Skuffende at IOC åpner for russisk deltakelse
Den internasjonale olympiske komité (IOC) har bestemt at individuelle utøvere med russisk og belarusisk pass kan delta i OL i Paris under et strengt nøytralitetsregelverk – Skuffende, sier idrettspresent Zaineb Al-Samarai.

– Vi er skuffet over at det nå åpnes opp for nøytrale individuelle utøvere med russisk og belarusisk pass i OL. Norsk idrett fordømmer Russlands aggresjon og invasjon i Ukraina. Situasjonen i Ukraina har store konsekvenser for det ukrainske folk og for ukrainske idrett, og norsk idretts solidaritet er udiskutabelt hos dem, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
Norges idrettsforbund har hatt et klart standpunkt mot russisk og belarusisk deltakelse i internasjonal idrett siden den russiske invasjonen av Ukraina, og har presentert dette standpunktet i en rekke internasjonale fora hvor NIF har vært representert.
Helt siden krigen brøt ut har Norge, sammen med de nordiske søsterorganisasjonene, utgjort et mindretall i internasjonal idrett om synet på russisk og belarusisk deltakelse. Senest i går ble det fellesnordiske standpunktet gjentatt overfor IOC i et møte med alle verdens olympiske komiteer.
– Vi må erkjenne at Norge, sammen med de øvrige nordiske landene, hele tiden har vært i mindretall i dette spørsmålet internasjonalt. Derfor er ikke dette vedtaket overraskende, sier Zaineb Al-Samarai , som understreker at det er IOCs styre, og ikke de nasjonale olympiske komiteer som fatter vedtak i slike saker.
På Idrettstinget i juni ble det vedtatt at Norge skal delta i OL og PL i Paris.
– Norske utøvere skal delta i OL og Paralympics i Paris, forsikrer Zaineb Al-Samarai.
Vedtaket til IOC er i stor grad det samme som ble vedtatt av den internasjonale paralympiske komiteen (IPC) 29.september.
IOCs nøytralitetsprinsipper
Nøytrale individuelle utøvere som skal delta i OL må følge en rekke strenge nøytralitetskrav og kan ikke ha vist aktiv støtte til krigen i Ukraina. Det blir eksplisitt poengtert at utøvere som har en knytning til den russiske eller belarusiske forsvarsmakten, ikke får delta. IOC understreker at den Russiske olympiske komiteen fortsatt er suspendert av IOC og ingen offisielle representanter fra Russland eller Belarus vil bli invitert til lekene i Paris. Det åpnes ikke for deltakelse av lag med nøytrale utøvere med russisk eller belarusisk pass i OL.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noFølg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Magnus Nedregotten er kandidat til IOCs utøverkomité26.6.2025 15:28:51 CEST | Pressemelding
IOC bekreftet i dag at lederen av NIFs utøverkomité, Magnus Nedregotten, er en av 11 kandidater til valg på nye medlemmer til IOCs utøverkomité.
Pressemelding fra NIFs påtalenemnd vedrørende Gjert Ingebrigtsen25.6.2025 16:20:41 CEST | Pressemelding
NIFs påtalenemnd behandler anmodninger om påtale for idrettens domsorganer. Den 28. februar 2025 mottok nemnda anmodning fra Norges Friidrettsforbund om påtale og begrenset suspensjon for Gjert Ingebrigtsen.
Åpen time for pressen 19. juni17.6.2025 06:37:10 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. juni kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 1.
Store økninger i tilskuddssatsene til idretts- og nærmiljøanlegg16.6.2025 20:27:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har i dag lagt fram regelverket for kommende søknadsrunde for spillemidler til anlegg for idrett og fysisk aktivitet.
Antall medlemmer i norsk idrett fortsetter å øke13.6.2025 10:16:38 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall fra samordnet rapportering viser at både antall medlemskap og aktive medlemmer fortsetter å øke. – Dette er tall vi kan være imponert over, og viser nok en gang at vår stolte idrettsorganisasjon er et sted å høre til, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom