Første arkitekt til Landbrukskvartalet er valgt
7.11.2023 07:30:00 CET | Aspelin Reitan Eiendom | Pressemelding
KIMA arkitektur og Powerhouse Company er første arkitektteam på plass i Landbrukskvartalet. Sammen skal de transformere det vernede meieribygget som ligger i selve hjertet av Landbrukskvartalet.

Valget av arkitekter falt på KIMA arkitektur og Powerhouse Company, som nå skal stå for et tilbygg som vil romme både boliger og kontorlokaler, med ti nye etasjer over dagens fire etasjer.
Oppdraget er det første i en rekke av flere bygg som skal på plass i fornyelsen av det historiske kvartalet i Schweigaards gate 34 – et unikt prosjekt med ambisjoner om å både videreføre den industrielle kulturarven på Grønland, og åpne bystrukturen opp til glede for byens befolkning.
– Her får vi et team som tar transformasjonen på alvor, og som har med seg den riktige ekspertisen inn i prosjektet. Etter en lang reguleringsfase er det utrolig godt å få vind i seilene og komme i gang, sier prosjektsjef Jostein Swensen i Aspelin Ramm.
Solid kompetanse på vern og transformasjon
Bygget har en viktig historisk funksjon i kvartalet og er samtidig det mest komplekse i prosjektet. Dette krever svært god forståelse for vernehensyn og en kreativ og grundig tilnærming for å sikre høy arkitektonisk kvalitet.
KIMA har bred erfaring fra kompleks transformasjon i norsk kontekst. Blant referansene står blant annet Sentralen, Telegrafen, Tollboden, Pressens hus, Marienlyst og Norrøna House. Gjennom disse prosjektene har KIMA dokumentert erfaring fra tett dialog med antikvarisk myndighet og gode samarbeidsevner med både oppdragsgiver og andre arkitekter.
Powerhouse Company er kjent og prisbelønt for en rekke internasjonale høyhus-prosjekter, og har kontorer i Oslo og München i tillegg til hovedbasen i Rotterdam.
– KIMA+Powerhouse utmerket seg på flere områder, ikke minst med sin faglige forståelse og dybdekunnskap om vern, samt dokumentert evne til å få til kreative løsninger i dialog med Byantikvaren, påpeker prosjektsjef Jostein Swensen.
– De demonstrerer en holdning, involvering og dialogform som sammenfaller godt med det vi ser etter i en samarbeidspartner, og har en spennende tilnærming og gode referanser på utvikling av gode og unike bokvaliteter. Teamet demonstrerer også stor bevissthet knyttet til gjennomførbarhet og økonomi, understreker Swensen.
Arkitektene selv beskriver prosjektet som en enestående mulighet.
En unik perle fra 1930-tallet
– Bygningen i seg selv er en perle i norsk sammenheng, med nydelige proporsjoner, gode etasjehøyder og fin materialbruk. Her er det mye vakker tegldetaljering fra 1930-tallet, som du ikke ser i dagens arkitektur. Det å få mulighet til å ta hånd om et slikt bygg, ivareta den historiske karakteren og foredle det ved å tilføre noe helt nytt, det gleder vi oss enormt til å komme i gang med, sier arkitekt og partner Martin Dietrichson i KIMA arkitektur.
Johanne Borthne er arkitekt og partner i Powerhouse Company, og har store forventninger til arbeidet som skal i gang.
– Dette prosjektet er den perfekte cocktailen. Her får du alt du drømmer om som arkitekt – det kan ikke bli mer interessant enn dette. Det er en dårlig skjult hemmelighet at jeg lenge har drømt om å kunne tegne et høyhus i Oslo. Og når vi får gjøre det sammen med så gode og ambisiøse oppdragsgivere, er det ekstra tilfredsstillende. Det har vært mange år med godt og grundig forarbeid, og det er en klar fordel for oss når vi nå starter en ny fase, sier Borthne.
Nøkkelord
Kontakter
Grete SivertsenMarkeds- og kommunikasjonssjefAspelin Ramm
Tel:+ 47 92 85 81 52gs@aspelinramm.noBilder

Lenker
Om Landbrukskvartalet Utvikling
Landbrukskvartalet Utvikling eies av Norges Bondelag (50%), Aspelin Ramm (25%) og Vedal (25%).
Norges Bondelag
Norges Bondelag er den ledende organisasjonen for næringspolitikk og service i landbruket, og den største fagorganisasjonen for bønder i Norge. Bondelaget jobber for å synliggjøre betydningen landbruk har for det norske samfunnet. Det er en partipolitisk uavhengig organisasjon med over 62 000 medlemmer, 500 lokallag, og 18 fylkeslag.
Aspelin Ramm
Aspelin Ramm har stor respekt for omgivelsene, miljøet og brukerne av byen og prosjektene kjennetegnes av god, gjennomtenkt arkitektur, materialbruk og fokus på de det bygges for; beboerne, leietakerne og byen rundt. Selskapet utfører komplekse prosjekter hvor målet er å skape gode bymiljøer og attraktive byrom. De har blant annet vært sentrale i utformingen av Tjuvholmen, Vulkan, VIA og Sommerro i Oslo, samt Union Brygge i Drammen.
Vedal
Vedal er en av landets største bygg- og eiendomsbedrifter. Selskapet har i dag ca. 160 ansatte med betydelig kompetanse innen utvikling, planlegging og gjennomføring av byggeprosjekter. Blant prosjektene finner du Barcode Bispevika i tillegg til en rekke større og mindre bygg på Østlandet.
Følg pressemeldinger fra Aspelin Reitan Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Aspelin Reitan Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Aspelin Reitan Eiendom
PwC flytter til Spektrum11.2.2026 09:30:00 CET | Pressemelding
PwC har signert avtale om å flytte til Over Spektrum, et nytt signalbygg som reiser seg over Oslo Spektrum, Norges største kultur- og konferansearena. Her får selskapet Oslos beste utsikt, fleksible lokaler og en sentral beliggenhet i hjertet av byen når bygget står ferdig i 2029. Med denne avtalen er nær 83 prosent av lokalene utleid.
NIBIO signerer leiekontrakt med Campus Ullevål9.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
NIBIO - Norsk institutt for bioøkonomi har inngått leiekontrakt med Campus Ullevål og flytter deler av organisasjonen til det nye forskningsbygget i Oslo. Bygget, som ferdigstilles våren 2026, er nå 90 prosent utleid.
Åpner italiensk restaurant og vinbar på Campus Ullevål30.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Nabolaget får et nytt, spennende serveringstilbud når Trattoria Bacco og Enoteca Bacco åpner i Sognsveien i august 2026.
Blir byutvikler i Aspelin Reitan Eiendom13.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Aspelin Reitan Eiendom har ansatt Mansoor Hussain som byutvikler. Med ansettelsen styrker selskapet teamet innen samfunn, byutvikling og arkitektur.
Etablerer et av Oslos største eiendomsselskaper14.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Aspelin Eiendom og Reitan Eiendom slår sammen sine Oslo-porteføljer og etablerer Aspelin Reitan Eiendom, et av de største private eiendomsselskapene i hovedstaden, med en samlet eiendomsverdi på rundt 19 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom