To omkom i trafikken i Nordland i november
14 mennesker har så langt mistet livet i trafikken i Norland i år. Det er én mer enn i hele 2022.

Så langt i år er 113 personer drept på norske veier. Det er tre færre enn hele 2022. Dette viser foreløpige ulykkestall fra Statens vegvesen.
– Det var seks personer som døde i novembertrafikken i Norge. To av dem var på veiene i Nordland. Det er en tredjedel av alle dødsfallene i hele landet. Jeg ber innstendig alle om å holde fartsgrensen, kjøre rusfritt og holde oppmerksomheten på veien. Ta hensyn til vær og føre, og sørg for at kjøretøyet er klart for kjøreturen, sier Gunnar Stiberg, senioringeniør i Statens vegvesen.
Alle de drepte er over 40 år
Det var ingen ungdommer som omkom i november. Alle de døde var over 40 år.
– Etter måneder med flere drepte ungdommer enn vanlig er det godt å se at november ikke har krevd helt unge ofre. Likevel – vi har ingen å miste, hverken unge eller eldre. sier Stiberg.
Dødsfallene, fem menn og en kvinne, skjedde i Nordland, Troms og Finnmark, Viken, Innlandet og Vestland. Det var primært møte- og utforkjøringsulykker, men en fotgjenger mistet også livet i november.
Vi er blitt litt mer oppmerksomme i trafikken
Uoppmerksomhet er fortsatt er en av de viktigste årsakene til alvorlige trafikkulykker, ofte med døden til følge. En undersøkelse laget på oppdrag fra Statens vegvesen (TØI) viser at bilførere gjør litt færre ting mens de kjører bil i dag, og er blitt litt mer oppmerksomme enn for bare få år siden.
– Vi går små skritt i riktig retning. Men det er likevel viktig med en påminnelse i disse juletider at vi må kjøre oppmerksomt og ta oss ekstra tid. I trafikken er vi helt avhengige av hverandre, avslutter Gunnar Stiberg.
Kontakter
Gunnar StibergSenioringeniørStatens vegvesen, Transport og samfunn
Tel:975 95 934gunnar.stiberg@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nattarbeid på Tjeldsundbrua starter tirsdag10.2.2025 10:26:00 CET | Pressemelding
Tirsdag 11. februar starter arbeidet med å skifte pendellagrene på Tjeldsundbrua på E10. Brua blir stengt i kortere perioder på natta, og tungbiler må holde 50 meters avstand.
Bilbelte, en gratis livsforsikring10.2.2025 10:02:57 CET | Pressemelding
Moderne biler sier høyt og tydelig fra hvis passasjerene ikke bruker bilbelte. Likevel delte Statens vegvesen ut 2069 gebyr for manglende bruk av bilbelte i 2024.
E6 i Eidsvoll fortsatt helt stengt inntil videre9.2.2025 20:20:15 CET | Pressemelding
Det er fortsatt uavklart når E6 kan åpnes igjen, etter at veien ble stengt i begge retninger etter et steinskred lørdag formiddag.
E6 i Eidsvoll blir stengt i flere dager8.2.2025 20:11:57 CET | Pressemelding
E6 er stengt i begge retninger ved Morskogen nord for Minnesund i Eidsvoll, Akershus, etter et steinskred lørdag formiddag.
Nye attraksjoner langs Nasjonale turistveger i 20257.2.2025 10:15:00 CET | Pressemelding
I løpet av året fullfører Statens vegvesen sju turistvegprosjekter langs fem av de 18 nasjonale turistvegene. Med det vil antallet gjennomførte prosjekter være oppe i 185.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom