Syklusen er kvinners ubrukte potensial
- Etter at jeg ble kjent med min egen syklus så har alt blitt lettere. Nå kan jeg tilpasse hverdagen deretter, og det skulle jeg ønske at jeg hadde visst da jeg var yngre, sier kvinnehelsefysioterapeut Mathilde Okkenhaug Pilskog.

Nå kommer «Syklusboka», som hun har skrevet til alle kvinner – i alle livsfaser. Med boken ønsker hun at flere skal bli kjent med sin egen kropp, for å kunne bruke de fire fasene i en syklus til sin fordel.
- Heller enn å skjule at vi har mensen og jobbe mot den, så må vi kvinner begynne å se på det som en styrke. Jobbe på lag med syklusen. Det er utrolig mange som ikke kjenner sin egen kropp! sier hun.
Pilskog ønsker at alle skal kunne bruke signalene kroppen gir, til å få bedre helse, bedre restitusjon, prestere bedre og forebygge utbrenthet blant kvinner.
- Det handler om å vite når ting er i endring, for å forstå deg selv bedre, spesielt når noe ikke er som det skal. For menstruasjonssyklusen er det femte vitale tegnet sammen med blodtrykk, kroppstemperatur, respirasjonsfrekvens og puls.
Gjennom sin utdannelse ble hun mildt sagt overrasket over hva hun oppdaget.
- Det aller meste av forskning innen medisin er faktisk gjort på menn. Kvinner har blitt sett på som små menn med reproduktive organer, men menn og kvinner er biologisk helt forskjellige, med ulike kjønnshormoner som også fungerer på forskjellig vis. Menn har en 24-timers syklus, og kvinner har i gjennomsnitt en 28-dagers syklus, uttaler hun.
I boken gir Pilskog deg en innføring i hvordan du kan dra nytte av syklus i forhold til trening, stress, søvn, humør, hvile, svangerskap, kosthold, sex og parforhold. Nå skjønner hun hvorfor hun trenger mer søvn enkelte dager, hvorfor hun tviler på seg selv, eller hvordan trening kan være et ork en andre dager.
- Når kvinner og menn er så ulike, anatomisk, fysiologisk og hormonelt, kan vi ikke generalisere all forskningen som er gjort på menn. Kun seks prosent av forskning innen idrettsvitenskap er gjort kun på kvinner. Da burde det vel ligge flere muligheter der ute for å optimalisere prestasjon og trening for kvinner, avslutter hun.
I butikk fra 10. november.
Baksidetekst:
Denne boka gir deg kunnskapen du trenger for å bli bedre kjent med egen kropp. Slik at du kan bruke tegnene de fire fasene i syklusen gir deg til å få bedre helse, få mer ut av trening, spise riktig, prestere best mulig, hvile best mulig og forebygge utbrenthet. Du skal kunne vite når ting er i endring, når det er lettest å bli gravid og når du bør gå til legen å undersøke deg. Forstå deg selv bedre, spesielt når noe ikke er som det skal. Menstruasjonssyklusen er det 5. vitale tegn sammen med blodtrykk, kroppstemperatur, respirasjonsfrekvens og puls. Likevel er det meste av forskning innen medisin gjort på menn. Kvinner har blitt sett på som små menn med reproduktive organer. Men kvinner er biologisk helt forskjellige, med ulike kjønnshormoner som også fungerer på forskjellig vis. Hos kvinner skjer det endringer i hormoner både daglig og i løpet av hver måned, i tillegg til flere større endringer i hormoner gjennom livet. Det er en overvekt av kvinner som blir utbrente og sykemeldte. Kan det at kvinner lever i takt med menns syklus og ikke sin egen være med på å bidra til det? Her har du redskapene til å bli bedre kjent med egen kropp, logge syklus og få et bedre liv.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvill Refsnes FlaatenPressekontaktEgmont People
Bøker og podcast
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Story House Egmont
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Story House Egmont på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Story House Egmont
Ekteparet Pernille og Scott lanserer podcast sammen: - Det nærmeste vi kommer en date!18.12.2025 08:48:13 CET | Pressemelding
Artisten Pernille Molvær Maurstad og stemmeskuespiller Scott Molvær Maurstad åpner nå døren på gløtt til forholdet, hverdagskaoset og små og store undringer i sin nye podcast «The Molvær Maurstads», som hadde premiere i november. For paret selv føles ukens innspilling nesten som en etterlengtet kjærestestund.
Egmont-ansatte gir årets julegave på 100.000 kroner til BUA17.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
BUA får årets julegave på 100.000 kroner fra ansatte i Story House Egmont. Støtten går til organisasjonens arbeid for å gjøre det enkelt for barn og unge å prøve flere og mer varierte aktiviteter – uten å øke forbruket.
Kong Halvor har blitt selvutnevnt skrotnisse: Lanserer bok om bruktmarkeder og thrifting!13.11.2025 11:04:34 CET | Pressemelding
Halvor Harsem er tilbake på veien. Tilbake på skattejakt, men denne gangen er det ikke innerst i gruver og i nedlatte instribygg, som i sin første bok. Med en gammel bil som følgesvenn og nesa for gode kupp, har han vært på reise gjennom Norge for å finne skattene som gjemmer seg i landets bruktbutikker, loppemarkeder og samlerhjem.
Velkommen til den glade juleheftetid!3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Helt siden slutten av 1800-tallet har juleheftene vært en naturlig del av våre norske juletradisjoner! Denne vidunderlige og særnorske tradisjonen er noe de fleste setter stor pris på. Juledagene er som skapt for lesing, og i år utgir Story House Egmont over 20 julehefter i Norge!
Samle dine favorittoppskrifter og få en bok full av affeksjonsverdi31.10.2025 10:00:27 CET | Pressemelding
Har du oppskrifter overalt? I skuffen, på telefonen, og hvor ble det egentlig av den hemmelige familieoppskriften fra bestemor eller den nyeste oppskriften fra favorittinfluenseren din på TikTok? Nå kan du samle alle dine favorittoppskrifter i Anniken Bævre sin nye bakejournal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom