NVE gir overtredelsesgebyr til Sunnhordland Kraftlag AS
Sunnhordland Kraftlag AS har fått et overtredelsesgebyr på 1 200 000 kroner fra NVE, for et alvorlig brudd på sikkerhetskravene da de bygde Løkjelsvatnet kraftverk i Etne kommune. Bakgrunnen for gebyret er at utbyggingen av vannveien til kraftverket startet før teknisk plan var godkjent.

For å sikre at vassdragsanlegg bygges på en trygg måte stiller både damsikkerhetsforskriften og konsesjonen tydelige krav om at byggearbeidet ikke kan settes i gang før NVE har godkjent en teknisk plan. Vassdragsanlegg er demninger og vannveier med tilhørende konstruksjoner som leder vann i tilknytning til kraftproduksjon.
– Å begynne å bygge uten å ha godkjent teknisk plan er et alvorlig brudd på de grunnleggende kravene vi har til damsikkerhet. For å være sikker på at anlegget er trygt må vi vite at de følger kravene til byggeteknisk standard. Det er grunnen til at byggearbeidene ikke skal starte før teknisk plan er godkjent av NVE, sier Lars Grøttå, seksjonssjef for damsikkerhet i NVE.
Det ulovlige forholdet ble oppdaget av NVE i forbindelse med en revisjon av teknisk plan sendt til NVE sommeren 2022. NVE kontaktet deretter SKL for å få informasjon om status på byggearbeidet og begynte med intern oppfølging av saken.
I oktober 2023 ble den tekniske planen delvis godkjent av NVE. SKL skal sette kraftverket i prøvedrift i løpet av de neste månedene.
Kontakter
Lars Grøttå, seksjonssjef
E-post: lag@nve.no
Tlf: 90 14 42 69
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler flom og skredfare julaften og 1. juledag i nord23.12.2025 11:07:57 CET | Pressemelding
Mildvær, kraftig vind og svært mye nedbør på julaften og 1. juledag fører stor snøskredfare og fare for flom, jord- og sørpeskred. NVE har sendt ut flere naturfarevarsler for deler av Nordland og Troms.
Isforholdene i forkant av juleferien 2025 – Store variasjoner og stor fare for å gå gjennom isen i lavlandet i Sør-Norge19.12.2025 11:27:29 CET | Pressemelding
NVE Isvarslingen på Varsom.no melder at mange vann under 600-900 moh i Sør-Norge har kritisk svekket is. Det er stor fare for å gå igjennom isen, spesielt langs land og ved innløp, utløp og i trange sund. Årsaken er langvarig mildvær.
RME fatter vedtak i Freyr-saken19.12.2025 09:21:01 CET | Pressemelding
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) har fattet vedtak om at Statnett kunne oppheve reservasjonen av kapasitet i transmisjonsnettet med virkning for Freyr Battery Norway AS.
NVE anbefaler konsesjon til Mauranger 2 og nye miljøkrav i Maurangervassdraga18.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
NVE anbefaler at Statkraft får konsesjon til å bygge Mauranger 2 kraftverk med to nye pumper og fleire nye vassoverføringar. Utvidinga vil gi betydeleg auke i effekt og dermed bidra til meir fleksibilitet i kraftsystemet. NVE anbefaler også nye miljøkrav for heile reguleringa.
Ny rapport med forslag om hvordan sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes18.12.2025 09:41:34 CET | Pressemelding
På oppdrag fra NVE og Statnett, har FFI utarbeidet rapporten «Styrket sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen – tiltak og prioriteringer». Rapporten gir et viktig grunnlag for videre arbeid med økt sikkerhet i norsk kraftforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom