Norsk Folkehjelp: Dypt bekymret over eskaleringen i Gaza
– At Israelske bakkestyrker nå går inn også sør i Gaza betyr en ytterligere forverring av den allerede katastrofale situasjonen for sivile, sider leder for Utvikling og Humanitært Samarbeid i Norsk Folkehjelp, Gry Ballestad.

FN melder om over 15000 drepte og 40 000 skadde, 70% av dem barn og kvinner, og det er helt sikkert at mørketallene er store. Mange mennesker ligger begravd i ruinene av sine hjem. Fredag kom beskjeden om at evakueringsordre var utstedt i områdene rundt Khan Younis, det som tidligere har vært en såkalt “trygg sone”. I løpet av helgen har flere hundre tusen mennesker igjen blitt tvunget på flukt internt i Sør-Gaza. Det finnes ingen trygge steder å flykte til.
– I henhold til internasjonal humanitær rett må partene i en konflikt ta alle muilge forholdsregler for å unngå å ramme sivile. Dette innebærer for eksempel å gi effektiv forhåndsvarsling om angrep, som gir folk nok tid til å forlate områdene som angripes, samt trygge områder å dra til, sier Ballestad. – Israel bryter helt tydelig med disse prinsippene når det ikke er trygge steder å dra. En advarsel er ikke nødvendigvis nok i seg selv. Det er også slik at sivile som velger å ikke evakuere, ikke mister retten til beskyttelse. Den er ubestridelig!
Samtidig som angrepene intensiveres kommer også mindre hjelp inn. Det bombes fra land, luft og hav, og distribusjonen av livsviktig hjelp blir kraftig forhindret fra å nå frem til mennesker i dyp nød.
– Verdenssamfunnet må kreve en umiddelbar våpenhvile, at krigens folkerett respekteres, og at beskyttelse av sivile får høyeste prioritet, sier Ballestad. – Vi er glade for at Norge har vært tydelige i sin fordømming av angrepene vi er vitner til nå, men samtidig som angrepene intensiveres, er det viktig at Norges diplomatiske innsats følger samme mønster. Det må legges kraftig press på andre vestlige stater om å være tydelige på at Israel må stoppe de kontinuerlige bruddene på internasjonal rett.
Nøkkelord
Kontakter
Gry BallestadLeder Utvikling og humanitært samarbeidNorsk Folkehjelp
Tel:+47 90 80 65 43GryBal203@npaid.orgKaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgOm oss
Norsk Folkehjelp fagbevegelsens egne humanitære organisasjon. Vi har om lag 100 lokallag over hele Norge og jobber i mer enn 30 land. Norsk Folkehjelp ble stiftet i 1939 som fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon og vår visjon er solidaritet i praksis.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp skuffet over manglende satsing på redningstjenesten15.10.2025 10:59:29 CEST | Pressemelding
-Det haster å komme i gang med opprustingen av de frivillige redningsorganisasjonene. Ekstremværet Amy viste hvorfor, sier generalsekretær Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp: Bra at bistandsprosenten nås.15.10.2025 10:45:38 CEST | Pressemelding
-Det er et viktig signal at regjeringen foreslår en bistandsramme tilsvarende én prosent av BNI. I en verden hvor demokratiet er under press og hvor krig og konflikt fører millioner av mennesker på flukt er internasjonalt samarbeid, også i form av bistand, helt avgjørende, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Fredsavtalen gir håp9.10.2025 09:56:02 CEST | Pressemelding
– Vi, våre kolleger på bakken og våre partnerorganisasjoner er forsiktig optimistiske nå. Avtalen betyr forhåpentligvis en stans i den nærmest konstante bombingen de har vært utsatt for i to år, og en etterlengtet mulighet til å kunne få inn humanitær hjelp til en utsultet befolkning, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune2.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp Oslo stevnet for retten – stilles til ansvar for pensjonsforpliktelser etter samfunnsoppdrag på vegne av Oslo kommune - Hvor langt skal frivilligheten strekke seg? Hvor mye skal frivilligheten tåle?
Sikkerhet i felten – og i skyen26.9.2025 12:30:31 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp rydder miner i noen av verdens farligste områder. Nå har organisasjonen styrket sin digitale sikkerhet med hjelp fra blinQ og Netsecurity.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom