Nytt styre for Fond for lyd og bilde 2024-2026
29.11.2023 09:58:41 CET | Kulturdirektoratet | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har oppnevnt nytt styre for Fond for lyd og bilde for perioden 2024 til 2026.

Susanne Næss Nielsen er gjenoppnevnt som styreleder. - Jeg gleder meg til å ta fatt på en ny periode i Fond for lyd og bilde sammen med et bra kollegium av styre- og varamedlemmer. Hun ble første gang oppnevnt som leder i 2021, og var tidligere vara for styreleder. Næss Nielsen er direktør for Davvi – Senter for scenekunst med base i Bodø, Tromsø og Hammerfest.
- Dette er en tid for store teknologiske endringer i kulturbransjen. Blant annet ser vi at kopiering og kunstig intelligens byr på nye utfordringer for kreditering og kompensasjon av verk. Fond for lyd og bilde har en avgjørende rolle i å ivareta rettighetshaverne og det skal vi selvsagt jobbe videre med i neste periode, forteller hun.
Fond for lyd og bilde gir tilskudd til rettshavere innen musikk, scene, film og billedkunst til produksjon og formidling av innspilling av lyd- og filmopptak. Fondet er en kollektiv kompensasjon til rettshavere for den lovlige kopiering av deres åndsverk som skjer i privat bruk og er for 2023 på 50 millioner kroner, tildelt av Stortinget.
I tillegg til styreleder er vara for styreleder og et styremedlem gjenoppnevnt, og to varamedlemmer er oppnevnt som styremedlemmer for kommende periode.
Det nye styret tiltrer 1. januar 2024:
Leder: Susanne Næss Nielsen, Hammerfest
Vara for styreleder: Mathias Tadesse Gebremichael, Oslo
Representanter for produsentorganisasjoner:
Medlem: Torstein Parelius, Vanvikan (ny)
Varamedlem: Trude Refsahl, Bergen (ny)
Medlem: Olga Solyanik, Alta (ny)
Varamedlem: Jarle Savio, Sørumsand (ny)
Representanter for opphavsretts- og utøverorganisasjoner:
Medlem: Samsaya Sampda Sharma, Oslo
Varamedlem: Arvid Wam Solvang, Haslum (ny)
Medlem: Kristin Mellem, Tromsø (ny).
Varamedlem: Alwynne Pritchard, Bergen (ny)
Medlem: Thomas Talawa Prestø, Nittedal
Varamedlem: Marit Larsen, Oslo (ny)
Medlem: Torfinn Iversen, Sortland
Varamedlem: Gjyljeta Berisha, Oslo (ny)
Styret har sju medlemmer med personlige varamedlemmer. Leder og personlig varamedlem for leder blir oppnevnt av Kultur- og likestillingsdepartementet på fritt grunnlag. To styremedlemmer med varamedlemmer er oppnevnt etter innstilling fra produsentorganisasjonene. Fire medlemmer med varamedlemmer er oppnevnt etter innstilling fra opphavsretts- og utøverorganisasjoner.
Nøkkelord
Kontakter
Mari GlommenKommunikasjonsrådgiver
Tel:922 39 939mari.glommen@kulturdirektoratet.noFølg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Seks av ti mener det er viktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur14.10.2026 10:43:11 CEST | Pressemelding
Det er størst enighet om at kulturtilbudet skal være så fritt som mulig for politisk styring.
Deeyah Khan får Kulturrådets ærespris for 202628.9.2026 08:58:45 CEST | Pressemelding
– Gjennom musikk, film og dialog har hun fremmet kunstens verdi i samfunnet, og gitt oss språk for samtale når fellesskapet trues, sier Kristian Seltun, leder i Kulturrådet.
Vil du ha flere bøker til skolebiblioteket?21.8.2026 10:15:02 CEST | Pressemelding
Fra neste år kan 700 skoler få bøker fra Kulturrådet. Det er 160 flere enn i dag.
Større forutsigbarhet til tidsskrift og kritikk10.8.2026 11:17:06 CEST | Pressemelding
Nå kan du søke virksomhetstilskudd for tidsskrift og kritikk fra Kulturrådet. Samtidig settes det av to millioner kroner til samisk kritikk i 2026.
Kulturrådet oppretter innkjøpsordning for samiskspråklig litteratur22.6.2026 12:44:27 CEST | Pressemelding
Nå skal lesere over hele landet få tilgang til et bredt utvalg bøker på samiske språk gjennom bibliotekene. Kulturrådet ønsker forslag til utvalgsmedlemmer som skal lese og vurdere de påmeldte bøkene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom