Minnes druknede med tomme stoler
Årlig blir det 90 ledige plasser rundt middagsbordet i Norge. I Innlandet har 5 personer mistet livet til drukning i år. De fleste tomme stolene tilhører voksne menn.

– Det er et tragisk faktum at like mange drukner i Norge hvert eneste år, sier generalsekretær Grete Herlofson i Redningsselskapet.
Å redde liv på og ved vann er kjernen i alt Redningsselskapet gjør. Det innebærer også forebyggende og holdningsbyggende arbeid helt ned til barneskolealder.
Men målgruppen det kanskje er vanskeligst å nå er også de som topper drukningsstatistikken år etter år - godt voksne menn. Derfor er det i årets julekampanje «alle hjem til jul» viktig for Redningsselskapet å også få frem perspektivet til de etterlatte.
– Voksne menn står for rundt 90 prosent av alle drukningene hvert år. Vi kan spare mange liv dersom særlig menn tar forhåndsregler og tar sikkerhet til sjøs på alvor. 90 stoler står tomme rundt årets julemiddag. De aller fleste av disse stolene skulle vært stolen til en far, bestefar, onkel, svoger eller bror.
– I Redningsselskapet forsøker vi å finne nye veier for å påvirke menn og deres familier, og tydeliggjøre alvoret og konsekvensene som ligger bak det å miste livet til drukning, sier Herlofson.
5 har druknet i Innlandet
Av de 73 som har omkommet til og med oktober i år, er hele 93 prosent (68 personer) menn. 61 prosent er fra 40 år og oppover. Alt for mange ulykker skjer langs bryggekanten, spesielt i den årstiden vi er inne i nå. Fall fra land utgjør 43 prosent av ulykkene på landsbasis, og 28 prosent fra fritidsbåt.
I Innlandet har 5 personer druknet til og med oktober i år, alle er menn. En var mellom 15-25 år, en var mellom 26-40 år og 3 var over 40 år. I perioden 2017-2022 har 25 mennesker mistet livet til drukning i fylket, de fleste menn.
– Vi har sett flere tragiske ulykker der folk har falt mellom båt og brygge, og ikke har klart å komme opp igjen. Flere av de omkomne kunne sannsynligvis ha reddet livet dersom de hadde brukt vest. Redningsvestbruken er lavere blant menn, og særlig blant de eldste, sier generalsekretær i Redningsselskapet, Grete Herlofson.
– Selv om det ikke er påbudt å ha flyteutstyr på seg når båten ligger fortøyd, kan det være lurt å ta på vesten før man går ut på brygga, og heller ikke ferdes der alene.
Sjekk den lokale drukningsstatistikken her. Her kan tallene brytes ned til kommune nivå: https://rs.no/drukning/
Kontakter
MedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noMarkus PlementasKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 48174239markus.plementas@rs.noRedningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 57 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er ofte de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
(Priv. til red: Oppdatert pressemld) To personer druknet i april8.5.2025 08:56:13 CEST | Pressemelding
To personer druknet i april. Så langt i år har sju personer druknet, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. På samme tid i fjor hadde 23 personer mistet livet i drukningsulykker i Norge.
Stor markering for redningsskøyta «Det Norske Veritas» på Ballstad8.5.2025 08:04:09 CEST | Pressemelding
Redningsskøyta RS 125 «Det Norske Veritas» er tilbake og klar for 20 nye år i beredskap ved stasjonen på Ballstad, etter ulykken utenfor Stamsund i januar i fjor.
To personer druknet i april8.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
To personer druknet i april. Så langt i år har sju personer druknet, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. På samme tid i fjor hadde 23 personer mistet livet i drukningsulykker i Norge.
1 av 3 sjekker aldri redningsvesten sin5.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn blir stadig flinkere til å bruke redningsvest på sjøen, men få sjekker at vesten de bruker er i orden, viser en fersk undersøkelse. – En enkel sjekk av vesten kan være forskjellen på liv eller død, sier Erik Knudsen i Redningsselskapet.
Priv. til red. : STOR MARKERING: RS 125 «Det Norske Veritas» tilbake i beredskap på Ballstad30.4.2025 09:07:49 CEST | Presseinvitasjon
Redningsskøyta RS 125 «Det Norske Veritas» kommer nå tilbake i beredskap, etter ulykken utenfor Stamsund i januar i fjor. Det blir en stor markering i neste uke!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom