Bilder fra demonstrasjonen for Griegakademiet
Studenter, ansatte og venner av Griegakademiet demonstrerte for et nytt bygg til musikkstudentene foran Stortinget i dag.
Foran Stortinget var det musikkinnslag, lydforstyrrelse og apeller ved:
- Kaja Ingdal Hovdenak - leder av Studentparlamentet ved UiB
- Anette Arneberg – nestleder Sosialistisk Ungdom
- Frode Thorsen - dekan ved Fakultet for kunst, musikk og design (UiB)
- Astrid Kvalbein - rektor ved NMH
- Randi Rolvsjord - instituttleder ved Griegakademiet.
Her kan dere laste ned bilder fra demonstrasjonen - til fri benyttelse.
Fotobyline: Sasha Lindegaard, UiB
Bakgrunn for demonstrasjonen:
- I 28 år har Universitetet i Bergen jobba for at studentane ved Griegakademiet skal få nye, moderne lokaler, men i Statsbudsjett 2024 er ikkje løyvinga med.
- Fleire rapportar viser at det kan vere helseskadelig å bruke øvingsrommene.
- Saka engasjerer breitt. Musikk-rektorane slår ring om Bergen: «Å la ein kulturinstitusjon som Griegakademiet forvitre vil koste meir enn vi sparer»: https://www.aftenposten.no/meninger/debatt/i/EQryEG/aa-la-en-kulturinstitusjon-som-griegakademiet-forvitre-vil-koste-mer-enn-vi-sparer
- I sitt alternative statsbudsjett foreslår SV å løyve 28 millionar til bygging av Griegakademiet i 2024: https://www.kontekst.no/sv-stotter-griegakademiet-igjen
- Forventningane er også store frå byggjebransjen som allereie kjenner på konsekvensane av nedturen bransjen er inne i: https://www.bt.no/kultur/i/rl7xOR/spaar-to-toeffe-aar-for-bygg-og-anleggsbransjen-denne-gangen-er-det-bom-stopp«Staten har holdt liv i bransjen gjennom tidlegare kriser, dei har alltid hatt noko i ermet. Denne gangen er det bom stopp, seier Thor Småbrekke, distriktsleiar for entreprenørselskapet Veidekke som vann anbodet om å bygge Griegakademiet.»
- Verdsstjerner har no også meldt seg på i kampen for institusjonen der dei sjølve vart utdanna. Pianist Leif Ove Andsnes og operasongar Lise Davidsen blir triste av å sjå forfallet på Griegakademiet i Bergen: Verdsstjerner til kamp for utdanningsinstitusjonen sin: – Forfallet er ein skandale – NRK Vestland
Kontakter
Margareth HagenRektorUniversitetet i Bergen
Tel:416 19 662Margareth.Hagen@uib.noMorgan Reza Rashidi AlangehSeniorkonsulentUniversitetet i Bergen
Tel:+47 483 04 901morgan.alangeh@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Ti nye æresdoktorer ved UiB20.1.2026 10:15:26 CET | Pressemelding
Universitetsstyret ved Universitetet i Bergen (UiB) har vedtatt å tildele ti nye æresdoktorat til personer som på ulikt vis har gjort en fremragende og betydningsfull innsats for vitenskapen og kunsten. Richard Sennett, Aud Jebsen, Karl Ove Knausgård, Henrik Palmer Olsen, Deryn Fogg, Anna Louise Gloyn, Samah Jabr, Luciano Floridi, Tia De Nora og Paul Smith blir nye æresdoktorer.
Ekspertliste: Trump og verdenssituasjonen19.1.2026 12:35:58 CET | Pressemelding
UiB har flere forskere som kan uttale seg om Grønland, nasjonal sikkerhetsrett, juss og en endret geopolitisk situasjon.
Aarebrotforelesningen 2026: 200 minutter om dystopi i litteraturen14.1.2026 11:06:15 CET | Presseinvitasjon
For åttende gang inviterer Universitetet i Bergen til Aarebrotforelesning. Søndag 18. januar skal litteraturprofessor Janne Stigen Drangsholt ta oss med på en historisk reise i en av litteraturens mørkeste sjangre.
Ekspertliste fra UiB: Iran12.1.2026 14:50:19 CET | Pressemelding
Trenger du en ekspertkilde som kan kommentere hendelsene i Iran? UiB har flere forskere med kompetanse på landets politikk, samfunn og historie:
Seminar om Grønlands fortid og fremtid på UiB 14. januar: «Fra Hans Egede til Donald Trump»12.1.2026 14:37:59 CET | Pressemelding
Bli med når et sterkt knippe eksperter samles til panelsamtale om hva som står på spill i Arktis.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom