En kasakhstansk parlamentariker snakket om sitt lands tiltak innen atomsikkerhet
Medlem av Kasakhstans parlament Edil Zhangbyrshin talte på et kasakhstansk-norsk seminar om atomsikkerhet som var arrangert av Norges direktorat for strålevern og atomsikkerhet i Drammen 4.-7. desember 2023.

Zhangbyrshin er leder for miljø- og naturressurskomiteen på Parlamentets underhus Mazhilis og kom til Norge med en delegasjon med representanter for landets energidepartement, utenriksdepartement, helsedepartement, miljødepartement, det nasjonale atomselskapet Kazatomprom og Nukleærteknologisk sikkerhetssenter (NTSC).
Formålet med seminaret var gjennomgang av fremdriften i lovvedtakelse som er utviklet gjennom bilateralt samarbeid mellom Komiteen for nukleær- og energitilsyn og kontroll i Kasakhstans energidepartement og Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet. Møtet er en oppfølging av seminaret "Interessentengasjement og -dialog ved lovvedtakelse i Kasakhstan" som ble holdt 28.–29. august 2023 i byen Almaty, Kasakhstan.
"Republikken Kasakhstan er medlem av Ikkespredningsavtalen og har gitt avkall på verdens fjerde største atomvåpenarsenal. Landet jobber aktivt mot nedrustning og styrking av regimet for ikke-spredning av masseødeleggelsesvåpen," sa Zhanbyrshin. I 1997 undertegnet Kasakhstan Felleskonvensjonen om sikkerhet ved håndtering av brukt kjernebrensel og sikkerhet ved håndtering av radioaktivt avfall. Gjennom årene etter uavhengigheten har Kasakhstan vedtatt en rekke lover for å regulere håndteringen av radioaktivt avfall, blant annet lov om strålesikkerhet for befolkningen, lov om bruk av kjernekraft og en miljølov.
Zhangbyrshin ledet gruppen som utarbeidet lov om atomsikkerhetssonen Semipalatinsk som ble vedtatt i år. Loven tar sikte på å rehabilitere atomprøveanleggets område for å skape muligheter for et gradvis økonomisk gjenbruk. Det tidligere atomprøveanlegget omfatter 18 500 kvadratkilometer. 456 atomprøvesprengninger er blitt gjennomført der (86 atomvåpenprøver i luften, 30 på bakken og 340 under bakken).
"Erfaringen fra arbeidet med nedbygging av infrastrukturen gjorde det mulig for Kasakhstans nasjonale atomsenter å begynne med prosjekter for å fjerne prøvesprengningenes konsekvenser – utbedring av bestemte deler av atomprøveanlegget. Forskningsbasen, de høyt kvalifiserte spesialistene og de betydelige samlede forskningserfaringene bidrar til en bred utvikling av internasjonalt samarbeid," sa den folkevagte.
Han opplyste at det arbeides med et utkast til lov om håndtering av radioaktivt avfall.
I Oslo besøkte Zhangbyrshin også Stortinget og møtte stortingsrepresentant og medlem av Energi- og miljøkomiteen Bård Ludvig Thorheim.
De to parlamentarikerne diskuterte utsiktene for samarbeid innen energi, miljø, håndtering av klimaendringer og andre områder.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
President Tokajev legger frem Kasakhstans digitale visjon13.9.2025 22:07:10 CEST | Pressemelding
President Kassym-Jomart Tokajev avholdt i dag sin årlige tale til nasjonen, «Kasakhstan i kunstig intelligens-æraen: Viktige oppgaver og løsninger gjennom digital transformasjon». Statsoverhodet presenterte et ambisiøst reformprogram med fokus på digital transformasjon, modernisering av investeringer, global tilknytning og institusjonell fornyelse.
Tokajev oppfordrer til reform av FNs sikkerhetsråd på SCO Plus-møte8.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY — President Kassym-Jomart Tokajev tok til orde for omfattende reformer av FN for å styrke multilateralt diplomati og sikre organisasjonens effektivitet under SCO Plus-toppmøtet i Tianjin i Kina, opplyser presidentens presstjeneste (Akorda).
Kunstig intelligens blir obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan5.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA - Kunstig intelligens er nå innført som obligatorisk fag ved alle universiteter i Kasakhstan. Totalt 93 universiteter har allerede integrert KI i sine studieprogrammer, mens 20 institusjoner har startet 25 nye utdanningsløp, opplyser viseminister for vitenskap og høyere utdanning, Gulzat Kobenova.
Kasakhstan får sin første superdatamaskin3.9.2025 23:10:39 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan tok i juli i bruk Sentral-Asias mest kraftfulle superdatamaskin. Det markerer et gjennombrudd i regionens teknologiske utvikling.
S&P oppjusterer utsiktene for Kasakhstans kredittvurdering30.8.2025 11:43:48 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kredittvurderingsbyrået S&P Global Ratings har endret utsiktene for Kasakhstans statlige kredittvurdering fra stabil til positiv. Kredittvurderingen ble bekreftet på nivå BBB-.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom