Næringslivets klimapris 2023 til Norsk Kylling
Norsk Kylling er tildelt Næringslivets klimapris for sitt helhetlige arbeid med å redusere klimautslipp og miljøbelastning i hele verdikjeden. Prisen ble delt ut under Zerokonferansen og er et samarbeid mellom ZERO, NHO og NTNU.

– Vinneren har på forbilledlig vis tatt tak i egne utslipp og systematisk jobbet for å kutte utslippene i hele bedriftens verdikjede. Norsk Kylling gjør det alle bedrifter må gjøre i det grønne skiftet: de bretter opp ermene og kutter egne utslipp. Vinneren er dermed et forbilde for bedrifter i alle sektorer, sa Ole Erik Almlid, administrerende direktør i NHO, under utdelingen.
Skal halvere klimautslippene innen 2030
Administrerende direktør i Norsk Kylling, Hilde Talseth, setter stor pris på anerkjennelsen og er stolt av at Norsk Kylling har lyktes med å kutte egne utslipp.
– Vi har klart å kutte utslippene våre fordi vi kan, og fordi vi har en ambisiøs eier i Reitan og REMA1000 som vil. Denne anerkjennelsen gir oss enda mer motivasjon til å fortsette det viktige arbeidet med å halvere klimautslippene våre innen 2030.
Talseth forteller at de har jobbet målrettet og systematisk over mange år, og at selskapet har vært opptatt av å involvere hele verdikjeden i arbeidet.
– Samarbeid og åpenhet har vært avgjørende, og bidratt til løsninger som har redusert utslippene våre betydelig. Vi deler denne prisen med alle som jobber i verdikjeden vår, og alle samarbeidspartnere som inspirerer, deler gode ideer og utfordrer oss.
Et forbilde som tar alle klimaløsninger i bruk
Norsk Kylling har blant annet investert i et nytt nullutslippsrugeri, kuttet fôrrelaterte utslipp ved å redusere bruken av soya, og kuttet transportutslipp ved å produsere og kjøre på egen biogass. Det nye foredlingsanlegget i Orkanger har et helhetlig energisystem der all innsats, spillvarme og energi som produseres er delbart, noe som har kuttet utslippene med tilnærmet 100 prosent.
– Utslippskutt og klimaløsninger i landbruket er avgjørende for at vi skal lykkes med klimapolitikken. Norsk kylling er et eksempel på en virksomhet som tar alle klimaløsninger i bruk, kutter egne utslipp og bidrar til energibalansen, sier Sigrun Gjerløw Aasland, leder i ZERO.
Om Næringslivets klimapris
Næringslivets klimapris ble i år delt ut for tiende gang. Formålet med prisen er å oppmuntre til klimavennlig innovasjon og nyskaping i norske bedrifter, samt gi oppmerksomhet til bedrifter som har skapt gode resultater og går foran i det grønne skiftet.
Juryen
Ole Erik Almlid, administrerende direktør i NHO
Sigrun Aasland, leder i ZERO
Olav Bolland, dekan ved Fakultetet for ingeniørvitenskap og teknologi ved NTNU
Fakta om Norsk Kylling
Norsk Kylling drifter en helintegrert verdikjede for bærekraftig produksjon av kylling. Sammen med 134 bønder i Midt-Norge leverer selskapet sunn og trygg mat av høy kvalitet. I 2022 ble Norsk Kylling den første produsenten i verden til å legge om hele produksjonen etter den internasjonale dyrevelferdsstandarden European Chicken Commitment (ECC).
Norsk Kylling AS er 100 % eid av REMA 1000 og har store ambisjoner for vekst og utvikling.
Kontakter
Hanne MarstrandKommunikasjonssjefNorsk Kylling AS
Tel:993 45 996hanne.marstrand@norsk-kylling.noBilder




Følg pressemeldinger fra Norsk Kylling
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Kylling på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Kylling
Betydelig vekst og overskudd for Norges største produsent av kylling som vokser saktere4.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk Kylling AS økte omsetningen med 18 prosent og fikk et driftsresultat på 118 MNOK i 2024, en forbedring på 47 MNOK fra 2023. Totalt omsatte Norges største produsent av kylling som vokser saktere for 2 116 MNOK i fjor.
Solvinge er rangert som Norges mest bærekraftige merkevare for kylling12.3.2025 10:59:09 CET | Pressemelding
For tredje år på rad, er Solvinge rangert som den mest bærekraftige merkevaren for kylling. I Sustainable Brand Index, Europas største uavhengige merkevarestudie om bærekraft, klatrer Solvinge ni plasseringer, og er rangert som den 14 mest bærekraftige av alle merkevarer i Norge.
Fem nye kyllingprodukter med bedre dyrevelferd6.3.2025 11:15:30 CET | Pressemelding
Norsk Kylling lanserer fem nye Solvinge-produkter som gir raske hverdagsmiddager og helgekosen en smakfull oppgradering. De nye Solvinge-produktene styrker produktutvalget av kylling med bedre dyrevelferd, og kyllingutvalget i REMA 1000.
Bønder i Steinkjer, Midtre Gauldal og Trondheim får utmerkelse av Norsk Kylling2.2.2025 13:22:55 CET | Pressemelding
Bønder fra Singsås, Beitstad, Spongdal og Rognes er kåret til årets produsenter i Norsk Kylling. De utmerker seg med svært solide produksjonsresultater, gode rutiner og pågangsmot som hele verdikjeden drar nytte av.
Norsk Kylling er i gang med halalproduksjon28.1.2025 07:10:00 CET | Pressemelding
Norsk Kylling har startet produksjonen av halalkylling, og er den eneste i Norge som tilbyr halalkylling produsert etter dyrevelferdsstandarden ECC.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom