10.2026 12:34:01 CEST | Pressemelding
Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev gratulerte kasakhstanerne med republikkdagen og framhevet den historiske betydningen av erklæringen om statssuverenitet, melder nyhetsbyrået Qazinform med henvisning til presidentens kontor Akorda.
Kasakhstan vil styrke sin rolle i internasjonal luftfart21.10.2026 12:42:35 CEST | Pressemelding
ASTANA: Sikkerhetsuken til FNs internasjonale organisasjon for sivil luftfart (ICAO) åpnet 20. oktober i Kasakhstans hovedstad Astana. Konferansen setter søkelys på Kasakhstans kandidatur til ICAO-rådet, økende cybertrusler mot luftfarten, flysikkerhet i konfliktområder og planer om direktefly mellom Kasakhstan og USA.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom