Geiteflokken på Kvist må avvikles, men ikke nødvendigvis avlives
Geiteholdet som bor ute i villmarken i Kvist i Balestrand, må avvikles innen 15. mai 2024. Det har klagesaksenheten i Mattilsynet nå endelig avgjort. Men vedtaket åpner for flere alternativer til avvikling enn avliving.

Geitene på Kvist ble landskjent i våres etter at Mattilsynet vedtok at geiteflokken måtte avvikles. Da hadde geitene levd utendørs nesten uten tilsyn helt siden 1970-tallet. Regionens vedtak gikk ut på at dyreholdet måtte avvikles, og at dyrene ikke kunne selges eller gis bort. Vedtaket innebar også at dyrene ikke kunne sendes til slakt, og bare kunne hjemmeslaktes og kjøttet bare brukes til egen husholdning.
Mattilsynets vedtak var begrunnet i hensynet til dårlig dyrevelferd i geiteflokken. Eier fikk frist til mai i 2024 med å gjennomføre avviklingen, noe han aksepterte. Vedtaket om geitene på Kvist førte til en rekke protester og mange medieoppslag både lokalt i Sogn og Fjordane, men også nasjonalt. Vedtaket ble påklaget av dyrevernorganisasjonene Dyrenes rett, NOAH – for dyrs rettigheter og Dyrebeskyttelsen Sogn og Fjordane.
Avliving, salg eller overdragelse
Nå har klagesaksenheten på hovedkontoret i Mattilsynet behandlet klagene, og etter en ny og uavhengig vurdering fattet et nytt vedtak. Klagesaksenheten opprettholder at dyreholdet må avvikles og fristen for avvikling er den samme, innen 15. mai 2024. Det følger også av klagevedtaket at geitene ikke oppfyller kravene for å inngå i den ordinære matkjeden.
Men i det nye vedtaket åpnes det for at eier kan selge eller gi bort geitene. Det betyr at det er fritt opp til eier å avvikle dyreholdet enten ved avliving, eller ved overdragelse til en annen eier. Hvis eier vil overdra eller overføre geitene, må de først være identifikasjonsmerket.
Grunnleggende krav til geitehold ikke oppfylt
-Vi har vurdert regionens vedtak og er enige i at dyreholdet slik det er i dag er i strid med kravene i dyrevelferdsregelverket som gjelder for geitehold. Flere grunnleggende krav er ikke oppfylt. Geitene har ikke tilstrekkelig tilgang på næring, ly og liggeplass gjennom hele året eller oppfølging av sykdom og skade. Når vi nå endrer vedtaket er det fordi vi mener at disse viktige hensynene kan ivaretas på flere måter. Endringen betyr at dyrene under noen gitte forutsetninger kan leve videre, hvis nåværende eier ønsker det, og finner noen som kan ta seg av dem på en måte som vil sikre dyrevelferden deres fremover, sier Solveig Bjørnerud Khan, leder av klagesaksenheten i Mattilsynet.
Vedtaket er endelig og kan ikke påklages. Region sør og vest vil følge opp dyreholdet på vanlig vis frem til avvikling, og kan fatte nødvendige vedtak dersom dyrenes situasjon forverres.
Kontakter
Andre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Om oss
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på fem år20.3.2025 13:00:39 CET | Pressemelding
Heller ikke i 2024 ble det påvist MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at Norge har lykkes med å forebygge introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Mange salmonellapåvisninger hos katt – hold katten ute av fjøset19.2.2025 09:33:34 CET | Pressemelding
Mattilsynet har de siste ukene fått mange meldinger om katter som er smittet av salmonella, nærmere bestemt Salmonella Typhimurium. Det er sannsynlig at smitten kommer fra ville fugler.
Svin med forhøyet vitamin D har gått til mat8.2.2025 21:40:23 CET | Pressemelding
Torsdag ble over 600 tonn egg trukket fra markedet grunnet risiko for høyt innhold av vitamin D. Dette skjedde som følge av en feildosering hos Felleskjøpet Agri i fôr til verpehøns og svin. Nortura har nå informert Mattilsynet om at kjøtt fra ca. 200-300 svin som har spist fôr med forhøyet vitamin D, har gått til mat før feildoseringen ble avdekket. Selv om foreløpige beregninger viser at det ikke er akutt helserisiko knyttet til konsum, ser Mattilsynet alvorlig på at dette har skjedd.
Mattilsynet følger opp Norturas og Coops tilbaketrekking av egg6.2.2025 16:13:17 CET | Pressemelding
Mattilsynet følger opp tilbaketrekkingen av et stort parti egg som inneholder for høyt nivå av vitamin D.
Sirkulær økonomi sentralt i ny gjødselvareforskrift3.2.2025 10:51:29 CET | Pressemelding
Nytt gjødselregelverk trådte i kraft 1. februar 2025. Den gamle gjødselvareforskriften er nå delt i gjødselvareforskriften og gjødselbrukforskriften. I det nye regelverket legges det mer til rette for at avfall og biprodukter kan brukes i gjødselvarer, samtidig som at matjorden skal tas vare på et i et langsiktig perspektiv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom