Spesialisthelsetjenesten trenger investeringer for 110 milliarder kroner
På oppdrag fra Legeforeningen har Menon Economics kartlagt investeringsetterslepet i spesialisthelsetjenesten. Investeringsbehovet er på 110 milliarder kroner over en fireårsperiode.

– Vi har lenge visst at investeringsetterslepet i sykehusene er betydelig. Nå har vi fått dokumentert at summen er 110 milliarder kroner – det er alvorlig. Dessverre er ikke dette uventet, sier president i Legeforeningen, Anne-Karin Rime.
I rapporten viser Menon til at manglende økonomisk handlingsrom fører til en nedprioritering av produktivitetsfremmende investeringer, og at de ansatte blir nødt til å gjøre mer på tiden de har til rådighet. Sykehusene må prioritere drift over andre lovpålagte oppgaver, som for eksempel utdanning.
– Ikke bærekraftig
– Dagens investeringsnivå er ikke bærekraftig – spesielt ikke når vi tar i betraktning utfordringene vi står overfor: Vi blir stadig flere eldre, samtidig som nye behandlingsmetoder gjør at vi lever lenger, påpeker Rime.
Rapporten peker også på at vedlikeholds- og opprustningsetterslep fører til dårligere pasientbehandling, lavere kvalitet på utdanningen av helsepersonell og mindre forskning. På sikt vil dette føre til dyrere helsetjenester, høyere helsetap i befolkningen og et todelt helsevesen.
– 110 milliarder kroner er mye penger, men det viser også hvor stort behovet for investeringer er, og hva som skal til for å bryte ut av den negative spiralen, sier Rime.
Dagens økonomiske situasjon gjør at mange av helseforetakenes investeringer utsettes og skyves på, samtidig som det gjøres innsparinger i driften. De sykehusene som har gjennomført nødvendige investeringer i bygg og utstyr sliter med å betale ned store lån, i tillegg til avskrivninger.
Finansieringsordningen må endres
– Legeforeningen mener at hele finansieringsordningen av større investeringsprosjekter må endres på. Store investeringer i bygg bør løftes nasjonalt og vedtas av Stortinget. Den direkte koblingen mellom drift og investeringer legger et utilbørlig press på sykehusene. Det må derfor innføres et tydeligere skille mellom drift og investeringer, sier Rime.
Menon viser til at et hensiktsmessig nivå på investeringer i bygg og utstyr gir en effektiv arbeidshverdag, med minst mulig ventetid. Konkrete eksempler på hva gode investeringer vil føre til er bygg med tilstrekkelige klinikknære arbeidsstasjoner, moderne og velfungerende utstyr, samt en kapasitet hvor sykehusene unngår overbelegg eller utlokalisering.
– Dette vil komme alle som bruker vår felles helsetjeneste til gode – både ansatte og pasienter, avslutter Anne-Karin Rime.
Kontakter
Vilde BaugstøSenior kommunikasjonsrådgiver Den norske legeforening
Tel:+4797551136vilde.baugsto@legeforeningen.noDokumenter
Norges største medisinske fellesskap
Legeforeningen er Norges største medisinske fellesskap. Over 40 000 medisinstudenter og leger er medlem hos oss. Vi organiserer 94 prosent av alle leger i Norge og er landets eneste komplette profesjonsforening. Siden 1886 har Legeforeningen kjempet for deg og faget du brenner for. Det gir en bedre helsetjeneste. Vi er foreningen for alle leger, hele livet.
Følg pressemeldinger fra Legeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Legeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Legeforeningen
Ingeborg Henriksen er gjenvalgt som leder for Yngre legers forening24.4.2025 16:59:51 CEST | Pressemelding
– Jeg gleder meg til å fortsette å jobbe sammen med dere for at vi skal ha gode lønns- og arbeidsvilkår og et godt arbeidsliv. Tusen takk, sa Ingeborg Henriksen da hun ble ble gjenvalgt av landsrådet ved akklamasjon.
Yngvild Skåtun Hannestad gjenvalgt som PSL-leder24.4.2025 16:01:39 CEST | Pressemelding
Under årsmøtet til Praktiserende spesialisters landsforening (PSL) i Bodø torsdag 24. april, ble Yngvild Skåtun Hannestad gjenvalgt som leder.
Legeforeningen krever krafttak for helseberedskapen11.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Denne uken samles regjeringen for å starte arbeidet med statsbudsjettet for 2026. – Regjeringen må prioritere helsetjenesten høyere og styrke helseberedskapen, ikke minst i lys av den økte sikkerhetspolitiske usikkerheten i verden, sier president Anne-Karin Rime.
– Tiden er overmoden for utredning av Helseplattformen18.2.2025 15:25:52 CET | Pressemelding
Stortinget vedtok i dag at det skal gjøres åpne og uavhengige analyser av Helseplattformen. – Legeforeningen har vært en pådriver for dette, sier president Anne-Karin Rime.
Helsetalen 2025: – Fagfolkene må bli mer hørt15.1.2025 17:31:24 CET | Pressemelding
Helseminister Jan Christian Vestres første helsetale inneholdt mange visjoner, men Legeforeningen etterlyser konkrete tiltak for å løse de store utfordringene. – Vi deler ambisjonene, men savner helhetlige løsninger som faktisk kan gjennomføres ute i tjenesten, sier legepresident Anne-Karin Rime.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom