Vil bygge et sterkt og samlet fakultet
16.11.2023 15:45:35 CET | Universitetet i Innlandet | Pressemelding
Det er den beste løsningen for framtida, mener rektor, som tilrår å skape et nytt fakultet der Den norske filmskolen og Fakultet for audiovisuelle medier og kreativ teknologi inngår.

– Vi ønsker å styrke posisjonen vår innen utdanning, forskning og kunstnerisk utviklingsarbeid knyttet til film, tv og spill. For at vi fortsatt skal være relevante for mediebransjen, må vi bevare og utvikle den faglige identiteten vi allerede har. Samtidig må vi vi forholde oss til den utviklingen i medielandskapet som allerede er på gang, sier rektor Peer Jacob Svenkerud ved Høgskolen i Innlandet.
Høgskolestyret har bedt om en utredning om samarbeid mellom de to fakultetene. Etter en omfattende prosess, er rektors foreløpige innstilling til styret klar. Saken skal diskuteres i interne fora ved høgskolen før styret behandler den 14. desember.
Rektors innstilling innebærer fusjon av de to fakultetene, men en videreføring av Den norske filmskolen, TV-skolen og Spillskolen som enheter i fakultetet.
Dersom styret følger innstillingen, vil fakultetet få en felles dekan. Hver av de tre skolene vil få en «skoleleder» (instituttleder).
Fagmedarbeidere følger oppgavene sine inn i de tre skolene. Tekniske og administrative medarbeidere samles i utgangspunktet på fakultetsnivå.
Omfattende prosess
Samarbeidsspørsmålet er utredet gjennom en lang prosess ved høgskolen.
Da nye dekaner ved de to fakultetene tiltrådte i 2022, ble de bedt om å lage en slik utredning. Ledere og medarbeidere ved fakultetene jobbet med spørsmålet gjennom arbeidsgrupper på tvers, saken ble diskutert i interne organer hvor studenter og bransjerepresentanter er med. Dekanene leverte så en anbefaling til rektor om å skape et nytt fakultet.
Før sommeren ble rapporten med dekanenes anbefaling sendt på bred høring, internt og eksternt. 52 uttalelser kom inn. Disse er i ettertid oppsummert av et høringssekretariat for å sikre at alle momenter som kommer fram i uttalelsene er sortert og kan vurderes i rektors innstilling i saken.
– Høringen har gitt nyttige tilbakemeldinger. En del av innspillene har jeg tatt hensyn til i innstillingen, mens andre hører hjemme i prosesser som kommer etter at en beslutning er tatt. Noen synspunkter er ikke vurdert som relevante, som for eksempel løsrivelse av Den norske filmskolen fra høgskolen, eller en flytting av filmskolen til Oslo, sier Peer Jacob Svenkerud.
Plan for videre arbeid
– Etter styrets beslutning må vi jobbe videre sammen for å etablere det nye fakultetet. Vi forvalter noe unikt i film, tv og spill-miljøene våre. Det skal vi forvalte godt, men også utvikle videre og forsterke, sier rektor Peer Jacob Svenkerud.
I innstillingen skisseres videre prosesser etter en beslutning. Dette gjelder formelle prosesser som innplassering av medarbeidere i en ny organisasjon, og vurdering av hvilke lederstillinger som videreføres eller må lyses ut.
Over nyttår skisserer rektor også diskusjoner om visjon, strategi og samarbeidsområder på kort og lang sikt for det nye fakultetet.
Kontakter
Peer Jacob SvenkerudRektor
Tel:+47 62 43 04 06Tel:+47 915 54 368peer.svenkerud@inn.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Innlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Innlandet
Fått ja til å utdanne jurister27.8.2026 11:46:20 CEST | Pressemelding
Universitetet i Innlandet har fått tilsagn om akkreditering av et femårig masterstudium i rettsvitenskap. Målet er å starte opp den nye profesjonsutdanningen for å bli fullverdig jurist så raskt som mulig.
Rekordmange får tilbud om studieplass23.7.2026 11:01:00 CEST | Pressemelding
8210 søkere har nå fått tilbud om studieplass ved Universitetet i Innlandet (INN). Det er drøyt 700 flere enn i fjor, og 175 flere enn i rekordåret 2020.
Tilbys stilling som dekan25.6.2026 12:18:24 CEST | Pressemelding
Karianne Eide-Longva får tilbud om stillingen som dekan ved Fakultet for anvendt økologi, landbruksfag og bioteknologi (ALB) ved Universitetet i Innlandet (INN).
Barnehagelærerstudenter får tilbud om deltidsjobb4.6.2026 10:38:05 CEST | Pressemelding
Universitetet i Innlandet vil fra høsten av teste ut en pilot som gir første- og andreårsstudenter på bachelor i barnehagelærerutdanning – campus, muligheten til å kombinere studiet med betalt deltidsjobb i barnehage.
Rekordmange har søkt seg til INN23.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
17.351 fremtidige studenter har Universitetet i Innlandet som førstevalg. Det viser søkertallene fra vårt lokale opptak og Samordna opptak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom